Najlepsze z najlepszych…?

Napisaliśmy już o faworytach do zwycięstwa w Montrail Lidze Biegów Górskich w sezonie 2013 w kategorii mężczyzn. Teraz czas na Panie…

Tutaj kandydatek będzie nieco mniej niż u Panów. Jednak i tu zapewne w ciągu sezonu pojawi się jakaś niespodzianka – pewnie nie jedna.

Oto wg nas główne faworytki tegorocznych zmagań:

1. Dominika WiśniewskaUlfik (RMD Montrail Team/SKB Kraśnik) – to na dzień dzisiejszy absolutna faworytka. Zwyciężczyni Ligi 2012 i 4-krotna złota medalistka Mistrzostw Polski. Jeżeli nic nie pokrzyżuje planów, Dominika w tym roku powinna być zdecydowaną faworytką, ale należy pamiętać że rywalki też łatwo się nie poddadzą. W końcu nawet w fenomenalnym sezonie 2012 Dominice zdarzało się w bardzo ważnych zawodach uznać wyższość rywalki, jak np. w Biegu Finałowym Alpin Sportu Na Kasprowy Wierch czy Mistrzostwach Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning.

2. Anna Celińska (Byledobiec Anin/Bielsko-Biała) – Mistrzyni Polski Skyrunning, utalentowana zawodniczka z Bielska -Białej, uwielbiająca długie, górskie dystanse. Jeśli Ani uda się zaleczyć na dobre odnawiającą się kontuzję i przetrenować spokojnie do sezonu może być obok Dominiki główną kandydatką do walki o fotel „Królowej Gór”.

3. Izabela Zatorska (RMD Montrail Team) – tu każdy, co roku się zastanawia jak ta Pani to robi? Kariera Izy to przykład długoletniej kariery zawodniczej na najwyższym poziomie. Mamy nadzieję, że niebawem pojawi się zawodniczka która na arenie międzynarodowej osiągnie choć połowę z tego co udało się wywalczyć Izie. Iza w roku 2012 nadal często pokazywała młodszym rywalkom ich miejsce w szeregu. Najczęściej ustępowała tylko w/w duetowi Dominika – Ania. Ale w biegu finałowym w Zakopanem ponownie okazała się najlepsza…

4. Ewa Majer (Dobczyce) – ta specjalistka od górskich ultra dystansów w tym roku, jeśli zdrowie pozwoli może nieźle namieszać, zwłaszcza iż nowy regulamin Ligi premiuje naprawdę mocne dziewczyny (jak? zobaczycie niebawem ;-).

5. Halina Gałuszka (RMD Montrail Team) – brązowa medalistka Mistrzostw Polski na długim dystansie zapowiada że w sezonie 2013 będzie jeszcze mocniejsza – czy na tyle by nawiązać walkę ze ścisłą czołówką? Zobaczymy

6. Gabriela Ekiert (RMD Montrail Team /KB Krościenko Wyżne) – najmłodsza w stawce. Czy już w tym roku będzie w stanie rywalizować z dużo bardziej doświadczonymi koleżankami – już niebawem się przekonamy..

7. Mariola Sojda (RMD Montrail Team/ Budowlani Częstochowa) – w roku 2012 Mariola nieśmiało powracała do formy po przerwie macierzyńskiej. Startowała mało – w górach tylko 2 razy: była 5-ta na Magurce, 3-cia Na Chrobaczą Łąkę. Jednakże jeżeli tylko uda jej się właściwie zmotywować w roku 2013 ta potrójna Mistrzyni Polski z 2009 roku oraz 2-krotna medalistka z 2011r. może znów powalczyć o najwyższe laury.

Do tych 7 Pań zapewne należy dodać takie nazwiska jak:

– Danuta Woszczek (UKS Olimp Kozienice):

– Antonina Ruchter (MKL Szczecinek):

– Karolina Gacoń (LKB Rudnik):

– Magdalena Łączak (Team 360 stopni Inov-8):

– Anna Berdek (Krosno):

Wielką nie obecną zapewne będzie Mistrzyni Polski na Długim Dystansie 2011 – Dominika Stelmach (Puma Running) .

Właściwie to nic na 100% nie wiadomo, wszak bywały takie zawodniczki, które kilka miesiący po porodzie już stawały z powodzeniem do rywalizacji, a wiadomo że Dominika zapisała się właśnie w tym terminie na Maraton Karkonoski 🙂 …

Opracowanie: Dominika Ząbczyński

Foto: Paweł Krawczyk, OSiR Bystrzyca, Jerzy Zacharko, Aneta Ząbczyńska, Monika Strojny

Post navigation

Wielka Pętla Izerska

Data: 20.07.2013 Dystans: ok.21.1 km Typ biegu: bieg na długim dystansie Miejsce: Szklarska Poręba, Góry Izerskie…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te