Niebawem Maraton Gór Stołowych

Do trzeciej edycji Maratonu Gór Stołowych został nieco ponad tydzień. Lista startowa liczy 445 osób (z opłaconym wpisowym), zostało więc jeszcze 55 wolnych miejsc!

W tym roku każdy z uczestników otrzyma techniczną koszulkę od sponsora głównego, z unikalnym logiem Maratonu na piersi. Z ostatnich informacji wynika, że w samej Pasterce nie ma już wolnych miejsc noclegowych pod dachem (zostały na polu namiotowym), a droga dojazdowa w sobotni poranek zostanie zamknięta.

Prosimy więc o przygotowanie się do spaceru z Karłowa (szczegółowe informacje na stronie zawodów www.maratongorstolowych.pl )

Biuro zawodów będzie działało w DW Szczelinka, który mieści się 300m od startu i Schroniska Pasterka.

Niezmienne są ustanowione w 2011 roku najlepsze czasy – wśród mężczyzn 3h 43min 43sek, należący do Marcina Świerca, oraz Anny Celińskiej – 4h 41min 39sek.

Niestety w tym roku Marcin nie wystartuje – w tym samym terminie będzie walczył na Mistrzostwach Europy w Turcji… Ale że Marcin jest mocno związany z tymi zawodami, przygotował kilka rad dla startujących, które w szczególności polecamy debiutantom.

Dziwnym zbiegiem okoliczności, nawet gdy całe lato jest zimne i deszczowe, w Pasterce w lipcu panują upały!

Marcin Świerc:

Maraton  zbliża się wielkimi krokami, już tylko dni  dzielą Was od zwiedzania w biegu Broumovskich i Błędnych Skał… Oto kilka, moim zdaniem ważnych rzeczy, na które wart zwrócić uwagę:

1)Trening… Teraz to już tylko odpoczywać, zostało bardzo niewiele czasu, więc ładuj akumulatory. Tydzień przed zrób jeszcze ostatnie długie wybieganie, i czekaj na 7 lipca…

2) Mierz siły na zamiary. Jeśli jest to Twój debiut, lub nie czujesz się mocny w górach, zaczynaj spokojnie. Wydaje Ci się, że wolno? Zacznij jeszcze wolniej! Energia zaoszczędzona w pierwszej połowie dystansu przyda sie na końcu, gdzie czeka Szczeliniec i 666 schodów do schroniska i mety. Jeśli będzie naprawdę gorąco, rozgrzewkę zrób na pierwszych kilometrach biegu – po prostu wolniej zacznij.

3) Nawadnianie – zalecam zabrać pas z bidonem, opcjonalnie plecak z camelbackeim, na punktach uzupełniać braki. Pamiętaj o tym, bo jeśli znowu będzie mocne słońce, brak picia może się bardzo źle skończyć. Lepiej więc zatrzymać się na punkcie odżywczym i uzupełnić braki, niż później „umierać”.

4) Wyślij w depozycie na Szczeliniec suche ubranie do przebrania, oraz kilka złotych – przyda się na zimne napoje.

5) Odbierz numer startowy dzień wcześniej. Będzie naprawdę dużo ludzi, bieg powiększył się dwukrotnie w ciągu roku, tak więc biuro będzie miało dwa razy więcej roboty, a tak w dzień startu będziesz spokojniejszy.

6) Sprzęt, a zwłaszcza buty. Pamiętaj, że jesteś w terenie górskim, nie polecam butów bez bieżnika, lub takich, w których startujesz na ulicy. Weź buty, w których dobrze będziesz czuł teren, i będziesz miał spokojną głowę na zbiegach…

7) Śniadanie przed biegiem. Ważne! To Twoja energia, ma jej starczyć na ok 4 godziny dla najlepszych, do nawet 8 godzin wysiłku. Zjedz je duże, smaczne i odpowiednio wcześniej. Polecam również jakiś makaronik wieczorem na dzień przed 🙂

8) Zjedz coś po biegu, na mecie na pewno będą owoce itp., a jeśli chcesz też coś konkretnego schronisko zapewne zaspokoi Twoje smaki. W czasie dekoracji polecam makaron mistrza kuchni z Pasterki, będzie dla każdego w pakiecie. A potem ciesz się z wyniku i baw dobrze na wieczornej imprezie ;))

Cóż, chyba tyle ode mnie, trzymam kciuki za wszystkich! Szkoda, że nie będzie mi dane z Wami być…

Zdjęcia z ubiegłych lat w galerii na www.trailrunning.pl

Monika Strojny

Post navigation

Za nami 24 Sudecka Setka

W ubiegłą sobotę 23.06.2012 r. powitaliśmy na mecie zawodników 24 Sudeckiej 100. Tegoroczna Setka zorganizowana przez…

Do Irlandii wyprawa po złoto

7. WMRA International Youth Cup, Mistrzostwa Europy Juniorów Młodszych, Glendalough, Irlandia, 24.06.2012 Miała być to deszczowa…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te