Tomasiak piąta w Pucharze Świata - BiegiGorskie.pl

Tomasiak piąta w Pucharze Świata

Natalia Tomasiak zawodniczka Salomon Suunto Team zajęła 7 miejsce w niedzielnym Glen Coe Skyline, finałowych zawodach Pucharu Świata Skyrunnig Extreme w Szkocji.

Tym samym Natalia zajęła 5 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w tej kategorii. Jest to najwyższe miejsce Polki w historii bardzo prestiżowej na świecie International Skyrunning Federation, która przeprowadza zawody w kategoriach Vertical, Sky, Extreme i Ultra.

2
image-27372

Wyżej w historii tej federacji był tylko Marcin Świerc  (4 miejsce w 2015 roku w kategorii ultra).
Smaczku dodaje fakt, że Natalia jest od kilku miesięcy pod opieką trenerską właśnie Marcina Świerca.

1
image-27373

Natalia po świetnych występach w Tromso Skyrace (Norwegia) oraz Kima Trofeo (Włochy) nieoczekiwanie została liderką Pucharu Świata. Obrona pierwszego miejsca i w ogóle podium była niemal niemożliwa. Debiutująca w tym roku na arenie międzynarodowej Natalia, która przygodę z biegami górskimi rozpoczęła ledwie 2 lata temu, marzyła przed zawodami by znaleźć się w czołowej 6 rankingu. Udało się, 7 lokata dzisiaj i 5 miejsce w klasyfikacji generalnej oznacza, że nawet najlepsze zawodniczki na świecie muszą zacząć zwracać uwagę na Natalię.

img_5168
image-27374

Skyrunning jest to ekstremalna forma biegów wysokogórskich. Często mamy do czynienia z wbieganiem na wysokości powyżej 2000 m.n.p.m. przy nawet 30% nachyleniu, a stopień trudności wspinaczki definiowany jest na podstawie II czy nawet III stopnia. Skyrunning składa się z kilku poszczególnych dyscyplin biegowych takich jak:

– Vertical – biegi, których suma przewyższeń to min 1000 metrów na dystansie do 5km. Vertical charakteryzuje się bardzo mocnym podbiegiem (nie ma zbiegu). Na każdy 1km trasy przypada nie mniejszy niż 200 m podbieg.

– Sky – biegi, których dystans to min. 20km, a max. 30km. Rozgrywane na wysokościach od 2000 m. do 4000 m. Suma przewyższeń nie jest niższa niż 2000m.

– Ultra – biegi, które parametrami mocno przekraczają dystanse maratońskie. 0d 60 do 110 km, z dużą ilością przewyższeń. W tej dyscyplinie nasz najlepszy biegacz górski  Marcin Świerc z który jest trenerem Natalii jest obecnie 4 zawodnikiem cyklu Pucharu Świata Skyrunning Ultra.

Nowe przedsięwzięcia to Skyrunning Extreme, w którym startuje najmłodsza zawodniczka Salomon Suunto Team czyli wspomniana wcześniej Natalia.

3
image-27375

Skyrunning skupiony jest w International Skyrunning Federation. ISF jest obecnie największą na świecie organizacja sportowa zrzeszająca biegaczy górskich. Udział w organizowanych Pucharach Świata przez tę organizację jest bardzo prestiżowy.

t
image-27376

Skyrunning Extreme ze względu na to, że charakteryzuje się dużymi przewyższeniami i trudnymi technicznymi trasami. Przypominamy, że na cykl Pucharu Świata składały się następujące 3 biegi przy czym liczyły się 2 najlepsze wyniki.

– Tromso Skyrace 07/08/2016 na dystansie 57 km i 4.600 m przewyższenia
– Kima Trofeo 28/08/2016 na dystanie 52 km i 4.300 m przewyższenia
– Glen Coe Skyline 18/09/2016 na dystansie 55 km i 4.800 przewyższenia

Link do klasyfikacji generalnej PŚ
http://www.skyrunnerworldseries.com/full-rankings-women/

Zapraszamy na:

Oficjalna strona Natalii Tomasiak: http://www.gorskistyl.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/NataliaTomasiakGS/?fref=ts

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*