To były Mistrzostwa jakich mało

Jubileuszowy X Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę upłynął pod znakiem wyjątkowo wysoko postawionej poprzeczki co do poziomu organizacyjnego i sportowego. Widać było na każdym kroku że jubileusz tego kultowego, alpejskiego biegu był niezwykle ważnym wydarzeniem dla organizatorów.

Na początku zapisów pojawiały się głosy o wysokim wpisowym ale chyba każdy z uczestników, który wystartował w Zakopanem może śmiało powiedzieć że jego wysokość była adekwatna do oprawy, nagród i niezwykle bogatego pakietu startowego.

Być może najbardziej „wypasionego” wśród wszystkich biegów górskich. Zawodnicy w ramach wpisowego mogli liczyć na: czapkę techniczną BUFF, techniczną koszulkę z „wysokiej półki” marki Ternua, skarpety z logo biegu, ciepły dwudaniowy obiad w Zakopiańskim COS’ie, zjazd kolejką z Kasprowego a na mecie na piękny medal, banany, wodę z sokiem.

Ilość nagród które organizator rozlosował wśród uczestników była niebywała – i to nagród nie byle jakich: butów Montrail, Hoka one one, zegarki Garmin itp!

No ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze to świetna atmosfera, malownicza, trudna trasa i walka o medale Mistrzostw Polski Skyrunning Vertical KM oraz Puchar Polski Skyrunning.

Do walki o medale przystąpiło naprawdę wielu znakomitych zawodników w tym rzadko startujący w Polsce nasz eksportowy alpejczyk Andrzej Długosz.

Oprócz Andrzeja faworytów do medali MP było wielu, jak chociażby rekordzista trasy: Kamil Jastrzębski, zeszłoroczny zwycięzca Krzysztof Bodurka, lider Ligi Biegów Górskich Robert Faron, wicemistrz Polski na długim dystansie oraz w UltraSky, drugi w zeszłym roku Marcin Rzeszótko, zwycięzca Maratonu Bieszczadzkiego Dominik Grządziel, brązowy medalista sprzed roku Piotr Koń i wielu innych świetnych alpejczyków.

Wśród kobiet na starcie zobaczyliśmy m.in. multimedalistkę i rekordzistkę trasy Dominikę Wiśniewską -Ulfik, liderkę Ligi Dare 2b – Iwonę Kik, drugą w zeszłym roku Katarzynę Golbę, brązową medalistkę w stylu alpejskim Michalinę Mendecką, liderkę Pucharu Polski Skyrunning Dominikę Bolechowską, czy nadal groźną Izabelę Zatorską.

Tak jak można było się spodziewać pretendenci do medali od początku nadali bardzo mocne tempo.

Na czele asfaltowego odcinka do dolnej stacji kolejki na Kasprowy widzieliśmy: Kamila Jastrzębskiego a za nim grupę pościgową: Krzysztofa Bodurkę, Andrzeja Długosza, Marcina Rzeszótka i nieco za nimi Dominika Grządziela.

Wśród Pań bardzo mocno ruszyła Dominika Wiśniewska -Ulfik…

Walka o medale była niezwykle pasjonująca. Przed najstromszym końcowym odcinkiem Kamila doszedł Andrzej Długosz i mocno zaatakował.

Prowadzący od startu Kamil Jastrzębski nie był w stanie odeprzeć ataku Długosza, który zdobył  swój 14 złoty medal Mistrzostw Polski w karierze (pierwsze złoto zdobył w 2001 roku).

Obu zawodnikom udało się poprawić rekord tras!

Dwie minuty za zwycięzcą do mety dotarł zeszłoroczny zwycięzca – Krzysztof Bodurka, który miał prawo jeszcze odczuwać trudy swego znakomitego występu w Mistrzostwach Europy w Kraju Basków.

Na miejscu 4 uplasował się Dominik Grządziel.

a na piątym, drugi w ubiegłym roku – Marcin Rzeszótko.

Wśród kobiet zwyciężyła Dominika Wiśniewska -Ulfik. 

Na miejscu drugim na szczycie zameldowała się Michalina Mendecka, dla której był to drugi medal MP w tym sezonie.

Na miejscu trzecim uplasowała się wicemistrzyni z zeszłego roku Katarzyna Golba.

Jednak brawa się należą wszystkim zawodnikom, którzy dotarli do mety na Kasprowym Wierchu! Była to naprawdę trudna trasa i trzeba było momentami stoczyć prawdziwą walkę z samym sobą …

Ale za to radość na szczycie, z pokonania własnych słabości była wielka!

Było to naprawdę godne podsumowanie sezonu polskiego skyrunningu, który jest coraz bardziej widoczny w europie i na świecie. Przypominamy w ostatnich Mistrzostwach Europy w Kraju Basków Polska została sklasyfikowana na trzecim miejscu!

A już za niespełna rok Mistrzostwa Świata w Szkocji!

-> Galeria z zawodów <-

-> Wyniki <-

-> Wyniki Pucharu Polski Skyrunning <-

Mała relacja filmowa:

Klasyfikacja 10-lecia ALPINSPORT TATRZAŃSKI BIEG POD GÓRĘ 2008 – 2017.

Panie :
1.Dominika Wiśniewska Ulfik – 15pkt ( 4 x złoto, 1 x srebro, 1 x brąz ) rekord trasy 59min,31sek W 2014
2.Izabela Zatorska – 13pkt ( 2 x złoto, 2 x srebro, 4 x brąz )
3.Anna Celińska – 6pkt ( 2 x złoto )
4.Mariola Konowalska Sojda – 5pkt ( 1 x złoto, 1 x srebro )
5.Martina Merkowa – 3pkt ( 1 x złoto )

Panowie :  
1.Andrzej Długosz – 12pkt ( 4 x złoto ), rekord trasy  48min,17sek (2017r)
2.Daniel Wosik – 11pkt ( 2 x złoto, 2 x srebro , 1 x brąz )
3.Kamil Jastrzębski – 10pkt ( 2 x złoto, 2 x srebro )
4.Krzysztof Badurka – 4pkt ( 1 x złoto, 1 x brąz )
5. Piotr Koń – 4pkt ( 1 x srebro, 1 x brąz )

Wielkie podziękowania i gratulacje dla organizatora!

 

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te