Marcin Świerc wbiegł na Rysy w 1,5 godz! - BiegiGorskie.pl

Marcin Świerc wbiegł na Rysy w 1,5 godz!

W sobotę 9 sierpnia o 6 rano przy wejściu do TPN na Palenicy Białczańskiej wystartował nietypowy wyścig – Jakub Krzyżak,  trener personalny z Trójmiasta zmierzył się z Marcinem Świercem, zawodnikiem Salomon Suunto Team i biegaczem ultra. Panowie postawili sobie ambitny cel: jak najszybciej wbiec na najwyższy szczyt polskich Tatr, Rysy 2499m npm.

Rysy M Świerc 2
image-17894

Marcin i Kuba wystartowali razem, zakładając poruszanie się cały czas czerwonym szlakiem do Schroniska w Morskim Oku (biegnąc asfaltem oraz skrótami, tak jak prowadzi szlak), następnie lewą stroną stawu do Czarnego Stawu i dalej aż na szczyt.

Marcin biegł tą trasą po raz pierwszy i w pewnym momencie zgubił drogę, co widać w zapisie GPS z zegarka, ale szybko znalazł się z powrotem na szlaku. Ponieważ było bardzo wcześnie, mijał jedynie pojedynczych turystów. Tam gdzie wiszą łańcuchy,  korzystał z nich.

Rysy M Świerc 3
image-17895

Marcin pojawił się na szczycie dokładnie po 1 godzinie, 34minutach i 49 sekundach, co prawdopodobnie jest najszybszym, choć nieoficjalnym czasem tej trasy. Jak sam przyznał, dałoby się jeszcze szybciej… Na szczycie poczekał na Kubę Krzyżaka (jego czas to 2h 02min 30sek) i razem zeszli z powrotem, nie mierząc już czasu i delektując się widokami. Na parkingu na Palenicy byli przed godziną 10. Pogoda tego dnia dopisała, wyjątkowo nie padał deszcz, szlak był suchy a temperatura ok. 16 stopni –  idealna do biegania.

Dystans wyniósł nieco ponad 12 km przy 1504m przewyższenia, ze średnią prędkością 7,6km/h. Dla lepszego uzmysłowienia wyczynu Marcina warto dodać, że zakładany czas pokonania tej trasy dla sprawnych turystów to około 6-7 godzin.

Rysy M Świerc
image-17896

Międzyczasy Marcina:

Start z Palenicy: godz. 6:01
Schronisko Morskie Oko: ok. godz. 6:36
Czarny Staw: ok. godz. 6:48
Szczyt Rysów: godz. 7:35
Zapis z zegarka:
http://www.movescount.com/pl/moves/move37736008

Tekst: Monika Strojny
Zdjęcia: Marcin Świerc i Jakub Krzyżak

Napisane przez

Krzysztof Szwed

4 komentarze to “Marcin Świerc wbiegł na Rysy w 1,5 godz!”

 1. Mirek Przewodnik Beskidzki pisze:

  No to wielki Szacun!

 2. elpajo pisze:

  brawo! biegam i ostatnio biegałem po górach i wiem a właściwie dla mnie to abstrakcyjne pokonać tę trasę w 1,5 h 🙂

 3. KRIS pisze:

  Marcin, gratulacje wyczynu, bo w takich kategoriach to postrzegam 🙂
  Na tym portalu na szczęście, jak na razie brak uwag o zachęcaniu ludzi do biegania w „trampkach” po górach i o ukrytej reklamie zegarka… a ja tam bym sobie też taki kupił 🙂

 4. luki pisze:

  Marcin! człowiek z kosmosu !!!

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*