Chojnik Festiwal – ruszają zapisy

Już po raz piąty Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy wyciśnie z trudnych karkonoskich ścieżek tyle, ile się tylko da. Zawody odbędą się 26-27 maja 2017 roku w Jeleniej Górze/Sobieszowie i obejmą cztery zróżnicowane dystanse: Półmaraton z górką (28 km), Chojnik Maraton (46 km), Ultra Chojnik (102 km) oraz Chojnik Vertical (2,5 km). 

Cztery dystanse dają szansę na zmierzenie się z Karkonoszami zarówno amatorom, jak i starym wyjadaczom. Można zdecydować się na wersję light, która zamyka się w 28 km, spróbować sił w „wydłużonym” maratonie lub sprawdzić swoją maksymalną wytrzymałość na dystansie ultra. Pierwszego dnia, przed wszystkimi startami, warto rozgrzać nogi na krótkim, lecz intensywnym podbiegu – Chojnik Vertical – z metą, oczywiście, na Zamku Chojnik. Cztery trasy, to cztery argumenty, dzięki którym można zatracić się w bieganiu. Warto być częścią tego szaleństwa.

3

Pierwszy argument – Półmaraton z górką (27 maja 2017, start: 10.00)
Garść podstawowych informacji – na dystansie 28 km biegacz pokona 1291 m przewyższenia, skorzysta z trzech punktów żywieniowych, a na całą zabawę będzie miał maksymalnie 6 h. Dużo, choć warto zauważyć, że półmaraton ma jeszcze tę – nomen omen – górkę, czyli 7 trudnych kilometrów, podczas których zawodnicy przelecieć muszą wzniesienie i przebiec grań Karkonoszy. Według organizatorów bieg będzie doskonałym sprawdzianem dla osób od lat przemierzających asfaltowe miejskie trasy maratonów. Właśnie oni, zgodnie z dzisiejszymi trendami, powoli zamieniają bieżnie, chodniki czy parkowe aleje na bardziej wymagające i naturalne górskie ścieżki. – Świetne miejsce na debiut, start kontrolny albo sprawdzenie swojej formy na szlakach– mówi o Półmaratonie z górką Daniel Chojnacki, organizator Festiwalu.

7

Drugi argument – Chojnik Maraton (27 maja 2017, start:09.00)
Jeśli szukać w Sobieszowie tradycji, to powoli staje się nią właśnie Chojnik Maraton, który jako jedyny bieg już po raz piąty trzykrotnie przetnie grań Karkonoszy. W ubiegłym roku do klasycznej trasy maratonu na Zamek Chojnik, organizatorzy dołożyli stromy dwukilometrowy zbieg – z zamku do Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej. Są w Polsce renomowani zawodnicy (np. zwycięzca Biegu Rzeźnika, Michał Jochymek), którzy po przebiegnięciu tego koronnego dystansu powiedzieli, że jest to najtrudniejszy maraton w kraju. Są też zawodnicy ze światowej czołówki biegów górskich (np. Gediminas Grinius), którzy w biegu startowali, a go nie wygrali. Najbardziej wymagającym momentem jest zbieg czarnym szlakiem spod Łabskiego Szczytu – nawet największy abstrakcjonista nie poukładałby dziwaczniej kamieni na tej ścieżce. 48 km, 2229 m przewyższenia, 5 punktów żywieniowych, jeden cel – meta.

unspecified

Trzeci argument – Ultra Chojnik (26/27 maja 2017, start 1.00)
Z piątku na sobotę 26/27 maja 2017 o godzinie 1.00 w nocy wystartuje Ultra Chojnik. – To rarytas dla najmocniejszych biegaczy górskich. Trasa wiedzie najpiękniejszymi ścieżkami Karkonoszy, w dużej mierze poza znanymi i „zadeptanymi” przez turystów szlakami – tak o biegu mówi Mateusz Lewicki, drugi z organizatorów. Warto dodać, że „najpiękniejsze ścieżki” to te, które siedmiokrotnie prowadzą na grań góry, znajdują się nie tylko po polskiej, ale i po czeskiej stronie. Dlatego biegacze doświadczą szlaków o alpejskim charakterze, ze stromymi, skalnymi zboczami, spektakularnymi widokami i trudnymi, technicznie odcinkami. W 21 godzin zawodnicy muszą pokonać trasę, której profil przypomina grzebień (5025 m przewyższenia). Pokrzepią się 6 punktami żywieniowymi. Będzie to dla wielu niezła próba charakteru.

6

Czwarty argument – Wydarzenia Towarzyszące
Przed docelowym biegiem warto wcześniej rozruszać kości. Taka możliwość nadarzy się już w piątek. Chojnik Vertical pozwoli uczestnikom zdobyć Zamek Chojnik po dwukilometrowej wspinaczce. W prostych słowach – szybko, intensywnie i pod górę. Ponadto podczas dwóch dni Festiwalu przygotowano liczne atrakcje nie tylko dla zawodników, ale również dla ich rodzin, kibiców i wolontariuszy. Karmić będą Food Trucki, bawić muzycy grający na żywo, a edukować – warsztaty artystyczne i sportowe przeznaczone dla dzieci i młodzieży. – Sami mamy duże rodziny i chcemy, żeby wyjazd na zawody nie wykluczał przyjemnego weekendu z najbliższymi. Staramy się przede wszystkim stworzyć przyjazną przestrzeń dla każdego – opowiada Daniel Chojnacki.

4

Trzej organizatorzy sami biegają po górach. Jeżdżą na zawody, pokonują kilometry zadeptując kamienie i leśne ścieżki. Jak dodaje trzeci z nich – Karol Gołaj – Pomyśleliśmy, że jest wielu nam podobnych. Dlatego integrujemy środowisko. Udowadniamy, że bieganie to sport drużynowy.

unspecified2

Więcej informacji znaleźć można na www.facebook.com/chojnikmaraton
Zapisy od 1 grudnia 2016 roku, na stronie: www.chojnikmaraton.pl

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te