MŚ w Krynicy: Polki powalczą o medale? - BiegiGorskie.pl

MŚ w Krynicy: Polki powalczą o medale?

Już w najbliższy weekend w Krynicy odbędą się Mistrzostwa Świata WMRA w Biegach Górskich w stylu anglosaskim.

Ostatnio na Mistrzostwach Świata WMRA na Długim Dystansie po wspaniałym biegu Ani Celińskiej udało się zdobyć niespodziewanie acz zasłużenie brązowy medal.

Wcześniej blisko medalu w Mistrzostwach Europy Skyrunning we Włoszech była Dominika Wiśniewska -Ulfik oraz Ania Celińska …

sky4
image-12971

Czy mamy szansę na medal w biegu górskim w stylu anglosaskim? Łatwo nie będzie – oto jak nasze szanse medalowe widzą sami organizatorzy:

wisniewskaiceinsk3
image-12972
Anna Celińska, Dominika Wiśniewska-Ulfik i Magda Dias. Te trzy zawodniczki to największe szanse Polaków na medale w Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich stylem anglosaskim, które 8 września odbędą w masywie Jaworzyny Krynickiej w ramach IV Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego.

Jak same mówią, o sukces będzie jednak bardzo trudno.

Anna Celińska to brązowa medalistka Mistrzostw Świata i Mistrzyni Polski w na długim dystansie oraz Mistrzyni Polski w Biegach Górskich stylem alpejskim (bieg cały czas pod górę) a także wicemistrzyni w stylu anglosaskim, na krótkim dystansie i w biegach Wysokogórskich Skyrunning.

– Medale to dla mnie ogromne zobowiązanie do jeszcze cięższej pracy na treningach – mówi nasza mistrzyni przed krynickimi mistrzostwami.

Podkreśla, że postara się przygotować jak najlepiej tylko potrafi, a  zawodach pobiegnie na maksimum swoich możliwości.

ania
image-12973

Pani Ania na medal jednak nie liczy. – W Krynicy odbędą się mistrzostwa na dystansie 9 km w stylu anglosaskim. (bieg góra-dół – red.) To jednak całkiem inny dystans niż maraton, inny jest też profil trasy.

celinska
image-12974

Ponadto, według mnie bycie w najwyższej formie nie trwa tygodniami, a jest to relatywnie krótki czas, więc utrzymać formę przez kolejny miesiąc będzie mi ciężko. Zobaczymy.

ania2
image-12975
Mocno zmotywowana na start w Krynicy jest druga z naszych mistrzyni Dominika Wiśniewska-Ulfik.

Mieszkanka Zabrza to Mistrzyni Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning, w stylu anglosaskim oraz na krótkim dystansie a także wicemistrzyni w biegu alpejskim i piąta zawodniczka Mistrzostw Europy w Biegach Wysokogórskich Skyrunning, które w lipcu odbyły się w Dolomitach.

– MŚ w Krynicy to mój priorytetowy start w tym roku. Mam wysokie oczekiwania wobec siebie, marzy mi się pierwsza dziesiątka, choć mój trener ostatnio przepowiedział, że będę pewnie 30 albo 40 (śmiech). Jak będzie? Okaże się niebawem – mówi biegaczka.

Formuła krynickich mistrzostw będzie sprzyjać p. Dominice. – W stylu anglosaskim czuję się odrobinę pewniej, niż w alpejskim, dlatego cieszy mnie fakt, że na polskich mistrzostwach będziemy się ścigać się po anglosaskiej trasie. Cieszę się również, że będę mogła liczyć na doping rodziny oraz znajomych.

wisniewskacelinska7
image-12976
Obie nasze mistrzyni będą rywalizować na trasie długości 9,08 km.

Za rywalki będą miały ok. 100 zawodniczek z 40 krajów świata. Jaki osiągną wynik? – Uważam, że nie ma specjalnego klucza do zwycięstwa w Krynicy.

Zapewne wygra dziewczyna ze ścisłej czołówki, o dużym doświadczeniu i w najlepszej dyspozycji tego dnia – przewiduje p. Dominika.

Bieg seniorek w ramach krynickich mistrzostw rozpocznie się o godz. 11:00.  Wcześniej, bo o godz. 9:15 do walki o złoty medal stanie inna z polskich nadziei na sukcesy w Krynicy juniorka Magda Dias. W okazałym już dorobku naszej zawodniczki jest m.in. tytuł wicemistrzyni Europy w biegach górskich z lipca tego roku z Gap we Francji.

Jak ocenia menedżer polskiej reprezentacji Andrzej Puchacz, to właśnie juniorzy – szczególnie Magda Dias, ale też Agnieszka Filipowska i Damian Sator, powinni pokusić się o niespodziankę, jaką niewątpliwie byłby polski medal w krynickich mistrzostwach.

Gostomczyk, Sator, Dias
image-12977

Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich w stylu anglosaskim Krynica-Zdrój 2013 rozpoczną się w sobotę 7 września od wieczornej ceremonii otwarcia. Uroczystość odbędzie się na krynickim deptaku i zaprezentują się w niej wszystkie reprezentacje uczestniczące w zawodach. Mistrzowskie biegi odbędą się w niedzielne przedpołudnie – zawody otworzy bieg juniorek a zakończy wyścig elity mężczyzn. Dekorację zwycięzców zaplanowano na niedzielne późne popołudnie, kiedy kończyć się będzie też Festiwal Biegowy.

Mistrzostwa będą główną główną atrakcją Festiwalu. – Gorąco zachęcam  do kibicowania Polakom, ale i innym reprezentacjom. Zróbmy wszystko, by w Krynicy czuli się jak u siebie w domu – zachęca Zygmunt Berdychowski, inicjator Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Oficjalna strona MŚ w Biegach Górskich w stylu anglosaskim:

http://wmrc2013.pl

Projekt zrealizowano przy wsparciu Województwa Małopolskiego oraz Komisji Europejskiej:

logoue
image-12978

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*