Memoriał W.Kozuba – Bieg Na Babią Górę

To będzie już piąta edycja Memoriału Wojtka Kozuba – Bieg Na Babią Górę.

Biegacze będą wbiegać na szczyt Królowej Beskidów, żeby uczcić pamięć wybitnego młodego polskiego himalaisty, który pięć lat temu zginął w Alpach Francuskich.

Pod Babią Górę od zawsze przyjeżdżali najlepsi alpiniści, żeby tutaj trenować przed poważnymi wyprawami, ale to nie znaczy, że Babiej Góry nie należy traktować serio. Wręcz przeciwnie – pogoda na jej szlaku potrafi zmienić się bardzo szybko i nawet najlepsi biegacze wiedzą, że do przygody z Babią Górą trzeba się dobrze przygotować.

5

Od 1 lipca do 28 września można zapisać się przez formularz na stronie internetowej: http://www.memorialwojtka.pl/11_zgloszenia.html

Gościem specjalnym tegorocznego Memoriału Wojtka będzie Agnieszka Korpal. Opowie o książce „Magister Kowalski – historia przerwanej miłości”, która jest wspólnym dziełem jej oraz Tomka Kowalskiego.

Zapraszamy serdecznie – nie tylko tych, którzy chcą biegać, ale też tych którzy chcą posłuchać inspirujących historii.

0114a

A czy wiecie kim, był Wojtek, na którego Memoriał co roku przybiegają biegacze z całej Polski?

Wojtek Kozub był człowiekiem zakochanym w górach.

6

Wielu szanowanych i znających się „na rzeczy” mówiło o Nim, jako o jednym z najwybitniejszych polskich alpinistów swojego pokolenia i jako o nadziei polskiego himalaizmu. Był autorem wybitnych przejść letnich oraz zimowych w górach Europy i Azji.

2

W 2007 roku wraz z Łukaszem Deptą i Andrzejem Głuszkiem otrzymał Kolosa w kategorii „Alpinizm” za wytyczenie nowych dróg na ścianach w Karakorum, a przede wszystkim za drogę na dziewiczy, zachodni wierzchołek Honboro. Dwa lata później razem z Krzysztofem Starkiem i Marcinem Michałkiem dostał na Kolosach wyróżnienie. W tym samym roku (2009) za całokształt swoich osiągnięć został również laureatem Nagrody im. Andrzeja Zawady. Trzykrotnie był nominowany do „Jedynki” – nagrody środowiska wspinaczkowego.

75

W 2010 roku ukończył elitarny bieg Elbrus Race, wbiegając na wysokość 5600 m.n.p.m. w czasie 06:25:56. Tego samego dnia dowiedział się, że zostanie TATĄ

Kiedy zginął w Alpach schodząc z Mont Blanc jego córeczka Natalia skończyła pierwszy miesiąc życia. Dzisiaj ma 5 lat i ma tak samo dużo energii jak Wojtek.

Na zakończenie warto wspomnieć iż Memoriał Wojtka Kozuba został w roku 2015 uznany za jeden z najlepszych polskich biegów górskich za co otrzymał w tegorocznej Lidze Biegów Górskich, wysoką, nobilitującą kategorię S.

memorial_wk_banner_390x600px_02

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te