Izabela Zatorska druga w Elbrus Race - BiegiGorskie.pl

Izabela Zatorska druga w Elbrus Race

Izabela Zatorska wymarzyła sobie Elbrus. Chciała po prostu zdobyć najwyższy szczyt Kaukazu o wysokości 5642 m. A potem na niego wbiec – jeśli się da. To miało być zwieńczenie jej wspaniałej sportowej kariery. Zwieńczenie, bo przecież nie koniec. Na koniec, o ile nastąpi, przyjdzie nam z pewnością jeszcze długo poczekać.

Mamy więc wspaniały wynik, drugie miejsce wśród kobiet i piąte miejsce OPEN. Oksana Stefaniszyna na miejscu pierwszym. Drugie miejsce wśród mężczyzn zdobył także Piotr Hercog. Za Piotrem byli kolejni Polacy: Tomek Brzeski i L.Rzeszótko.

9
image-27356

Prawie rok temu ruszył projekt „Elbrus Zatorska 2016”, na wiele miesięcy angażując wiele osób, firm i ludzi dobrej woli. Wszystko w jednym celu – aby wymarzony cel został osiągnięty. O tym jak wyglądała kuchnia przygotowań i organizacji tego wyjazdu najlepiej wie pewnie jeden człowiek – Bogusław Pleskacz z biura podróży EKO Karpaty, który tym projektem dowodził, przecierał szlaki do sponsorów, patronów medialnych i partnerów, a potem szlaki te  zamienił na kaukaski lodowiec skąd dalej koordynował wszystkie działania.

14
image-27357

Sam również stanął na wierzchołku Elbrusa jako członek teamu, który towarzyszył zawodniczce w bezpośrednich przygotowaniach już na miejscu, na Kaukazie.
W planach i marzeniach pojawiała się chęć i zamiar wygranej w tym arcytrudnym biegu i poprawienia rekordu trasy…

5
image-27358

Ostatni etap przygotowań do biegu to pobyt pod Elbrusem i przyjazd już na dwa tygodnie przed startem. Plan zakładał długą i spokojną aklimatyzację, treningi najpierw powyżej 3000 m, potem powyżej 4000, 4500, odpoczynek w dolinie, powrót na dużą wysokość, próbę wejścia na szczyt w ramach aklimatyzacji i odpoczynek przed biegiem eliminacyjnym i biegiem głównym.

6
image-27359

Na miejscu Izie towarzyszyli: szef projektu Bogusław Pleskacz, Marcin Bąk, Tomasz Brzeski, którego głównym zadaniem była pomoc w treningach i w czasie biegu i ja – odpowiedzialny najpierw za sprawy logistyczne i wizowe, a na miejscu za organizację pobytu, aklimatyzację i przygotowanie zawodników do przebywania i trenowania na dużej wysokości.

23
image-27360

Powoli i konsekwentnie realizowaliśmy nasz program, posuwając się sukcesywnie naprzód, a właściwie w górę. Przeszkadzała trochę pogoda, przeszkadzały różnego rodzaju czynniki niezależne od nas (wysokie góry  + Kaukaz + Rosja to połączenie jedyne w swoim rodzaju), ale wiedzieliśmy, że idziemy w dobrym kierunku.

8
image-27361

Udało się i spokojnie, na zakończenie aklimatyzacji, weszliśmy po raz pierwszy w czasie tego pobytu na szczyt, a Iza z Tomkiem zdobyli go w świetnym tempie i stylu.

27
image-27362

Potem był kapitalny występ w biegu kwalifikacyjnym i  nerwowe czekanie na start, bo termin biegu został przesunięty o jeden dzień ze względu na złą pogodę.

10
image-27363

I stało się. Wystartowali. Iza biegła i maszerowała z groźnie wyglądającą infekcją, która przyplątała się po eliminacjach. Oksana Stefaniszyna była klasą samą dla siebie. Fenomenalny czas 4h 6 min. 39 sek. dał jej oczywiście zwycięstwo i nowy rekord trasy kobiet.

1
image-27364

Jako drugi na szczycie pojawił się Piotr Hercog (4:54:09). Piąta była druga z Pań – Izabela Zatorska (5:00:40).

2
image-27365

Świetne miejsce i fantastyczny wynik. Niesamowite zmęczenie, radość, wzruszenie. Lawina gratulacji. Ale żeby wszystko dobrze się skończyło, ze szczytu trzeba jeszcze zejść. To też element tych ekstremalnych zawodów.

20
image-27366

Aby mieć jakąkolwiek skalę do porównań i wyobrażeń: Bieg na Elbrus na trasie EXTREME wiedzie z Azau (2350 m) na zachodni wierzchołek Elbrusa (5642 m). Przewyższenie łatwo sobie obliczyć. Długość trasy to ok. 12 km. Najpierw w górę kamienistego stoku i drogą na wys. 3700 m. Potem lodowcem, prosto w górę w, kierunku szczytu, coraz bardziej stromo. To na pewno jeden z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych biegów alpejskich na świecie. Choć może na potrzeby takich wyzwań termin „bieg alpejski” nie jest już wystarczający…

25
image-27367

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*