Trzeci sezon SNS zakończony

W temperaturze plus 15 stopni Celsjusza także można biegać na nartach, oczywiście na śniegu. Właśnie przy takiej temperaturze i w pełnym słońcu rozegrano finałowe zawody trzeciego sezonu SNS – największego cyklu biegowego dla amatorów w Polsce.

W finale w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach wystartowały 144 osoby. Wiele z nich już dla zabawy, mając zaliczonych wcześniej pięć biegów, które uprawniały do miejsca w klasyfikacji generalnej i walki o cenne nagrody. Byli jednak tacy, którzy musieli do końca walczyć o punkty. Najbardziej zacięta była rywalizacja o trzecie miejsce na dystansie Mega CT w kategorii M4. O trzecią pozycję walczyli Wojciech Kozłowski i Artur Kaszubski. Przed ostatnim biegiem w generalce prowadził ten drugi. W finale lepiej prezentował się Kozłowski, który wyprzedził swojego rywala o ponad 4 minuty, ale rywalizację o miejsce na podium w całym sezonie przegrał o zaledwie 2 punkty.

W kategorii M3 na Mini CT, dzięki dobremu biegowi w finale na drugie miejsce awansował Bartłomiej Stramka, który w klasyfikacji generalnej przedzielił dwóch Czechów – Jana Kaspara i Vlastimira Kracmara. Ten drugi w niedzielę pobiegł słabiej i przegrał ze Stramką ponad dwie minuty.

W kategorii M3 na Mini FT także walczono do końca. Drugiego w generalce Daniela Filipa do końca gonił Czech Vit Cerny. W niedzielę wygrał ze swoim rywalem o ponad minutę, czyli o 12 punktów, ale o wyprzedzenia zawodnika z Czarnego Boru zabrakło naszemu południowemu sąsiadowi trzech oczek.

Jeżeli chodzi o poszczególne niedzielne biegi, to najciekawiej do końca było na dystansie Mini (ok. 10,5 km) stylem klasycznym. Od początku na prowadzeniu była dwójka Wojciech Smykowski – Piotr Skowron. Ten drugi do tej pory wygrał wszystkie biegi w tym sezonie. Ale w niedzielę narta wyraźnie nie jechała mu najlepiej. W końcówce jednak wyprzedził Smykowskiego i wygrał z nim o niespełna 4 sekundy. Narty świetnie jechały za to starszemu ze Skowronów – ojcu Piotra – Mieczysławowi. Zajął on szóste miejsce pieczętując swój sukces w klasyfikacji generalnej w kategorii M4.

Na długim biegu klasykiem po raz kolejny bezkonkurencyjny był Jakub Mroziński, który z drugim na mecie Sebastianem Zarzyckim wygrał o ponad siedem minut. – To były kolejne zawody, w których naprawdę dobrze mi się biegło – mówił na mecie Mroziński. – Swoje w tak trudnych warunkach, na wolnym śniegu zrobiły też dobrze przygotowane narty.

Mini styl dowolny to dominacja reprezentantów Polski, którzy pojawili się na finale. Wygrał Maciej Staręga, przed Pawłem Kliszem. Piąta była kolejna reprezentantka Anna Staręga. Pomiędzy nim znalazła się rywalizująca ze sobą od początku dwójka Tomas Malik – Zbigniew Galik. Obaj zakończyli sezon na pierwszych miejscach w swoich kategoriach wiekowych – M2 i M3. – To był bardzo udany sezon, nie tylko pod kątem czysto sportowym. Rywalizacja w cyklu Salomon Nordic Sunday to sama przyjemność. Tworzymy tu wielką grupę przyjaciół, wraz z organizatorami i mam nadzieję, że w przyszłym sezonie znów będziemy się spotykali na zawodach – mówił na podsumowaniu sezonu Zbigniew Galik.

Po zawodach najlepsi biegacze odbierali nagrody za pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji generalnej. Wręczali je m.in. reprezentant głównego sponsora cyklu – dyrektor Ryszard Broniewicz, a także reprezentantka Polski w narciarstwie biegowym Paulina Maciuszek. Nagrodami były bony za 200 (trzecie miejsce), 400 (drugie miejsce) i 600 zł (zwycięzcy) na zakupy w sklepach Salomona w Stacji Jakuszyce, Poznaniu, Krakowie lub Warszawie.
– Dziękujemy wszystkim zawodnikom, którzy byli z nami. Cieszymy się, że popularność narciarstwa biegowego w Polsce ciągle wzrasta – mówił na podsumowaniu dyrektor Broniewicz. – Już myślimy o kolejnym sezonie i kilku nowościach dla naszych biegaczy – dodał.
Specjalną nagrodę w niedzielę otrzymał Henryk Fortoński z Wałbrzycha – niepełnosprawny zawodnik, który w tym sezonie wystartował we wszystkich siedmiu biegach w ramach SNS!

A już za kilka dni zaprezentujmy Państwu pierwszy odcinek statystycznego podsumowania tegorocznego cyklu SNS.

-> Pełne wyniki <-

Zdjęcia Stacja Jakuszyce

Post navigation

SNS Finał

-> Mega CT <- -> Mini FT <- -> Mini CT <- -> Mega FT <-

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te