Rekordowy Chudy Wawrzyniec

Grad rekordów podczas trzeciej edycji Ultramaratonu Chudy Wawrzyniec. Litwin Gediminas Grinius – zwycięzca krótkiej trasy (50 km) poprawił dotychczasowy rekord należący do Piotra Hercoga o ponad 11 minut!

Na dystansie 80 km najlepszy okazał się Piotr Bętkowski. Wśród kobiet zwyciężyły Julia Honkisz (50 km) i Ewa Majer (80 km), która minęła metę jako druga w klasyfikacji OPEN! Obie panie również ustanowiły nowe rekordy tras. Do tych świetnych wyników warto dorzucić rekord frekwencji – linię mety przekroczyło 581 zawodników – o 124 więcej niż przed rokiem.

Chudy_Wawrzyniec_2014 a

Wynik Gediminasa Griniusa to 4:33:53. Mieszkający w Szczecinie zawodnik teamu inov-8 traktował start w Chudym Wawrzyńcu jako ostatni mocny akcent przygotowań do Ultra Trail du Mont Blanc. – Na dwa dni przed wyścigiem czułem się naprawdę źle, byłem zmęczony treningiem, więc nie spodziewałem się, że pójdzie tak gładko.

Myślę, że przy odpowiednim przygotowaniu i przede wszystkim odpoczynku przed samym startem, czego w moim przypadku nie było, rekord można poprawić o kolejne 10 minut – mówi Gediminas. – Zazwyczaj biegnę na 100 procent do samego końca i tutaj nie było wyjątku. Szczególnie, że Kamil Leśniak, który deptał mi po piętach był bardzo zmotywowany do rywalizacji.

Chudy_Wawrzyniec_2014 Griniuk - Leśniak

Z nr 7 GRINIUS GEDIMINAS (1 mce) INOV-8 TEAM Szczecin oraz z nr 8 Leśniak Kamil (2 mce) INOV-8 TEAM Toruń (trasa 50+)

Wspomniany Kamil Leśniak oraz trzeci na mecie – Marcin Dyrlaga również pobiegli szybciej niż wynosił poprzedni rekord trasy. – Gediminas i Kamil „nakręcali się” nawzajem. Myślę, że to miało spore znaczenie.

Choć nie ma co ukrywać – zawodnicy startujący na krótszym dystansie biegali w bardzo dobrych warunkach. Gediminas przybiegł na metę o godzinie 8:30, kiedy było jeszcze chłodno i nikt nie myślał o upale, który nadszedł pół godziny później – mówi Krzysiek Dołęgowski, jeden z organizatorów biegu.

PDS_20140809_1252

Dystans 80+ przy temperaturze bliskiej 30 stopni był niezwykle wyczerpujący. W tym upale najlepiej poradził sobie Piotr Bętkowski.

Czas Piotrka to 9:14:36. Zwycięzca – choć nie jest debiutantem w górskim biegu ultra – startuje głównie w biegach ulicznych.

W kwietniu ustanowił swój nowy rekord życiowy w maratonie – 2:38:45. – Moje treningi na pewno nie są przykładnym przygotowaniem do biegu górskiego. Nie ukrywam, że biegam dużo, przed ostatnie dwa miesiące mój tygodniowy kilometraż wynosił około 100 km, ale były to głównie „śmieciowe” treningi – podkreśla Piotrek. – Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że nie mogę wygrać. Brak doświadczenia w biegach górskich, trening niedostosowany do startu w górach, doświadczeni zawodnicy na trasie…  Łut szczęścia i przypadek zdecydowały, że to ja dobiegłem pierwszy. To mój największy sukces i najpiękniejszy dzień w życiu.

Chudy_Wawrzyniec_2014 Bętkowski

Bętkowski Piotr (1 mce) zBiegiemNatury.pl TEAM Toruń  (trasa 80+)

Wśród kobiet na dystansie 50+ jako pierwsza linię mety minęła Julia Honkisz (Ultraspire Polska). Czas Julii – 6:04:39 – jest ponad 2 minuty lepszy od poprzedniego rekordu trasy.

Wielką niespodziankę zrobiła najlepsza z kobiet na dystansie 80 km – Ewa Majer, która przybiegła na metę jako druga. Jej strata do Piotra Bętkowskiego wyniosła jedynie nieco ponad 11 minut! Czas Ewy – i jednocześnie nowy rekord trasy wśród kobiet to 9:25:48.

Chudy_Wawrzyniec_2014 c

– Najbardziej zajadła rywalizacja była na trasie 50+, aczkolwiek na trasie długiej był na przykład Robert Faron, który jak ma dobry dzień potrafi wygrać z każdym w Polsce. Tym razem był w nieco gorszej dyspozycji i przybiegł jako trzeci – za Ewą. A Ewa? Cóż… wbiegła na metę w podskokach jak gdyby nigdy nic, zostawiając za plecami mocnych facetów.

Chudy_Wawrzyniec_2014 Majer Ewa

Zwyciężczyni  wśród kobiet Majer Ewa (2 mce Open) DKB Dobczyce (trasa 80+)

Była po prostu świetna – ocenia Krzysiek Dołęgowski. – Dla mnie Chudy Wawrzyniec to duża prywatka, spotkanie ludzi związanych z bieganiem po górach. Nie traktuję organizacji biegu jako misji zawodowej, ale jako pewien rodzaj przyjemności dawanej sobie i innym – dodaje.

Chudy Wawrzyniec odbywa się w Beskidzie Żywieckim. Start biegu od trzech lat zlokalizowany jest w Rajczy, a meta w Ujsołach.

Pełne wyniki :

->80km<-

->50km<-

Tekst: Justyna Grzywaczewska
Zdjęcia: Piotr Dymus

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te