Święto Niepodległości na biegowo - BiegiGorskie.pl

Święto Niepodległości na biegowo

To był dobry pomysł. Co prawda, wymuszony zbliżającą się budową boiska wielofunkcyjnego na terenie szkoły w Ludwikowicach Kłodzkich, gdzie do tej pory organizowany był „Bieg Niepodległości”, ale jak się okazało – bardzo trafny. W praktyce przesądził o tym, że kolejne biegi  z okazji listopadowego święta  organizowane będą w Świerkach.  

Nigdzie na terenie gminy nie spotkaliśmy się dotąd z takim zaangażowaniem sołtysa i jego ludzi w organizację imprezy, co do której mogli mieć wątpliwości. Nikt nie gwarantował sukcesu, a trzeba było wykonać ciężką pracę wokół świetlicy wiejskiej i w samym budynku. Ale jak się okazało – warto było!

2
image-23145

Opinia biegaczy była jednoznaczna – to był bardzo dobry bieg pod względem organizacyjnym. I to jako organizatorów nas cieszy i również bardzo ucieszyła sołtysa Wacława Łukasiewicza i jego ekipę.

1
image-23146

11 listopada Świerki obchodziły Święto Niepodległości na sportowo. Na starcie biegu pojawili się już tradycyjnie zawodnicy z Dolnego Śląska  i Opolszczyzny. Nie zabrakło bardzo licznej grupy biegaczy z Nowej Rudy i z terenu Gminy Nowa Ruda . Cieszy nas fakt , że coraz więcej osób z naszego terenu biega . A wszystko zaczęło się 6 lat temu od „Biegu na Wielka Sowę” – dzisiaj naszego produktu firmowego nr 1, biegu znanego i cenionego  nie tylko w Polsce ,wręcz uznawanego za jeden z kultowych  biegów górskich w naszym kraju.

3
image-23147

Dzisiaj zbieramy owoce naszej konsekwencji i uporu w promowaniu biegania i tworzeniu kolejnych wydarzeń sportowych , takich jak „Półmaraton Sowiogórski „ czy „Bieg Niepodległości”. A po drodze były przecież „Mistrzostwa Europy Masters w Biegu Górskim”w 2014 niezwykle wysoko ocenione przez zarząd Europejskiej Federacji L.A .Mastersów.

Punktualnie o godz. 11:00 Pani A. Mierzejewska, wójt Gminy Nowa Ruda, dała sygnał prawie 150 osobowej stawce biegaczy do startu.   4.”Bieg Niepodległości” , w nowym miejscu, na nowej trasie ruszył w kierunku Wzgórz Włodzickich. Co ciekawe, w tej grupie panie stanowiły aż 1/4 uczestników.  Mimo wymagającej trasy poprowadzonej drogami  wśród łąk i pastwisk wszystkie panie bieg ukończyły. Brawo!

4
image-23148

Nowa trasa miała 10,4 km długości przy przewyższeniu ok. 250 m. Po starcie przez ok. 2 km prowadziła cały czas po górę , by  po osiągnięciu ok. 700 m. npm.  dać zawodnikom możliwość złapania drugiego oddechu. Kolejny trudny podbieg czekał ich bowiem na odcinku 5,5 – 7 ,0 km. Później było już tylko po równym i z góry. Świetnie oznakowana i zabezpieczona trasa nikomu nie sprawiała problemu, mimo gęstej mgły, która początkowo zaległa wierzchowinę Wzgórz Włodzickich.

W kategorii open  wśród kobiet zwyciężyła Lidia Niekraś z Kłodzka z czasem 51,59 sek, drugie miejsce zajęła Karolina Kucharska  z Nowej Rudy , a trzecie Irena Trzęsicka  z Krzeptowa.

kobiety
image-23149

Bezapelacyjnym zwycięzcą w kategorii  open mężczyzn okazał się Piotr Holly z Wałbrzycha, który  uzyskał rezultat  41 min 56 sek. Drugi ze stratą 26 sekund, przybiegł na metę Norbert Jachymczyk z Jaworzna z czasem 42,23. Przez długi czas obaj biegacze byli na czele stawki. Dopiero na ostatni podbiegu Piotr Holly zdołał się urwać rywalowi. Na trzecim miejscu zameldował się Mateusz Babka z Walimia z czasem 42,52.

meb
image-23150

Na mecie na zawodników czekała p. wójt A. Mierzejewska i osobiście wszystkim przebiegającym linię mety wręczała pamiątkowe medale.

dekor
image-23151

Później już tylko parę łyków izotoniku na końcowym bufecie i można było wejść do świetlicy, gdzie na biegaczy czekał  bardzo smaczny posiłek i mnóstwo ciasta domowego wypieku. Oczywiście kawa i herbata były dostępne przed i po biegu.

sala
image-23152

Sprawna spikerka i niezawodny pomiar czasu Piotra Kozaka z Bielska -Białej dopełniły tylko całości tej  niezmiernie udanej imprezy biegowej. Szybko i sprawnie przeprowadzona ceremonia dekoracji  i tombola  zakończyły 11 listopada na sportowo – tym razem w Świerkach.

losowanie
image-23153

Organizatorem 4.”Biegu Niepodległości” było Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, USKS Gminy Nowa Ruda, Sołtys i Rada Sołecka  Świerków oraz członkowie miejscowej OSP.

Pragniemy podziękować sponsorom , dzięki którym stać nas było na parę miłych gestów podczas ceremonii dekoracji ,a zwłaszcza KSS „Bartnica” , firmie Tomasza Kałużnego XC Life  i USKS –owi  Gminy Nowa Ruda. Nad sprawnym przeprowadzeniem imprezy czuwała p. Gabriela Buczek – dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda .

Do zobaczenia za rok!

-> Galeria zdjęć <-

-> Pełne wyniki <-

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*