Jak nie dopuścić do spadku aktywności fizycznej jesienią? - BiegiGorskie.pl

Jak nie dopuścić do spadku aktywności fizycznej jesienią?

Jesienna aura często skutecznie zniechęca do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Krótsze dni, chłód oraz szarość za oknem odciągają Cię od ćwiczeń? Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci utrzymać aktywność także jesienią!

Pamiętaj o swojej motywacji do aktywności fizycznej

Regularne treningi przynoszą szereg korzyści – poprawiają nastrój, wzmacniają mięśnie i kondycję, a do tego doskonale wpływają na zdrowie Twojego organizmu. Aktywność fizyczna powinna być niezbędnym elementem w Twoim planie dnia, niezależnie od pory roku. Jeśli jednak jesienią masz spadek motywacji, spróbuj przypomnieć sobie cel swoich treningów.

Jeśli ćwiczysz po to, by poprawić kondycję i zrzucić zbędne kilogramy, długa, jesienna przerwa Ci w tym na pewno nie pomoże. Pamiętaj też, że sama smukła sylwetka to nie jedyna korzyść, którą osiągniesz poprzez aktywność fizyczną. Będziesz mieć też lepszy nastrój na co dzień, co przełoży się na Twoje ogólne samopoczucie.

Sport to także sposób na zdrowie. Jeśli właśnie to jest Twoją motywacją, pamiętaj, że dzięki aktywności jesienią, wzmocnisz swoją odporność. Szczególnie dobrym pomysłem jest trenowanie w takim okresie na zewnątrz, jeśli dopisuje pogoda. Oczywiście, nawet jeśli pada, możesz zaopatrzyć się w kurtki przeciwdeszczowe na Sportano i trenować niezależnie od aury.

Aktywność fizyczną połącz ze spotkaniami ze znajomymi

Ćwiczenia w grupie zawsze są przyjemniejsze. Zamiast umawiać się na kawę lub film, zaproponuj przyjacielowi wspólny spacer czy trening. Umożliwi wam to nie tylko spędzenie razem czasu, ale również staje się okazją do wzajemnego motywowania i podtrzymywania się na duchu w gorszych momentach.

Dobrym pomysłem jest też wspólny wypad w góry. Jest to świetna okazja, by pooddychać świeżym powietrzem, a do tego pooglądać jesienne, zapierające dech w piersiach widoki. Jeśli szukasz ciekawych inspiracji na swój wyjazd, zajrzyj do tego artykułu: https://sportano.pl/blog/korona-gor-polski-czym-jest-jakie-szczyty-obejmuje-i-jak-ja-zdobyc/.

Nie masz ochoty ćwiczyć na świeżym powietrzu? Wybierz się na siłownię

Jeśli dużo jeździsz na rowerze lub biegasz, jednak jesienna aura nie zachęca Cię do wyjścia z domu, a do tego nie lubisz trenować w trudniejszych warunkach, nie rezygnuj całkowicie z aktywności. Dobrym pomysłem będzie zakupienie karnetu na siłownię. Tam również znajdziesz sprzęt, który umożliwi Ci dalsze treningi – bieżnie lub rowerki.

Na siłownię możesz wybrać się z bliską osobą lub znajomym, by wspólnie zmotywować się do ćwiczeń. Pamiętaj też, że w wielu miejscach oferowane są także ciekawe zajęcia fitness, które nieco urozmaicą Ci treningi, a do tego będą idealną okazją do poznania nowych osób.

Na siłowni możesz też liczyć na opiekę trenera personalnego, który udzieli Ci cennych wskazówek odnośnie ćwiczeń i pomoże skorygować ewentualne błędy. Do tego często też bywają tam osoby, które mają szeroką wiedzę i podzielą się z Tobą np. wskazówkami żywieniowymi. Jeśli więc obawiasz się, że wybór ten nie jest odpowiedni dla Ciebie, bo boisz się kontuzji, przy odpowiedniej pomocy z pewnością ich unikniesz, a do tego wzmocnisz wszystkie partie mięśniowe.

Jesienne miesiące to dobra okazja, by wybrać się na basen

Jesień to świetna okazja, by zacząć treningi na basenie. Pływanie angażuje większość mięśni ciała, a do tego pomaga zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić kondycję i poprawić ogólne samopoczucie. Wybranie się na basen pomoże Ci się zatem odstresować, a do tego:

● podniesie Twoją samoocenę,
● pomoże Ci uniknąć chorób sercowo-naczyniowych,
● ma pozytywny wpływ na układ krążenia i układ oddechowy,
● wzmacnia mięśnie obszaru lędźwiowego,
● spalisz mnóstwo kalorii – w ciągu jednej godziny nawet do 600 kcal,
● jest to skuteczny sposób na rehabilitację po urazach czy zabiegach chirurgicznych.

Zadbaj o odpowiedni strój na jesień

Jesienią dni są krótsze i zdecydowanie chłodniejsze niż latem. Dlatego też, aby zmotywować się do treningów, warto zadbać o odpowiedni strój. Będzie miało to szczególne znaczenie w przypadku aktywności na świeżym powietrzu. Przykładowo, jeśli biegasz, zadbaj o ciepły polar oraz długie spodnie. Do tego przyda Ci się też czapka oraz rękawiczki. Oczywiście nie każdego dnia będą Ci one potrzebne, jednak warto się wcześniej przygotować.

Twoja aktywność fizyczna polega na zdobywaniu górskich szczytów? Jesienią koniecznie zadbaj o dobrą kurtkę przeciwdeszczową, która ochroni Cię przed wiatrem i ulewami. Do tego konieczne będą też wygodne spodnie trekkingowe Gore-Tex. Zadbaj też o odpowiednie obuwie z grubą, wyprofilowaną podeszwą. W końcu jesienią na szczytach może być ślisko. Przyda się także czapka, szalik i rękawiczki, jeśli spadnie śnieg.

Jeśli Twoje treningi opierają się głównie na wizytach na siłowni, dobrym pomysłem na zmotywowanie się będzie zakup nowego stroju do ćwiczeń. Wybierz się do sklepu i zobacz, czy przypadkiem nie ma tam kolorowych legginsów, wygodnych koszulek dopasowanych do Twojego gustu lub ciekawych akcesoriów. Coś nowego na pewno pomoże Ci się zmotywować do wyjścia z domu!

Pamiętaj, że sport to przyjemność, a nie obowiązek

Aktywność fizyczna nie powinna być dla Ciebie przykrym obowiązkiem. Pamiętaj, żeby także jesienią zadbać o swój nastrój i dobre samopoczucie. Być może Twoje regularne treningi były dla Ciebie satysfakcjonujące wiosną i latem, jednak jesienią czujesz, że nie sprawiają Ci już radości? To dobry moment, by coś zmienić.

Rozejrzyj się za czymś nowym. Możesz skorzystać ze wspomnianej już siłowni, jednak dobrym pomysłem jest także wypróbowanie ćwiczeń w domu. W internecie znajdziesz mnóstwo ciekawych filmów od doświadczonych instruktorów, dzięki którym nie tylko popracujesz nad swoją kondycją bez wychodzenia z domu, ale też wzmocnisz wybrane partie mięśni.

Jak widzisz, zadbanie o dobrą kondycję także jesienią jest niezbędne, by utrzymać dobry nastrój, zdrowie oraz mieć dużo energii na co dzień. Wybieraj aktywności, które sprawiają Ci przyjemność, a z pewnością nigdy nie stracisz motywacji!

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*