Zatorska po rekord na Elbrus?

Izabela Zatorska prekursorka biegów górskich w Polsce, sobotnią konferencją prasową w Hotelu Grand Nosalowy Dwór w Zakopanem i biegiem na Nosal rozpoczyna bezpośrednie przygotowania do próby pobicia rekordu świata w wbiegnięciu na Elbrus (5642 m n.p.m), najwyższy szczyt Kaukazu.

Projekt pod nazwą „Elbrus–Zatorska 2016” to również popularyzacja biegów górskich wśród młodzieży. Przed konferencją biegaczka spotkała się z uczniami z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem.

DSC_2700

– Próba zdobycia biegiem Elbrusa to dla mnie ukoronowanie sportowej kariery, a jednocześnie forma hołdu dla mojego ojca, który umarł, gdy miałam 10 lat – mówiła podczas konferencji prasowej Izabella Zatorska. Przez wszystkie lata zmagań zawsze mi towarzyszył i wspomagał w sportowych wyzwaniach. Pomysł zrodził się, kiedy kilka lat temu usłyszałem o tym, że Wojciech Bargiel ustanowił rekord świata na tej górze, zresztą niepobity do dnia dzisiejszego.

DSC_2673

– Oprócz wbiegnięcia na Elbrus i próby pobicia rekordu świata celem projektu jest również popularyzacja biegów górskich, promocja aktywnego spędzania czasu i uprawiania sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych – mówiła sportsmenka.

W niedzielny poranek Izabela Zatorska w towarzystwie 40 biegaczy z całej Polski wbiegnie na Nosal w Zakopanem tym samym oficjalnie rozpoczynając pierwszy etap przygotowania do wyzwania, jakiego się podjęła.

3

– Etap drugi to zdobycie najwyższego szczytu Ukrainy – Howerli (2016 m n.pm), a trzeci to wbiegnięcie na Kitzsteinhorn ( 3203 m n.p.m) w Alpach austriackich – powiedział Bogusław Pleskacz, prezes Grupy Eko-Karpaty, organizator projektu. Próba pobicia rekordu na Elbrusie zaplanowana jest na 15-18 września – dodał.

zatorska

Zatorska, aby zrealizować swój cel musi wbiec na Elbrus w czasie poniżej 4:22:10s. Obecny rekord należy do Anny Figury. To właśnie 4: 22: 10 s. Wśród panów rekordzistą jest wspomniany Andrzej Bargiel, który potrzebował na zdobycie szczytu 3 godz. i 23 minuty.

zatorska2

Projekt Elbrus-Zatorska został zainicjowany jesienią ubiegłego roku biegiem na najwyższy szczyt polskich Bieszczad Tarnicę. Przygotowaniach zawodniczki wspierają: Grupa Eko-Karpaty, Elbrus, Kettler, Stowarzyszenie Dla Miasta Nowego Sącza, a sponsorem pierwszego etapu jest Resort&Spa Nosalowy Dwór.

2

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te