Biegowo i filmowo w Lądku Zdroju

Od czwartku do niedzieli Lądek Zdrój będzie gościł himalaistów, filmowców i podróżników z całego świata. Po raz pierwszy do Polski przyjedzie Fredrik Sträng, szwedzki alpinista i filmowiec, zdobywca Korony Ziemi w 191 dni (wyczyn ten wpisano do Księgi Rekordów Guinnesa) , pokaże film „A Cry from the top of the world” o tragedii pod K2 w 2008r..

Będą także Bernadette Macdonald, dobrze już znana polskiej publiczności dyrektor Festiwalu w Banff, autorka książki „Freedom Climbers” o fenomenie polskiego himalaizmu w czasach komunizmu oraz Simone Moro, włoski himalaista, zdobywca trzech ośmiotysięczników zimą i pilot śmigłowca, który chce stworzyć pierwszy wysokogórski system ratunkowy w Nepalu.

Z armii Kazachstanu w Himalaje

Ale najbardziej wyczekiwanym gościem XVIII Przeglądu będzie chyba Denis Urubko, partner wspinaczkowy Moro, Cory Richardsa czy nieżyjącego już Aleksieja Bołotowa, 15 człowiek na Ziemi z tytułem Korony Himalajów (bez tlenu) i zdobywca Śnieżnej Pantery w rekordowym czasie 42 dni. Wszedł zimą na Makalu i Gasherbrum II, uczestniczył też w akcji ratunkowej pod Annapurną – o tamtych dramatycznych dniach opowiada film „Pura Vida”, który zostanie pokazany w Lądku w konkursie filmowym.

Piątek – dzień Polaków

festiwal3

Piątek będzie poświęcony polskiemu himalaizmowi – szczególnie zapraszamy na prelekcję Janusza Onyszkiewicza, opozycjonisty, himalaisty, speleologa i Prezesa Polskiego Związku Alpinizmu, który opowie swoją historię od ponad 50 lat złączoną z górami, oraz na spotkanie z Januszem Majerem, przyjacielem i wspólnikiem tragicznie zmarłego Artura Hajzera, którego pamięci poświęcone będzie wystąpienie. Wieczór zakończą  wydarzenia spod Broad Peaku – Tomkowi Kowalskiemu będzie dedykowana opowieść jego narzeczonej Agnieszki Korpal, a jako podsumowanie tragicznej w skutkach wyprawy rozmowa z jej uczestnikami – Krzysztofem Wielickim, Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem.

Nowe drogi, nowe wyzwania

W sobotę z publicznością spotkają się min. Marcin Tomaszewski, autor nowej drogi na Ziemi Baffina i tegoroczny zdobywca słynnej iglicy Cerro Torre w Patagonii, Tomek Mackiewicz i Marek Klonowski – entuzjastyczna para wspinaczy, która tej zimy, po raz trzeci (!) będzie próbowała zdobyć Nangę Parbat zimą czy Renata Wcisło, Janusz Kurczab i Wojtek Grzesiok z PZA, którzy przedstawią historię związku alpinistycznego w kraju.

Filmy!

festiwal2

W niedzielę oprócz spotkania min. z Simone Moro, Fredrikiem Strängiem czy Olgą Morawską zapraszamy na warsztaty sterowania copterem czy znajdywania najtańszych połączeń lotniczych, a przez wszystkie cztery dni Przeglądu – mnóstwo filmów. W ramach konkursu będzie można obejrzeć (każdy wyświetlany będzie w przynajmniej dwóch terminach): „Pura Vida” o akcji ratunkowej pod Annapurną, „Broad Peak” Dariusza Kmiecika z TVN24, „Dragon’s Back Race” o biegu Ultra w Walii, „Jestem Renata” Bartka Solika o życiu sportowca po wypadku, „Two on K2” Darka Załuskiego, „Wide Boyz” Paula Diffleya czy „Autana” Alistaira Lee o wyprawie wspinaczkowej do Wenezueli.
Poza konkursem zostaną pokazane filmy Artura Hajzera, min. „Czekając na Rosę” i „Czekając na Cud”, „Art. Of Freedom”  Marka Kłosowicza i Wojtka Słoty czy „Zuloak – Baskijskie Żylety” o dziewczynach z kraju Basków, które zagrają koncert… w Lądku Zdroju.

Wystawy, spotkania, koncerty…

zawody-ladek-trail-1343204609Jak co roku będą też spotkania z rodzicami podróżującymi z małymi dziećmi, przeglądowe przedszkole, w którym pod troskliwą opieką można zostawić pociechy, zawody biegowe Lądek Trail na 15km dla wszystkich i 300m dla dzieci.

Wystawy ( „Noszak 1973” – Anny Milewskiej i „Himalaje, Karakorum” – Bogdana Jankowskiego), kiermasz sprzętu outdoorowego (zniżki!), koncerty (min.

Piotr Bukartyk i Heebie Jeebies) oraz wielka impreza integracyjna w sobotnią noc.

Do zobaczenia w Lądku!

ladektrail

Link do zawodów biegowych: http://festiwalgorski.pl/bieg-ladek-trail-2013/

www.festiwalgorski.pl

19-22 września 2013r

Monika Strojny

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te