Rzeźnickie zestawienie wszechczasów

Tak naprawdę wcale nie zaczęło się od zakładu … Historia Rzeźnika jest dużo starsza … Rzeźnik to przede wszystkim grupa przyjaciół, teraz najczęściej 30-40 letnich których swego czasu połączyło zamiłowanie do biegania i … rzeźnickich metod treningowych trenera Klausa „Rzeźnika” Czecha.

Mimo, iż jego metody treningowe budzą sporo kontrowersji, nie można odmówić trenerowi Klausowi że jest skuteczny. Do dziś ma na swym koncie grubo ponad sto medali Mistrzostw Polski zdobytych przez swych wychowanków.

klaus

Trener Klasus „Rzeźnik” Czech z jedną ze swych najbardziej utalentowanych podopiecznych Magdaleną Deptułą oraz …

… z innymi swymi wychowankami

ekipa_rzeznicka-300x213Ale wyniki sportowe to nie wszystko, najważniejsze w tym wszystkim jest przyjaźń, która w wielu wypadkach przetrwała lata.

Dopiero po powrocie do Polski zza wielkie wody Mirka, doszło do sławetnego Bieszczadzkiego zakładu że można bez problemu pokonać czerwony szlak Bieszczadzki z Komańczy do Ustrzyk w czasie poniżej 12 godzin.

A stawka zakładu jak powszechnie wiadomo wszystkim fanom była wysoka … w końcu szło o ulubiony wielu Polaków – w ilości trzech skrzynek … :-))

Do Mirka postanowiło dołączyć jeszcze parę osób by zmierzyć się z tym wyzwaniem i tak to się zaczęło..

Udało się, brat Mirka – Jarek z Adamem Postkiem zameldowali się na mecie w Ustrzykach po 11 godzinach i 24 minutach…

Drugą parą na mecie byli Jerzy Natkański i Piotr Morawski z czasem 11:36. Na trzecim miejscu przybiegł Mirek z Arkiem Załęckim – 11:46. Zakład wygrany!

rzeznik3

Od tego czasu minęło ponad dziesięć lat. Zmieniło się bardzo wiele, od kilku lat bieg ten z zawodów czysto koleżeńskich stał się jednym z najbardziej kultowych biegów w Polsce, zwłaszcza dla miłośników górskich ultra dystansów.

aniaOd tych zawodów prawdziwą przygodę z biegami górskimi zaczynali m.in. Ania i Robert Celińscy. Którzy ustanowili rekord par mieszanych.

Czy wtedy mógł ktoś przypuszczać że Ania to zostanie niebawem jedną z najlepszych biegaczek górskich w Polsce, oraz sięgnie po medal Mistrzostw Świata? Czyżby rzeźnicka przygoda zahartowała ją na lata? 🙂

Tu swych sił próbował także inny znakomity biegacz górski – Marcin Świerc – Mistrz Polski w Biegach Górskich na długim dystansie, 10 zawodnik Mistrzostw Świata, który w parze z Piotrkiem Hercogiem ustanowili do dziś nie pobity rekord trasy –  08:09:47.

Oczywiście należy zaznaczyć że jest to rekord nieoficjalny ze względu na fakt iż trasa przez te 10 lat podlegała drobnym modyfikacjom.

swierc

Tutaj ścigała się inna znakomita para górali wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w Biegach Górskich – Miłosz Szcześniewski, w parze z brązowym medalistą Skyrunning 2012 Pawłem Krawczykiem.

rzeznik

Do nich należy drugi wynik w historii Rzeźnika – 8:53:50.

Trzeci wynik, który gdy był ustanawiany był jednocześnie rekordem trasy należy do wspomnianego już wcześniej Roberta Celińskiego, który przebiegł tą trasę wraz z bratem Aleksem w czasie w roku 2007 w czasie 9:02:48.

celinscy

Pamiętam, będąc wtedy w obsłudze na jednych z punktów kontrolno-odżywczych tzw. przepaków nasze całkowite zaskoczenie widokiem braci Celińskich o tej godzinie…

Nawet nie zdążyliśmy poukładać punktu a tu dwóch szalonych harpaganów z obłędem w oczach wyskoczyło z lasu :-). Wówczas po raz pierwszy pojawiło się w naszych głowach że jednak da się trasę Rzeźnika pokonać nie tylko w 12 godzin ale zapewne poniżej 9 …

Dokonały tego w roku 2012 wspomniane wyżej dwie pary górskich ultrasów.

swierc2

Czas Marcina Świerca i Piotrka Hercoga pokazuje, iż przełamanie kolejnej bariery, czyli 8 godzi leży w zasięgu ręki a właściwie nóg coraz lepszych górskich ultrasów.

Z okazji 10-lecia Biegu Rzeźnika organizatorzy pokusili się o stworzenie Rzeźnickiego zestawienia wszech czasów.

Okazało się że Bieg Rzeźnika przebiegło już 1628 zawodników. 814 zawodnik w zestawieniu czyli dokładnie w połowie pokonał trasę w czasie 14:02:50

W zestawieniu tym możecie zapoznać się nie tylko ze wszystkimi wynikami poszczególnych zawodników w całej historii Rzeźnika.

naj

Oprócz zestawienia alfabetycznego oraz wg najlepszych czasów znajdziecie tam zestawienie wg ilości przebiegniętych Biegów Rzeźnika. Okazało się iż wszystkich 10 edycji nie przebiegł nikt. Natomiast para Leszek i Marzena Rzeszótko pokonała Rzeźnika aż 9 razy

8 razy udało się zmierzyć z Bieszczadzką trasą 3 zawodnikom: Eugeniusz Poręba, Andrzej Śliwiński, Rysiek Wołoszyn.

bieg-poonin-540x406

Możemy także prześledzić miejsca zawodników wg ich średnich czasów – na prowadzeniu wspomniany rekordzista trasy Marcin Świerc, który zmierzył się z Rzeźnikiem dwa razy a jego średni czas „przejścia” wynosi 8:21:15!

swierc

Dodatkowa zakładka to średni czas zawodników którzy pokonali Rzeźnika minimum 3 razy.

Tutaj najlepszy okazał się biegowy partner Marcina Świerca – Piotr Hercog, który oprócz dwóch startów z Marcinem zaliczył także start w 2009 roku z Arturem Kurkiem. Średnia Piotrka z 3 startów to 8:38:50!

hercog

Moglibyśmy tu jeszcze długo pisać o Rzeźnickim zestawieniu wszech czasów ale nie chcemy wam odbierać zabawy i samodzielnych przemyśleń… 🙂

Dlatego resztę sprawdźcie sobie sami 🙂 –> T U T A J <–

A potem do roboty – na trening – jasna cholera 😉

… bo następny Rzeźnik niebawem!

http://www.biegrzeznika.pl

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te