SKYRUNNER® WORLD SERIES - BiegiGorskie.pl

SKYRUNNER® WORLD SERIES

W Hiszpanii, od zawodów Maratòn Alpina Zegama-Aizkorri rozpoczynają się w tym roku zmagania w SKYRUNNER® WORLD SERIES

Organizatorzy Zegama-Aizkorri Maratòn oficjalnie przedstawili listę startową. Zegama to jedno z najpopularniejszych wydarzeń z cyklu Skyrunning World Series oraz początek sezonu Skyrunning. 20 Maja najlepsi biegacze na świecie będą mieli kolejną szansę zdobycia cennych punktów w klasyfikacji o miano najlepszego Skyrunnera.

Zegama to 42km o przewyższeniu 5427m… Dodatkowym elementem będzie fakt, że większość zawodników walczących o punkty w końcowej klasyfikacji stanie na starcie Transvulcania Ultra Marathon mającego miejsce zaledwie tydzień wcześniej.

Zawodnicy, którzy potwierdzili swój udział to między innymi mistrzowie Skyrunning z roku 2011 Kilian Jornet oraz Oihana Kortazar, oboje pochodzący z Hiszpani. Brytyjczyk Tom Owens, który od dłuższego czasu goni Kiliana. W roku 2011 obydwu zawodników dzieliło zaledwie 30 sekund.

Jednocześnie Zegama będzie gościć Mistrza Świata WMRA (World Mountain Running Champion), Amerykanina Maxa Kinga. Max podczas swojego pierwszego startu w zeszłym roku w SkyMarathon uzyskał najlepszy czas.

Dla pozostałych zawodników, choć stanowią elitę biegaczy górskich będzie to pierwszy bieg z serii Skyrunning. Biegacze z USA to przede wszystkim zwycięzca Mount Washington Road Race z ubiegłego roku – Rickey Gates, specjaliści od biegów  ultra – Nick Clark, Joe

Grant, Dakota Jones, Mike Wolfe oraz najbardziej znany Anton Krupicka. Dwaj kolejni zawodnicy to pochodzący z Wielkiej Brytanii, lecz mieszkający w USA, Nick Clark i Ian Sharma – nastawieni na krótkie i techniczne biegi górskie.

Oprócz mistrzów Skyrunning z 2011 r. i wiecznie goniącego Brytyjczyka, Europę będą reprezentować najlepsi biegacze z Francji – Thierry Breuil,Sebastien Chaigneau, Erik Clavery, François  d’Haene, Michel Lannes Thomas Lorblanchet oraz Csaba Németh, z Węgier, Florent Troillet ze Szwajcarii. Czarnym koniem zawodów może być Grek, Dimitris Theodorakakos.

Wśród kobiet, faworytką jest zwyciężczyni z ubiegłego roku Oihana Kortazar. Wspólnie z nią wystartuje druga Hiszpanka Mireia Mirò. Nie zabraknie oczywiście Anna’y Frost z Nowej Zelandii, Amerykanki Nikki Kimball oraz Maud Gobert z Francji. W biegu weźmie udział także mistrzyni Skyrunning – Francuzka Corinne Favre. W dalszej kolejności Rosja będzie reprezentowana przez Zhanna’e Vokueva’ę oraz Szwedkę Emelie Forsberg.

Organizatorzy mają nadzieję na nowy rekord trasy, który w przypadku mężczyzn nie został pobity od 2005 r. (ustanowiony przez Brytyjczyka Roba Jebba – 3h54’18”), a w przypadku kobiet od 2009 r. (ustanowiony przez Włoszkę Emanuela’ę Brizio).

Jednocześnie organizatorzy spodziewają się ponad 8000 widzów na trasie. Jest to także idealne miejsce na sponsorów, którzy coraz chętniej przyglądają się efektom takich biegów. W tym roku na trasie obecnych będzie 9 drużyn reprezentujących w kolejności marki: Adidas, Arc’teryx, Asics, inov-8,  Montrail,  New Balance,  Pearl Izumi,  Salomon, The North Face.

Dodatkowe informacje na temat biegu bezpośrednio na stronie organizatora – www.zegama-aizkorri.net

Główne biegi z cyklu SKYRUNNER® WORLD SERIES w roku 2012:

Hiszpania – Maratòn Alpina Zegama-Aizkorri – 20 Maj,
Włochy – Giri Di Mont Skymarathon®, Premana, Lecco, 29 Lipiec,
Szwajcaria – Course De Sierre-Zinal, Zinal, Valais – 12 Sierpień,
USA – Pikes Peak Marathon, Colorado – 19 Sierpień,
Malezja – Mount Kinabalu Climbathon, Sabah, Borneo – 14 Październik

Tytuł najlepszego biegacza (Skyrunner® World Series champion) zostaje przyznany zawodnikowi, który zgromadzi najwyższą liczbę punktów, będącą sumę trzech najlepszych rezultatów z biegów głównych oraz dwóch dodatkowych z cyklu VerticalKilometer®, SkyRace® or Ultra SkyMarathon® Series.

P.S. tymczasem za już niespełna miesiąc I Mistrzostwa Polski Skyrunning w Zakopanem

Opracowanie na podstawie informacji ISF – Paweł Raja

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*