Wielkie emocje na Biegu Ultra Granią Tatr - BiegiGorskie.pl

Wielkie emocje na Biegu Ultra Granią Tatr

Jan Elantkowski (TKN Tatra Team/Dynafit) i Tomek Skupień (CRAFT) potrzebowali 9 godzin 21 minut i 44 sekund by wygrać szóstą edycję Biegu Granią Tatr na dystansie 72km z 5000m przewyższenia. Na metę wbiegli razem i pierwszy raz w historii zawodów zwycięzców jest dwóch, ex aequo!

Wśród kobiet z czasem 11 godzin 10 minut 18 sekund tryumfowała Kinga Kwiatkowska (Hoka Garmin Team), która jednocześnie ukończyła zawody na 10 miejscu w kategorii open.

Na starcie o 4.30 rano w sobotę 19 sierpnia pojawiło się prawie 350 zawodników, do mety dotarło jednak tylko 221 osób. Skrócone limity na poszczególnych punktach i wysokie jak na Tatry temperatury sprawiły, że ta edycja okazała się najtrudniejszą w 10-letniej historii zawodów.

Po raz pierwszy na odcinku 6,8km z 988m przewyższenia z Hali Ornak na Ciemniak 2096m n.p.m., zawodnicy dodatkowo rywalizowali o zwycięstwo w Górskiej Premii LOTTO.

Wśród mężczyzn z czasem 1:04.53 wygrał Tomek Skupień, a wśród kobiet Kinga Kwiatkowska 1:19.02.

Ranek i popołudnie zaserwowały zawodnikom i kibicom piękną aurę, wschód słońca na Grzesiu w Tatrach Zachodnich wielu zostanie w pamięci. Po południu przyszła jednak zapowiadana burza i 29 zawodników musiało zostać cofniętych z podejścia na Krzyżne w Tatrach Wysokich. Kontynuowali oni zawody skróconą trasą i biegli do mety, gdzie zostali sklasyfikowani jako finisherzy po zawodnikach, którzy zdążyli przebiec całość.

Bieg Granią Tatr to najdłuższy i jeden z najpiękniejszych biegów w polskich Tatrach, od 2013 roku rozgrywany był raz na dwa lata. Od kolejnej edycji będzie odbywał się co roku i już teraz zachęcamy do rezerwacji terminów: zapisy rozpoczniemy 14 lutego, a bieg zostanie rozegrany 24 sierpnia 2024 roku. Do zobaczenia!

Przy okazji wydarzenia, dzięki uprzejmości Tatrzańskiego Parku Narodowego i przy wsparciu Piekarni Gałuszka z Żywca na mecie w Kuźnicach rozegrano charytatywne biegi dla dzieci, z których cały dochód został przeznaczony na pomoc w leczeniu i rehabilitacji Jasia Ślusarczyka z Zakopanego. Ponad 80 najmłodszych dzielnie rywalizowało w zawodach sportowych przeznaczonych specjalnie dla nich, wspinało się na ściance wspinaczkowej TOPR i korzystało z dziecięcych atrakcji z Tatra Family Park. Wyjątkowym wydarzeniem było także wręczanie medali, które dzieci otrzymywały od ambasadorki marki Dynafit Justyny Kowalczyk-Tekieli.

Zawody nie odbyłyby się, gdyby nie wsparcie ponad stu wolontariuszy z całego kraju, zgody Tatrzańskiego Parku Narodowego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Szczególne podziękowania należą się Złotemu Partnerowi – LOTTO oraz markom Dynafit, MB Mercedes Benz, EN Hotel, Polskim Kolejom Linowym, Hotelowi Nosalowy Dwór Resort&Spa, Coca-Coli, Drukarni Symptom z Nowego Targu, Cukierni Piekarni Gałuszka z Żywca, Nikwax, Leki Polska, Hyrny, Kropli Beskidu, FitCast, Oshee, Schroniskom PTTK na Hali Ornak i Murowaniec, Bistro Leśniczówka oraz Manufakturze Piwnej Browaru Jabłonowo.
Dziękujemy również Burmistrzowi Miasta Zakopane za honorowy patronat.


Zdjęcia: Kuba Witos, Jan Korlatowicz, Karolina Krasińska

Po wyniki, filmy i relacje zapraszamy na nasze media społecznościowe i stronę:

FB: https://www.facebook.com/BiegUltraGraniaTatr
Instagram: https://www.instagram.com/bieggraniatatr/
Strona: http://graniatatr.pl/

 

Do zobaczenia za rok!
~Organizatorzy

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*