Mistrzostwa Polski w biegach górskich

W sobotę 28.07.2012r. w Międzygórzu odbyły się Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich stylem alpejskim.

Uczestnicy sportowej rywalizacji w liczbie około 150 osób zmagali się trzykrotnie z wielką „gorączką”. Pierwszą z nich była wysoka temperatura i stające powietrze – na starcie w centrum stacji klimatycznej 28, a szczycie Śnieżnika 25 stopni Celsjusza.

Drugą zacięta walka o tytuły złotych, srebrnych i brązowych medalistów Mistrzostw Polski.

Ostatnią gorączką była walka o zajęcie miejsc w pierwszej czwórce, bowiem to gwarantowało zakwalifikowanie się do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata. Oprócz zawodników na trasie biegu było dużo kibiców,  którzy zagrzewali do rywalizacji sportowej.

Walka sportowa w poszczególnych kategoriach była niezmiernie interesująca.

W kategorii juniorek pod nieobecność dwóch zawodniczek z Biłgoraja faworytką wydawała się debiutująca w biegu górskim wicemistrzyni Polski na 5000 m Klaudia Pędziwiater (MKS MOS Wrocław). Przewidywania okazały się słuszne. Klaudia bardzo szybko zdobyła taką przewagę, że spokojnie mogła sobie pozwolić nawet na marsz w trudniejszych miejscach trasy. Pomimo tego uzyskała bardzo dobry jak na tą trasę czas – 26:56. Na drugim miejscu nieoczekiwanie dobiegła do mety Gabriela Ekiert (KB GOSiR Krościenko Wyżne). Następnie na mecie zameldowały się 2 koleżanki klubowe z LLKS Osowa Sień – Magdalena Frąckowiak i Lidia Zając. Wykonały klasyczny bieg przyjaźni i nie walczyły ze sobą. Frąckowiak zdobyła brązowy medal w kategorii juniorek, a Zając złoty w juniorkach młodszych, natomiast minimalnie szybsze przekroczenie linii mety przez Frąckowiak było na wagę awansu do reprezentacji Polki na mistrzostwa świata juniorek, które odbędą się 2 września w Ponte di Legno/Temu, we Włoszech. Srebro w juniorkach młodszych dla Katarzyny Wojciechowskiej, brąz dla Kingi Gałuszki.

W kategorii juniorów sensacji nie było. Wygrał szósty na ubiegłorocznych mistrzostwach świata  Bartłomiej Przedwojewski (MKS MOS Wrocław) zdobywając swój pierwszy tytuł mistrza Polski i drugi (po Klaudii Pędziwiater) medal dla obecnego na zawodach trenera Marka Adamka. Na miejscu drugim przybiegł Marcin Żychski (UKS Wiking Rychnowy), a na miejscu trzecim Andrzej Rogiewicz (LKS Zantyr Sztum). Czwarty na mecie Rafał Matuszczak uzupełnił skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata. W kategorii juniorów młodszych złoty medal bez problemu zdobył Patryk Lachowski (MKS Halicz Ustrzyki Dolne), srebrny Dawid Laszczowski (LLKS Osowa Sień), a brązowy – Konrad Dziedzic (KB GOSiR Krościenko Wyżne).

W kategorii seniorek zgodnie z tradycją ostro ze startu ruszyła będąca w tym roku w życiowej formie Dominika Wiśniewska (SKB Kraśnik/Montrail Team). Przez cały dystans biegła na czele niezagrożona, ale jak sama przyznała narzucone przez nią tempo mogło w tych warunkach pogodowych okazać się zabójcze. Za jej plecami początkowo biegły razem Anna Celińska (Byledobiec Anin) i Izabela Zatorska (Puma Running Team).

Po drugiej ścianie Celińska uciekła Zatorskiej i w tej kolejności obie zawodniczki dobiegły do mety. Czwarta na mecie zjawiła się wyczerpana upałem i trasą Danuta Woszczek i te 4 zawodniczki zakwalifikowały się do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata.

Pod nieobecność kontuzjowanego Andrzeja Długosza za faworyta uchodził Dariusz Kruczkowski, ale Daniel Wosik (RMD Montrail Team), który niedawno mocno trenował w Międzygórzu nie zamierzał ustąpić. Biegł za Kruczkowskim kilkadziesiąt metrów i do schroniska pod Śnieżnikiem powoli, ale wytrwale odrabiał straty. Potem, na schodach za schroniskiem zabrakło mu sił i uznał, że nie ma już szans na doścignięcie rywala. Za chwilę jednak okazało się, że to Kruczkowskiego siły opuściły zupełnie i Wosik był w stanie nie tylko dogonić rywala, ale i wyprzedzić go o 45 sekund.

Trzecie miejsce zajął Kamil Jastrzębki (SKB Kraśnik) i była to największa sensacja mistrzostw, gdyż zawodnik ten rok temu był dopiero czwarty w kategorii juniorów.

Na czwartym miejscu dobiegł znany czeski biegacz Pavel Brydl, na piątym, debiutujący w biegu górskim Kamil Poczwardowski  (KB Biegacza Sporting Międzyzdroje), na szóstym – Bartosz Karoń (IKS Olkusz), na siódmym Maciej Bierczak (RMD Montrail Team) i ci wymienieni polscy biegacze będą reprezentować Polskę na mistrzostwach świata jeśli sprawy rodzinne i zawodowe wszystkim na to tylko pozwolą.

Mistrzostwa Polski były Jednocześnie XX Jubileuszowym Ogólnopolskim Biegiem Śnieżnickim.

W poszczególnych kategoriach wiekowych  pierwsze miejsca zdobyli:

Panie:

K-20 Dominika Wiśniewska- Uflik SKB Kraśnik/Montrail Team,
K-35 Irena Czuta- Pakosz Górnik Januszkowice,
K-50 i więcej lat – Izabela Zatorska Puma Running Team.

Panowie:

M-20 Kamil Jastrzębski SKB Kraśnik,
M-30 Daniel Wosik,
M-40 Jan Michałowski RMD Montrial Team Festiwal,
M-50 Mirosław Dziergas Starostwo  Żywieckie,
M-60 Stefan Sikora Bielsko Biała,
M-70 Edward Kościak Kamienna Góra i na drugim miejscu Karol Chwastyk Kąty Wrocławskie – szczególne gratulacje dla panów w tej kategorii wiekowej.

Głównym organizatorem i sponsorem mistrzostw była Gmina Bystrzyca Kłodzka. 9 nagród rzeczowych za pierwsze w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz dwie nagrody pieniężne za pierwsze miejsca open kobiet i mężczyzn ufundował nasz tygodnik Słowo Sportowe.

-> Pełne wyniki <-

-> Igrzyska Dzieci i Młodzieży w Biegach Górskich stylem anglosaskim<-

Post navigation

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te