Za nami kolejny, już piąty DFBG

W dniach 20-23 lipca odbył się V Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich rozgrywany na Ziemi Kłodzkiej. Siedzibą zawodów jest Lądek-Zdrój, ale bardzo ważnymi miejscami Festiwalu są również: Kudowa Zdrój, Góry Stołowe z Pasterką na czele, Złoty Stok cz Bardo.

Ze zgłoszonych i zweryfikowanych prawie 1900 zawodników ostatecznie udział w Festiwalu wzięło prawie 1700 biegaczy. Zawodnicy rywalizowali na 7 trasach. Wszystko zaczęło się w czwartek o 17:30, kiedy to Dyrektor Festiwalu Piotr Hercog wraz Burmistrzem Lądka-Zdroju Romanem Kaczmarczykiem otworzyli oficjalnie imprezę.

Chwilę później bo już o godzinie 18:00 na trasę wyruszyli zawodnicy Biegu 7 Szczytów, a więc najdłuższego festiwalowego biegu. Wystartowało 166 biegaczy, ale na metę dotarło dokładnie 100 zawodników mniej. Z tym morderczym dystansem najlepiej poradził sobie Łukasz Sagan dla którego był to już kolejny start na tym dystansie. Łukasz dwa lata temu, zajął miejsca 5-8, kiedy to w grupie 4 biegaczy przekroczył metę w Lądku. W zeszłym roku wygrał B7S wraz z Rafałem Bielawą – zawodnicy ostatnie kilometry pokonali razem i postanowili, że razem dotrą do mety.

W tym roku celem Łukasza była walka o zwycięstwo, a z tyłu głowy tliła się myśl o pobiciu rekordu trasy. Udało się i jedno i drugie. Łukasz biegł w czołówce od początku, a ostatecznie objął prowadzenie  od 80 km i stale powiększał przewagę nad rywalami. Na mecie pojawił się już w sobotę, dokładnie po 30 godzinach, 20 minutach i 42 sekundach bijąc rekord trasy Pawła Dybka. Na metę w Lądku dotarło tez 5 kobiet, a najszybsza z nich była Anna Hoduń, która pokonała trasę w niespełna 42 godziny.

Nie sposób pisać o każdym z dystansów mimo, że każdy z uczestników dawał z siebie wszystko i na pewno zasługuje na wielkie brawa. Na pewno na festiwalu odnotowano kilka ciekawych wyników.

Na dystansie Super Trail 130 km i K-B-L 110 km wygrali kolejno Łukasz Dziądziak i Piotr Jóźwiak, którzy powtórzyli swoje zwycięstwa z przed roku. Wśród Pań wygrały kolejno Ula Podolak oraz Marta Wenta. Co ciekawe obie Panie zajęły 5 miejsca w klasyfikacji Open na wyżej wymienionych dystansach.

Na trasie Ultra Trail – 68 km doszło do małej niespodzianki. Specjalny gość DFBG – przesympatyczny Pau Bartolo, który ma w swoim biegowym CV zwycięstwa w takich biegach jak CCC czy TDS zajął niespodziewanie drugie miejsce przegrywając z Rafałem Klechą. Na 14 pozycji dobiegła Anna Jarosz najlepsza zawodniczka na tym dystansie.

W Złotym Maratonie, chyba najmocniej obsadzonym biegu w tegorocznym Festiwalu wśród Panów wygrał Artur Jabłoński, przed Krzysztofem Lisakiem i Pawłem Dybkiem. Klasą dla siebie była Magda Łączak, która wygrała z dużą przewagą nad rywalkami, a w klasyfikacji Open zamknęła pierwszą dziesiątkę.

Dystanse Złotego Półmaratonu – 21 km i Trojak Trail – 10 km to biegi, które wielu zawodników stara się połączyć. Harmonogram imprezy pozwala bowiem wystartować zarówno w Złotym Półmaratonie, który jest rozgrywany w sobotę oraz w Trojaku, który zamyka imprezę w niedzielę.

Najlepszym zawodnikiem na obu dystansach okazał się być Bartłomiej Przedwojewski – jeden z gości DFBG. Napisać, że wygrał to mało powiedziane. Bartłomiej pokonał drugiego zawodnika w Półmaratonie o 16 minut bijąc przy tym rekord trasy o 10 minut. W Trojaku również rozprawił się z rekordem trasy, a drugiego na mecie zawodnika wyprzedził o 6 minut.

Wśród Pań dwa zwycięstwa odnotowała Martyna Kantor, która bezapelacyjnie wygrała  Złoty Półmaraton. Nieco trudniej było na trasie Trojaka, gdzie Martyna musiała odpierać ataki Natalii Tomasiak.

Warto dodać, że bieg Trojak Trail to bieg charytatywny z którego część środków przeznaczona jest dla Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Piszkowicach. Zaraz po biegu odbyła się licytacja przedmiotów podarowanych przez zaprzyjaźnione z festiwalem osoby i instytucje. Zebrano okrągłą sumę 20 000 złotych.

DFBG to nie tylko rywalizacja dorosłych. W niedzielę rywalizowali najmłodsi podzieleni na kilka kategorii wiekowych. Wszystkie dzieciaki zostały nagrodzone medalami. Imprezę bardzo dobrze dopełniły spotkania z gośćmi festiwalu. W sobotę od godziny 17 uczestnicy festiwalu mogli posłuchać rozmów Marka Dudzińskiego – redaktora naczelnego Runner’s World z zaproszonymi gośćmi: Salomon Suunto Teamem w składzie Magda Łączak, Natalia Tomasiak, Paweł Dybek oraz Bartłomiejem Przedwojewskim. Następnie pojawił się Henryk Szost i Pau Bartolo. Wieczór zakończył się koncertem zespołu Danny Boy Experience.

Festiwal zakończył się w niedzielne popołudnie ceremonią dekoracji wszystkich dystansów. Nagradzano zarówno kategorię Open jak i kategorie wiekowe. Całość dopełniły liczne nagrody, którymi nagradzani byli biegacze w drodze różnego rodzaju konkursów czy zabaw.

V Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich przeszedł więc do historii, a Lądek Zdrój został oddany w ręce kuracjuszy. Jak zwykle z Lądka wywozimy wspomnienie o niezwykłej atmosferze tych kilku dniu oraz wyczynie Łukasza Sagana. Warta podkreślenia jest organizacja i logistyka całej imprezy za którą stoi Załoga Górska – grupa zgranych, wesołych wolontariuszy, którzy mają niezwykły wkład w klimat imprezy.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te