Relacja z Mistrzostw Świata w Bułgarii - BiegiGorskie.pl

Relacja z Mistrzostw Świata w Bułgarii

W tym roku mistrzostwa świata w biegach górskich odbyły się w oddalonej 70 km od Sofii miejscowości Sapareva Banya, w Bułgarii.

Położone u podnóża gór Riła, na wysokości 750 m, liczące 3800 mieszkańców miasto znane jest z tego, że w jego centrum znajduje się jedyny gejzer na Bałkanach. Związane są z tym oczywiście wody lecznicze, które sprawiają, że Sapareva Banya to znany w Bułgarii i w sąsiednich państwach kurort.

geyser-sapareva-banya
image-27194

Góry Riła wznoszą się w tym miejscu do wysokości 2100 m, a na płaskowyżu znajdującym się na tej wysokości znajdują się jeszcze jeziora. Nic dziwnego, że obszar ten znalazł się w obrębie Parku Narodowego Riły. Na nartach jeździ się w tym miejscu jeszcze w maju.

Reprezentacja Polski mieszkała w hotelu na wysokości 1350 m. Meta mistrzostw Polski w Międzygórzu, będących eliminacją do reprezentacji znajdowała się na wysokości 1425 m n.p.m.

juniorki
image-27195

Juniorki rywalizowały na dystansie 3,5 km, przewyższenie + 500 m, start na wysokości 900 m n.p.m., meta na 1400 m. Zwyciężyła aktualna mistrzyni Europy w biegu alpejskim, Niemka Sarah Kistner, a najlepsza z Polek, a jednocześnie najmłodsza w ekipie, 16-letnia Klaudia Pawlus (LLKS Osowa Sień) zajęła 8.miejsce (wśród juniorek młodszych byłoby to miejsce 3).

pawlus
image-27196

Drużynowo Polki zdobyły 6 miejsce, przegrywając z Rumunkami, które miały tą samą ilość punktów tylko słabszym miejscem trzeciej na mecie zawodniczki z reprezentacji. Należy dodać, że z powodów zdrowotnych w reprezentacji zabrakło najlepszej polskie juniorki w tym roku, czwartej w mistrzostwach Europy Łucji Wiktorowicz (Sport Team Opoczno), która w tegorocznych mistrzostwach Europy zajęła 4. miejsce. Wszystkie 4 reprezentantki Polski to juniorki młodsze (16-17 lat), a rywalizacja odbywała się w kategorii juniorek 16-19 lat.

juniorzy
image-27197

Juniorzy mieli do pokonania dystans 7,3 km, przewyższenie + 700 m – 20 m. Start na wysokości 1430 m, meta 2110 m. Najlepszym w tej rywalizacji okazał się Ugandyjczyk Joel Ayeko, a najlepszy z  Polaków, jednocześnie najmłodszy wśród polskich juniorów Marcin Kubica (KS Sprint Bielsko-Biała) zajął 25 miejsce. Wśród juniorów młodszych byłby na miejscu 5.

matcin-kubica
image-27198

Drużynowo nasi reprezentanci zostali sklasyfikowani na miejscu 10.

Seniorki rywalizowały na tej samej trasie co juniorzy. Austriaczka Andrea Mayr zdobyła swój szósty pod rząd  tytuł mistrzyni świata w biegu alpejskim (pierwszy w 2006 roku). Jedynaczka wśród naszych seniorek Anna Celińska (KS Sprint Bielsko-Białą) mierzyła wysoko. Jednak na czwartym kilometrze, na szybkim, płaskim odcinku potknęła się i upadła, odnosząc bolesne obrażenia uda i twarzy. W efekcie dobiegła do mety na  24. miejscu, najlepszym w historii jej startów w mistrzostwach świata. W odczuciu samej zawodniczki niedosyt jednak pozostał.

anna-celiaska
image-27199

W historii startów polskich seniorek w mistrzostwach świata w biegu alpejskim kolejność przedstawia się następująco:

1. Izabela Zatorska – 3 (2000, 2002)
2. Irena Czuta-Pakosz – 21 (2004)
3-4. Dominika Wiśniewska-Ulfik – 24 (2014)
Anna Celińska – 24 (2016)

W kategorii seniorów mistrzem świata został Amerykanin Joseph Gray. Rywalizacja odbywała się na trasie długości 12,5 km, przewyższenie + 1390 m + 20 mm start na 900 m, meta na 2100 m. Polacy wystąpili w osłabionym z powodów losowych składzie.

krzysztof-jilek-za-nim-adrian-wojtacha
image-27200

Najlepszy w roku ubiegłym „góral” Bartłomiej Przedwojewski z powodu kontuzji zrezygnował z ubiegania się o miejsce w reprezentacji. Mistrz Polski Kamil Jastrzębski po skończeniu studiów od 1 września rozpoczął służbę w Wojsku Polskim, noga wicemistrza Krzysztofa Bodurki trafiła do gipsu bezpośrednio przed wyjazdem na mistrzostwa, a brązowy medalista Konrad Dziedzic rozpoczął 6 września naukę w Szkole Pożarniczej. Najlepszym z Polaków okazał się Dariusz Marek (TS Wielicznka Wieliczka), który zajął 88 miejsce.