Relacja z I edycji biegów „Zamczyska Trail”

W dniu 18.06.2016 w Rymanowie Zdroju odbyła się pierwsza edycja biegów górskich „Zamczyska Trail”. Nazwa biegu nawiązuje do góry Zamczyska (568m npm), królującej nad Uzdrowiskiem.

Mimo, iż szczyt ten nie należy do najwyższych w okolicy, cechuje go bardzo duży wzrost wysokości na niedługim dystansie, gdyż w przeciągu 1,5km podejścia pokonuje się 200m przewyższenia. Co ciekawe, góra ta jest idealnym miejscem dla wszystkich tych, którzy chcą się przygotować nawet do najtrudniejszych biegów ultra na świecie! Zaliczając Zamczyska kilka razy podczas jednego treningu najkrótszą trasą osiągnąć można dystans i przewyższenie odpowiadające UTMB!

004

Doskonale o tym wie członek klubu biegacza Finisz Rymanów i GOPRowiec, Waldemar Czado, który właśnie na Zamczyskach przygotował się do wspomnianego UTMB, ŁUT150 czy kilku Rzeźników. Wszyscy zawodnicy, którzy stanęli na starcie postanowili podjąć wyzwanie Zamczysk, które zdecydowanie nie należało do najłatwiejszych. Do wyboru były dwa dystanse 10km (+470m) i 21km (+1100m). Pierwszy wystartował Półmaraton Zamczyska. Od samego początku od stawki oderwała się trójka biegaczy: Krzysztof Wiernusz, Sebastian Ciszczonik oraz Marcin Michalec.

czado_19216

Jak się później okazało nie oddali oni swojego prowadzenia do samego końca. Gonił ich Tomasz Komisarz, który zaczął bieg bardzo spokojnie i sukcesywnie przesuwał się coraz wyżej by ostatecznie znaleźć się zaraz za plecami pierwszej trójki. Dycha wystartowała 10 minut później. Tutaj trasa zaczęła się równie mocno co trasa Półmaratonu czyli od zdobycia Zamczysk. Później było już nieco łatwiej, jednak ani na moment zawodnicy nie mieli prawa narzekać na nudę!

I tak kolejno na mecie pierwsi zameldowali się:

1. Przemysław Oleksy (Rzeszów) Rzeszowskie Gazele i Gepardy – 00:47:51
2. Grzegorz Surowiec (Rzeszów Besta sp z o.o. – 00:48:17
3. Artur Panaś (Szczepańcowa) – 00:53:53

czado_foto_214

Natomiast wśród kobiet najlepsze okazały się:

1. Magdalena Musialik (Rzeszów) Rzeszowskie Gazele i Gepardy – 00:55:46
2. Martyna Trygar (Rymanów Zdrój Finisz Rymanów – 01:00:13
3. Anna Maria Hejnar (Haczów) – 01:02:04

czado_19927

Podczas gdy zawodnicy z Dychy już zajadali na mecie pyszne posiłki i popijali zimne piwko podczas tego gorącego dnia, walka na dystansie Półmaratonu dalej trwała.

czado_foto_282

Na ostatnim podbiegu na Zamczyska, Sebastian Ciszczonik miał 30 sekund przewagi nad drugim Krzysztofem Wiernuszem, jednak doskonała znajomość terenu pomogła Krzyśkowi przyśpieszyć na trudnym zbiegu z Zamczysk i ostatecznie zameldować się na mecie pierwszym ze znakomitym czasem 1:50:16! Ten czas robi wrażenie zważywszy na sumę deniwelacji i trudne techniczne zbiegi!

czado_19592

Pierwsza trójka Półmaratonu Zamczyska:

1. Krzysztof Wiernusz (Posada Górna) Finisz Rymanów – 01:50:16
2. Sebastian Ciszczoninik (Rzeszów) RGIG, Dobry Zbeer – 01:50:27
3. Marcin Michalec (KROSNO) KKB MOSIR KROSNO – 01:57:24

czado_19966

Czwarty na mecie Tomek Komisarz (Rzeszowskie Gazele i Gepardy), zameldował się na mecie z czasem 02:03:04, znając Tomka brakło mu pewnie jeszcze jednej pętli na trasie aby dogonić rywali 😉

Natomiast wśród kobiet najlepsza okazała się Iwona Turosz, która o blisko 5min wyprzedziła kolejną zawodniczkę Joanne Tereszkiewic.

czado_19949

1. Iwona Turosz (Leżajsk) GOPR Bieszczady – 02:12:21
2. Joanna Tereszkiewicz (Chmielnik) PKO BP – 02:17:03
3. Anna Mączka (Rzeszów) – 02:29:14

Serdeczne gratulacje dla wszystkich zawodników!

Pełne wyniki:

http://zamczyskatrail.pl/blogs/dycha.pdf
http://zamczyskatrail.pl/blogs/polowka.xlsx

Podczas ceremonii wręczenia nagród na zawodników czekały drewniane statuetki spod dłuta lokalnego artysty Krzysztofa Śliwki, ufundowane przez Burmistrza Gminy Rymanów, Pana Wojciecha Farbańca.

czado_foto_293

Kolejnymi nagrodami były vouchery zakupowe od Reggatta Polska i programy RuszSie, który objął patronatem bieg Zamczyska Trail. Oraz latarki czołowe marki ledlenser, które przydadzą się z pewnością wszystkim zawodnikom podczas biegów po zmroku.

czado_foto_303

Teraz już na spokojnie chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy wsparli Zamczyska Trail.

Dziękujemy za wsparcie jakie otrzymaliśmy od Gminy Rymanów, bez której ta impreza nie mogła by się odbyć. Dziękujemy Nadleśnictwu Rymanów, za pozytywne podejście do projektu Zamczyska Trail.

Dziękujemy GOK Rymanów za udostępnienie zaplecza technicznego pod imprezę, szczególnie dla Pana Wojtka!

czado_foto_016

Dziękujemy wszystkim sponsorom, których pragniemy wymienić:

– sklep Tactic.pl z Krosna (www.tactic.pl)
– Regatta Polska i program Regatta Rusz się
– Ledlenser Polska
– Active Style Sklep Turystyczno – Sportowy
– Uzdrowisko Rymanów S.A.
– Olimp Sport Nutrition
– Jaś Wędrowniczek

Dziękujemy również wszystkim partnerom biegu:

– Być jak Rarámuri
– Dom Pod Lipą – Rymanów Zdrój
– Stowarzyszenie Nasz Rymanów
– Klub Dian WADERA
– fotografia Maciej Czado
– fotografia Photos by Kacper Krzanowski
– OSP Rymanów Zdrój
– Straż Miejska w Rymanowie
– rzeźba Krzysztof Śliwka
– Galeria Sztuki Rymanów Zdrój
– Łemkowyna Ultra Trail
– Zaporowy Maraton
– Biegamy po górach

czado_foto_279

Specjalne podziękowania dla członków klubu biegacza Finisz Rymanów, którzy mimo chęci startu, poświęcili się aby pomóc w organizacji tego wydarzenia. Podziękowania również dla ekipy ze szczytu Zamczysk, która dopingowała wszystkich biegaczy i zapewniła wspaniałą atmosferę w tym całą masę zdjęć autorstwa Katarzyny Lalek! Oraz równie gorące podziękowania dla was drodzy wolontariusze, dzięki wielkie, że jesteście i wsparliście Zamczyska Trail!

czado_foto_023

Oraz na koniec podziękowania dla was biegacze! Za uśmiech i wiele miłych słów po których wiadomo, że cały ten projekt miał sens.

czado_19495

Wiemy, że nie wszystko było idealnie, dlatego prosimy, nie bójcie się napisać do nas, gdyż chcemy być coraz lepsi i każda uwaga jest niezwykle cenna.

czado_foto_304

Do zobaczenia za rok!
Kamil Kardach, Organizator

Zdjęcia: Maciej Czado

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te