Przeszkody made in Poland - BiegiGorskie.pl

Przeszkody made in Poland

W ostatnich latach w Polsce niesamowitą popularnością zaczynają cieszyć się przeszkodowe biegi terenowe. Biegi, które coraz częściej rozgrywane są także w górach.

Pomimo, że nie jest łatwo zorganizować tego typu zawody powstało już kilka całych cykli godnych uwagi: Runmageddon czy Barbarian Race to chyba te najpopularniejsze.

Najtrudniejszym elementem tego typu zawodów i prawdziwym wyzwaniem dla organizatorów są właśnie przeszkody.

Rozmawiamy z twórcą pierwszej polskiej firmy zajmującej się produkcją przeszkód dedykowanych na tego typu zawody, przy okazji dobrym biegaczem – Michałem Brzenczkiem z Extreme Construktion.

D.Z.: Michał skąd pomysł na takie właśnie usługi?

M.B: Pierwszym biegiem organizowanym z rozmachem był Runmageddon. To właśnie na ich potrzeby zrodziła się idea uruchomienia produkcji linii produkcyjnej przeszkód. Początki to produkcja typowo garażowa, jednak kiedy przeszkody zaczęły rosnąć w gabaryty, zaczęła również i rosnąć nasza firma. Teraz to już małe przedsiębiorstwo budujące nie tylko przeszkody ale i całe parki czy tory przeszkód.

D.Z.: Jak wiele z waszej produkcji to przeszkody wymyślone specjalnie pod konkretne zawody?

M.B.: Do tej pory około 90% produkcji to przeszkody ściśle pod konkretne zawody. W większości sami je wymyślamy, projektujemy, budujemy a później stawiamy na trasie. Jesteśmy takim kombinatem przeszkodowym.

D.Z.: Rozumiem że wszystkie przeszkody robicie ręcznie i właściwie każda z nich jest unikalna? Czy może macie jednak takie których ze względu na zapotrzebowanie wykonujecie większe ilości?

M.B.: Większość z nich to prototypy. Jednak jest kilka, które produkujemy w większej ilości, np. znany komandos czy ściany. Produkcja przeszkód to skomplikowany proces, chodzi tu o ludzkie życie i zdrowie, dlatego przykładamy się do nich całym sercem. Nasze doświadczenie inżynierskie oraz zawodnicze stawia nas wysoko w rankingu przeszkodowym.

D.Z.: Czy to wąska specjalizacja, czy możecie wykonać także inne urządzenia np. do ćwiczeń na wolnym powietrzu.

M.B.: Od jakiegoś czasu budujemy również wyposażenie siłowni takie jak bramki crossfitowe, skrzynie do skoków, uchwyty do pompek oraz wiele innych. Nie unikamy również balustrad czy balkonów dla odbiorców indywidualnych. W dzisiejszych czasach trzeba być wszechstronnym.

D.Z. Z racji tego że masz synka w wieku 12 lat robisz często przeszkody dla dzieci – czy Kuba, którego często widzimy z tobą na różnych zawodach jest Twoim testerem i od czasu do czasu podpowiada zmiany lub poprawki?

M.B.: Odpowiem na to pytanie w tajemnicy. 😉 

To prawda wykorzystuje małolata do testów, tak naprawdę to on sam chce sprawdzać każdy nasz produkt. On to po prostu kocha tak jak jego ojciec, razem mamy podobnego świra. 🙂

Nie zamierzamy się z niego wyleczyć a wręcz przeciwnie, chcemy aby zawładnął naszym życiem. Kuba jest doskonałym partnerem, jego podpowiedzi czasami bywają pomocne, jednak muszę brać na nie poprawki, bo nie każde dziecko jest tak sprawne fizycznie jak on. W planie mam stworzyć obwoźny tor dla dzieci, coś ala cyrk, jednak dostarczający bąblom większej dawki adrenaliny. Pokonanie takiego toru ma wpływ na rozwój psychomotoryczny dziecka, staja się sprawniejsze i nabierają wiary w samego siebie. Czy to nie jest wspaniała idea?

D.Z. Już za tydzień widzimy się w Brennej na Biegu śladami Henryka Flamego – gdzie wraz z Grupami Rekonstrukcji Historycznej pomożesz w organizacji „obozu Partyzanckiego” dla dzieci i młodzieży. Jakich nasi najmłodsi mogą spodziewać się tam przeszkód?

To prawda, zobaczymy się tam. Tor będzie prosty, na tyle na ile czas pozwala aby go zbudować. Na trasie powstanie kilka płotków do przeskoczenia, będą zasieki z prawdziwego drutu kolczastego, będzie lina do wspinaczki, opony do ciągnięcia tzw. pieski, równoważnia, może jakaś ściana. No i co najważniejsze będę i ja, tak dokładnie ja też będę przeszkodą. 🙂

Słynny topór na Eliminatorze to także ich sprawka 😉

D.Z. Dziękujemy za odpowiedzi – powiedz czego możemy Ci życzyć na początku Waszej drogi rozwojowej?

Tylko jednego – przetrwania, o całą resztę zawalczymy sami.

Dane kontaktowe:
Extreme Canstruction sp. z o.o.
Ul. Staromiejska 62
44-109 Gliwice
Tel. Kom. 696 482 009
www.extremeconstruction.pl
www.facebook.com/Extreme-Construction-sp-z-oo-1728188387395940/
mail: office@extremeconstruction.pl

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*