W Szczyrku ruszyły Ligowe zmagania

Tradycyjnie już w Szczyrku, Biegiem RMD Winter Run rozpoczęła się tegoroczna Montrail Liga Biegów Górskich sezon 2015!

Bieg mimo „zimowej” nazwy, rozegrany został pierwszego dnia wiosny, w sobotę 21 marca. Jak na wiosnę przystało oraz wbrew pesymistycznym prognozom, uczestników przywitała słoneczna pogoda z iście wiosenną temperaturą.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przygotowano nową, bardziej alpejską trasę, na której zawodnicy mieli walczyć nie tylko o czołowe lokaty ale też uczestniczyć w eliminacjach do finałowego biegu PZU Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę.

baner szczyrk

Stu najszybszych zawodników na szczycie Klimczoka będzie mogło zapisać się na bieg finałowy Montrail Ligi Biegów Górskich, który odbędzie się 17 października w Zakopanem poza kolejnością!.

Nad porządkiem czuwała grupa GOPR, a trasa była oznakowana oraz opisana kilometrażem.

GOPR

Na starcie, który zlokalizowano w rejonie ośrodka „Orle Gniazdo” stanęło łącznie 183 zawodników w tym 25 kobiet. Punktualnie o godzinie 10:00, po odliczaniu i nadaniu sygnału przez startera, biegacze rozpoczęli zmagania z alpejską trasą, której długość szacowano na 8,2 km oraz przewyższeniem +/- 614 m. Początkowo, pod nogami sportowców przetaczał się asfalt, następnie grząskie błoto, które w miarę wspinania  zamieniło się w śnieg, który zalegał w wyższych partiach gór, między innymi na Klimczoku (1117 m n.p.m.).

klimczok2

Początkowe kilometry to praktycznie nieustanny podbieg, a najszybszy moment trasy to ostatni kilometr łączący w sobie dynamiczny zbieg oraz prostą o niedużym nachyleniu, prowadzącą aż do mety.

wisniewska

Na mecie na zmęczonych uczestników czekała przygotowana ciepła herbata, a po strawę „regeneracyjną”  należało udać się z powrotem do Orlego Gniazda, gdzie  również odbyło się zakończenie imprezy.

meta

Widoczność na otaczające piękno natury była bardzo dobra i z łatwością można było podziwiać wspaniałą przyrodę oraz zaśnieżone, skąpane w słońcu szczyty.

klimczok

Rywalizacja: Warto wspomnieć o obsadzie tego biegu, gdyż był to najmocniej obsadzony RMD Winter Run ze wszystkich dotychczasowych. Solidnie przygotowani „górale”, sprawdzali się na tej wymagającej trasie, gdzie łatwo było „ubić” mięśnie już w pierwszej jej części, co z kolei warunkowało o końcowym rezultacie.

wisniewska2

Po raz kolejny wygrało doświadczenie i siła, jaką niewątpliwie prezentuje Piotr Koń (RMD Montrail Team).

Po starcie grupa czołowych biegaczy długo walczyła zbita rytmem, którego tempo nadawał Piotrek Czapla (SULIS Hoko Team / UKS Olimpia Zabrze). Dopiero po kilkunastu minutach stawka zaczęła się rozciągać i nastąpiły roszady wśród zawodników. Wydawać by się mogło, że kluczowym momentem był śnieżny podbieg na Klimczok, oraz zbieg do mety, podczas którego wiele się pozmieniało. To w tym momencie Piotrek Koń, który konsekwentnie równo rozpoczął wspinaczkę, pokazując kolejno swoje plecy rywalom, wyszedł na prowadzenie wyprzedzając Kamila Leśniaka (Inov-8), który jeszcze na 3 km przed metą miał kilku metrową momentami przewagę.

gdzieś tam jesteśmy

Ostatecznie Piotrek Czapla na mecie melduje się jako trzeci. Dużo się działo podczas tego biegu, a osoby zainteresowane zapraszam do sprawdzenie wyników, które dadzą pogląd na walkę jaka odbyła się w Szczyrku.

trasa1

Ludzie wracają tu co rok, widać, ze ten bieg się podoba. Miło rozpocząć sezon ligowy spotkaniem ze znajomymi oraz możliwością sprawdzenia się na tle innych po sezonie przygotowawczym.

Liga Biegów Górskich ruszyła – zabawa na sportowo się rozpoczęła!

Zachęcam do spędzania jak największej ilości czasu w górach, ciesząc się zarówno ich pięknem jak i sportową rywalizacją.

Daroz

Relacja: Daroz

Czołówka zawodów:

Mężczyźni:

1. Koń Piotr – RMD Montrail Team- Fałków – 39:29.5
2. Leśniak Kamil – Inov-8 Team – 39:37.0
3. Czapla Piotr – Sulis HOKO Team/UKS Olimpia – 39:54.0

Kobiety:

1. Dominika Wiśniewska -Ulfik – RMD Montrail Team/SKB Kraśnik – 45:17.1
2. Wiktorowicz Łucja – Opoczno Sport Team – 49:15.8
3. Kurdziel Marta – Tenczynek – 53:00.8

Wyniki zawodów:  https://www.biegigorskie.pl/wp-content/uploads/2015/03/rmd2015.pdf

zdjęcia:  Alicja Szwed
https://plus.google.com/u/0/photos/118046623152202969699/albums/6128750407842541745

Post navigation

PKO Wielka Pętla Izerska

Zapraszamy wszystkich miłośników biegania do udziału w trzeciej edycji półmaratonu górskiego PKO WIELKA PĘTLA IZERSKA, która…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te