Udany Zakopiański Weekend Biegowy

W dniach 5-7 czerwca 2015 odbyła się tegoroczna edycja „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem”. Ze względu na umiejscowienie tras trzech biegów wchodzących w skład „Weekendu Biegowego” na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, biegi te stały się niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno zawodowców jaki i amatorów, a także licznych kibiców.

W ramach trzydniowej imprezy zorganizowanej pod honorowym patronatem Burmistrza Zakopanego Leszka Doruli prze TG Sokół w Zakopanem przeprowadzono trzy biegi:

VIII Bieg Sokoła na dystansie 15,6 km
VIII Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 32 km – będący jednocześnie IV Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce
VI Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km.

logo2

Tegoroczny Weekend Biegowy zainaugurował Bieg Sokoła, który został rozegrany na dystansie 15,6 km, przy deniwelacji: +1013m/-1013m. Trasa biegu wiodła z Kuźnic – Ścieżką nad Reglami – Doliną Białego – Drogą pod Reglami do Doliny Strążyskiej a następnie – Ścieżką nad Reglami na Czerwoną Przełęcz na Kalatówki do Kuźnic.
Najszybciej trasę biegu pokonał Tomasz Gawroński z Jędrzejowa, który na dotarcie do mety potrzebował 1 godziny19 minut i 39,9 sekund.

1 sokoła

Drugi na mecie zameldował się Piotr Biernawski z Nowego Targu (01:20,23), a na miejscu trzecim uplasował się Dariusz Marek reprezentujący RMD Montrail Team z Wieliczki (01.21,08).

Sokoła open men

Wśród Pań najszybsza była zakopianka Dominika Bolechowska (01.44,52), jako druga linie mety przekroczyła Iwona Flaga z Krakowa (01:46,58), a trzecia była Kinga Pachura z Mszany Dolnej (01:50,39).
W zawodach wystartowało 137 biegaczek i biegaczy, z których rywalizację ukończyło 130 osób.

Sokoła open kob

Link do wyników z Biegu Sokoła: https://www.biegigorskie.pl/wp-content/uploads/2015/06/1sokol.pdf

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością był jednak Bieg Marduły, który w ciągu kilku lat z niewielkiej kameralnej imprezy stał się biegiem o ogromnej popularności, zyskując rangę Mistrzostw Polski w skyrynningu.

Na starcie zawodów organizowanych przez TG Sokół Zakopane stanęło ponad 320 biegaczek i biegaczy z Polski Czech i Słowacji.
Trasa biegu wynosiła 32 kilometry o przewyższeniu 2218 metrów i prowadziła z Krupówek przez Nosal do Kuźnic, a następnie przez Jaworzynkę na Halę Gąsienicową. Następnie uczestnicy do pokonania mieli przełęcze: Karb, Świnicką, Liliowe i Suchą. Stąd wybiegli na Kasprowy Wierch i zbiegli do Kuźnic. Tu czekało na nich kolejne wzniesienie, czyli szlak na Kalatówki, skąd Ścieżką nad Reglami dotarli do Doliny Białego, a następnie do Zakopanego, gdzie na Placu Niepodległości usytuowana była meta.

marduły

Pierwszy na metę z czasem 03:01,19 wbiegł Marcin Świerc, który o 5 minut 37 sekund wyprzedził Bartosza Gorczycę (03:06,56). Zaledwie 1 sekundę (!) po nim jako trzeci linię mety przekroczył Robert Faron (03:06,57), co świadczy jak zacięta musiała być rywalizacja na trasie w walce o medale Mistrzostw Polski.

Marduła świerc

W rywalizacji pań zdecydowanie zwyciężyła Magda Kozielska uzyskując czas 03:42.12 (26 mce open),  wyprzedzając o blisko 10 minut Annę Figurę (03:52,52) i Natalię Tomasiak (03:54,00).

Marduła kob

Klasyfikacja open mężczyzn:
1. Marcin Świerc (Salomon Suunto Team Lisowice) 3.01,19
2. Bartosz Gorczyca (Buff Team/AltiActiv Skołyszyn) 3.06,56
3. Robert Faron (TG Sokół Zakopane/Zalesie) 3.06,57

Marduła men open

Klasyfikacja open kobiet:
1. Magdalena Kozielska (Fake Runners) 3.42,12
2. Anna Figura (Dynafit PL) 3.52.52
3. Natalia Tomasik (Sako Sport Team) 3.54,00

Marduła kob open

Link do pełnych wyników: https://www.biegigorskie.pl/wp-content/uploads/2015/06/2mardula.pdf

swierc marcin

Klasyfikacja drużynowa Mistrzostw Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning:
I.    Fake Runners
II.    TG „Sokół” Zakopane
III.    Salco Sport Team

Patronem rozgrywanego od 2012 roku biegu wysokogórskiego o tytuł MP jest Franciszek Marduła (1909-2007) nie tylko wybitny lutnik ale i sportowiec oraz trener w skokach i biegach narciarskich. Marduła działał także w zakopiańskim Gnieździe Towarzystwa Gimnastycznego Sokół” uprawiając przez wiele lat strzelectwo oraz gimnastykę.

W niedzielę, 7 czerwca Biegiem im Władysława hr Zamoyskiego rozegranym na trasie Palenica Białczańska – Morskie Oko zakończył się Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem.
Bieg im Władysława hr Zamoyskiego rozegrano na trasie Palenica Białczańska ( 980 m n.p.m), poprzez Dolinę Białki i Wodogrzmoty Mickiewicza z metą usytuowaną przy Morskim Oku (1410 m n.p.m.). Na starcie stanęło ponad 230 biegaczek i biegaczy z Polski, Białorusi, Czech i Słowacji. Najszybciej 10 km trasę pokonał Daniel Wosik – RMD Montrail Team z Kunowa, który na mecie zameldował się z czasem 41,17.

wosik

Tym samym sprawił wszystkim wielką niespodziankę, gdyż po wczorajszym, jakże wyczerpującym Biegu Marduły, chyba nikt nie obstawiał Daniela w gronie faworytów tego biegu zwłaszcza, że przyszło mu rywalizować w wyśmienitym towarzystwie, w którym było kilku „świeżych” zawodników. Tym większy podziw i gratulacje dla Daniela!. Drugi był Marcin Kęsy z Poznana (41,47), a trzeci podobnie jak w roku ubiegłym Dariusz Marek – RMD Montrail Team z Wieliczki (42,05).

Zamoyski opn

Na miejscu 4 z wynikiem 42,37 uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca Biegu Zamoyskiego – Nataniel Swat RMD Montrail Team z Chudowa, dla którego był to powrót do startów po przerwie. Przypomnijmy – Nataniel w ubiegłym roku zwyciężył z czasem 40,28, a więc był to zdecydowanie szybszy bieg niż tegoroczny.

swat

Wśród pań najszybsza była Danuta Woszczek (47,51), druga Natalia Tomasiak z Krynicy (52,28), a trzecią zawodniczką biegu została Marita Tarnawska z Zakopanego 55,40.

Zamoyski kob

Wyniki Biegu Zamoyskiego: https://www.biegigorskie.pl/wp-content/uploads/2015/06/3zamoyski.pdf

Przyznana została także prestiżowa nagroda „Grand Prix Sokoła”, która przyznawana jest dla  zawodnika, który uzyska najlepszy łączny czas we wszystkich trzech biegach.

W klasyfikacji na najlepszego zawodnika tegorocznego Grand Prix Zakopiańskiego Weekendu biegowego z Sokołem zwyciężył Piotr Biernawski z Nowego Targu, który w trzech biegach uzyskał łączny czas 5.24,11,9. Drugi był Piotr Hercog z Kudowy Zdroju, a miejsce trzecie wywalczył Piotr Sawicki z Warszawy.

grand prix

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem pragnie poprzez organizację tych wydarzeń upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem.

Zamoyski grupa

Kolejny raz doskonale sprawdziła się formuła weekendu biegowego z trasami na różnych dystansach i o różnym stopniu trudności. Każdy z uczestników w zależności od wytrenowania i sił mógł zmierzyć się z wybranym przez siebie biegu lub dwóch, a wytrawni „górale” we wszystkich trzech biegach.

drużynowo

fot. Anna Karpiel-Semberecka

Post navigation

Weekend Biegowy w Tatrach

Zakończył się Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem. W dniach 5-7 czerwca pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te