Za tydzień alpejskie Mistrzostwa Polski

Już za tydzień odbędą się w niezwykle urokliwej miejscowości położonej w Sudetach Wschodnich – Międzygórzu Alpejskie Mistrzostwa Polski z metą ma Śnieżniku (1425 m n.p.m.).

Na zawodników czeka niezwykle ciężka i selektywna trasa. Dla seniorów o długości 10,8 km i przewyższeniach + 980m – 180m.

seniorzy

Dla seniorek, juniorów oraz mężczyzn w kategoriach M50 i starszych o długości 9,5 km  i przewyższeniach + 935 -55m.

kobiety

Podział ten, w którym różnica dystansów wynosi zaledwie 1,3 km (i którego jestem zagorzałym przeciwnikiem) wydaje się trudny do uzasadnienia i budzi co roku dość sporo kontrowersji …

Jednak trzeba przyznać że trasa zarówno w wersji 10,8 km jak i 9,5 km jest niezwykle malownicza ale i bardzo wymagająca.

Cała okolica jest warta odwiedzenia i stanowi spory atut turystyczny regionu, ciągle chyba jeszcze nie w pełni wykorzystany, a szkoda bo zarówno samo Międzygórze z charakterystyczną drewnianą zabudową w stylu szwajcarskim jak i okoliczna przyroda warte są poznania.

gigant

miedzygórze

Wracając do Mistrzostw, o stopniu trudności trasy mogą świadczyć czasy zawodników.

międzygórze 2

W roku 2013 najszybciej ze swoimi trasami poradzili sobie Anna Celińska, która pokonała trasę 9,5 km w 55 minut i 53 sek. oraz Dariusz Kruczkowski (czas: 57:05,8 na dystansie 10,8 km).

darek

Biorąc pod uwagę spory odcinek prowadzącego lekko pod górę asfaltu i dość sporą ilość wypłaszczeń w drugiej części trasy- czego w pełni nie oddają powyższe mapki – widać jak niełatwe zadanie czeka na zawodników.

Zdecydowanie lepiej widać profil trasy na wykresie Roberta Celińskiego uzyskanym dzięki jego autorskiemu programowi na komórki RunCalc

profilmiedzygorze

Kto zwycięży w tym roku? Trudno dzisiaj wyrokować … zobaczymy już za tydzień.

Warto odwiedzić Międzygórze…

Więcej informacji o zawodach ->tutaj<-

Zapowiedź: D.Ząbczyński

zatorska-internet

Post navigation

1 Comment

 • Jest jeszcze jedna trasa,podczas sobotnich zawodów dla juniorek o długości 4,0 km + 495 m. Natomiast w niedzielę odbędą się Mistrzostwa Polski Młodzików na trasie 2,25 km + 135 m – 135 m oraz biegi dla dzieci starszych i młodszych na odpowiednio krótszych trasach.
  Wyjaśniałem już nieraz dlaczego seniorzy biegają na dłuższej trasie. Mistrzostwa Polski to także eliminacje do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata, a tam biega się na trasie 12 km. W ciągu ostatnich 3 lat przeciętny czas najszybszego polskiego zawodnika na alpejskich mistrzostwach świata i Europy to 1:08:07.
  W Polsce najczęściej czas zwycięzcy biegu alpejskiego to około 30 minut. Tych dłuższych nie ma zbyt wiele. Najdłużej biegnie zwycięzca Biegu na Śnieżkę – 1:08:52, ale poza tym trasa nie jest zbyt trudna. Z tych trudnych najdłużej biegnie się na Babią – 57:32, potem na Śnieżnik – 57:05 i na Kasprowy – 53:03. Pilsko i Radziejowa to czasy zwycięzców poniżej 50 minut. Gdyby skrócić bieg na Śnieżnik, to czas zwycięzcy byłby w granicach 50 minut.
  Mógłbym tu opowiadać o sukcesach Polaków podczas eliminacji czeskich i słowackich, które odbywały się na trasach krótszych i następujących potem startach w mistrzostwach Europy, które były rozczarowaniem dla samych zawodników. Skoro nierealne jest, aby nasi zawodnicy często jeździli w Alpy to warto postarać się o to, aby w Polsce, w biegach alpejskich biegali jak najdłużej. Przynajmniej w mistrzostwach Polski.
  Dawniej początkowa pętla Biegu Śnieżnickiego była dłuższa, ale „byrcyn” trafia się nie tylko w Zakopanem. Także w Międzygórzu jest ktoś, kto nie chce udostępnić swojej łąki biegaczom. Ja osobiście wolałbym, aby start biegu seniorów odbywał się przy zaporze na Wilczce albo, aby trasa prowadziła przez szczyt Średniaka, ale na razie nie wydaje się to możliwe.
  Dlatego te 1300 metrów też ma swoje znaczenie, tym bardziej że niejednokrotnie losy medali w losy medali w rywalizacji seniorów rozstrzygały się na ostatnich dwóch kilometrach.
  Dlatego proponuję, aby cieszyć się z możliwości przebywania i biegania w tym pięknym miejscu zamiast wynajdować problemy i kontrowersje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te