Maratony w Skandynawii 2024 - BiegiGorskie.pl

Maratony w Skandynawii 2024

Bieganie to od kilku lat jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Nic więc dziwnego, że w niemal każdym kraju organizowane są maratony i półmaratony – dotyczy to oczywiście również Skandynawii. Jeśli lubisz biegać w pięknych okolicznościach przyrody i chcesz połączyć wakacje ze sportem, wybierz się na maraton do Szwecji, Danii lub Norwegii – promy do Szwecji kursują codziennie, a stamtąd już prosta droga do wszystkich skandynawskich miast. Sprawdź listę najciekawszych wydarzeń sportowych organizowanych w tym roku w Skandynawii!

Szwecja – Adidas Stockholm Marathon

Od 2022 roku Adidas jest głównym sponsorem sztokholmskiego maratonu, jednak impreza odbywa się już od 1979 roku. Maraton obejmuje dystans 42 195 metrów i wiedzie ulicami położonej na 14 wyspach stolicy Szwecji. Meta znajduje się na Stadionie Olimpijskim z 1912 r., na którym ustanowiono 83 oficjalnie uznane rekordy świata w lekkoatletyce. Na maraton można się zarejestrować online do 1 czerwca (do 11:00) – cena zależy od momentu rejestracji i wynosi od 90 do 136 euro. Na mecie każdy uczestnik otrzyma T-shirt Adidas, który jest wliczony w opłatę rejestracyjną.

Szwecja – ÖTILLÖ Swimrun

Jest to wydarzenie dla miłośników swimrunu, czyli połączenia biegania i pływania. Pochodzące ze Szwecji słowo ÖTILLÖ można przetłumaczyć jako „od wyspy do wyspy”, co odzwierciedla istotę sportu, w którym uczestnicy przemierzają szereg wysp, pływając i biegając, często w trudnych warunkach i malowniczych sceneriach. W Szwecji wyścigi ÖTILLÖ Swimrun są organizowane w Sztokholmie (wyspa Utö) oraz Göteborgu i obejmują 3 dystanse: experience, sprint i world series. Wyścigi odbywają się również w Szwajcarii, Kanadzie, USA i Francji.

Norwegia – Holmestrand Marathon

Leżące nad malowniczym fiordem miasto Holmestrand to lokalizacja, w której odbywa się norweski maraton. Szlak rozpoczyna się w centrum miasta pętlą o długości 5 km, która przebiega przez północne i południowe Holmestrand. W zależności od wybranego dystansu uczestnicy biegną kilka rund. Maraton w Holmestrand rozpoczął się jako inicjatywa na rzecz zdrowia publicznego, która skupia się na wspólnym wyznaczaniu celów i osiąganiu ich poprzez wzajemne motywowanie, dlatego jest to dobre miejsce dla początkujących. Oprócz półmaratonu i pełnego maratonu wyścig obejmuje dystans 5 km i 10 km. Organizatorzy oferują również grupę dla tych, którzy chcą przejść 5 km oraz bieg dla dzieci na 200 m. O 10:00 rozpoczynają się maraton i półmaraton, o 13:00 bieg dla dzieci, o 14:00 bieg na 5 km, o 14:05 spacer na 5 km, a o 15:00 bieg na 10 km. Opłata rejestracyjna wynosi od 250 do 750 NOK (w zależności od wybranej opcji). Bieg dla dzieci jest bezpłatny.

Norwegia – Midnight Sun Marathon

Organizowany w Tromsø Midnight Sun Marathon (MSM) to arktyczna przygoda dla biegaczy. Latem na północy Norwegii panuje dzień polarny, co jest niesamowitym przeżyciem dla każdego biegacza. Warto wspomnieć, że maraton rozpoczyna się o 20:30, a półmaraton o 22:30! W poprzednich edycjach w biegu uczestniczyło ponad 6000 biegaczy z ponad 80 krajów, a w czasie każdego wyścigu całe miasto kibicuje sportowcom. MSM to pięć różnych dystansów: Maraton (42 km), Półmaraton Mizuno (21 km), Coop Mila (10 km), iTromsø Minimaraton (5 km) i Maraton dla dzieci (500 m). Koszt rejestracji to 100–1040 NOK – w zależności od wybranego biegu.

Dania – Skagen Marathon

Skagen to miasto położone na północnym cyplu Jutlandii, po przeciwnej stronie szwedzkiego Göteborgu – w tym miejscu możliwa jest przeprawa promowa (82 km). To malownicze miasto było inspiracją dla słynnych Malarzy ze Skagen, którzy uprawiali realistyczne malarstwo plenerowe. Skagen zapewnia nie tylko doskonałe warunki do malowania, lecz również do biegania. Odbywa się tam kilka wyścigów: maraton, półmaraton, szlak Grenen (po zróżnicowanym terenie), bieg na 5 km, bieg na 10 km i bieg dla dzieci 5 km. Rejestracja kosztuje od 150 do 625 DKK.

Dania – Ironman Copenhagen

Na koniec coś dla miłośników triathlonu, czyli połączenia biegania, pływania i jazdy na rowerze. Już w sierpniu odbędzie się kopenhaski Ironman, uznawany za trzeci najlepszy bieg na świecie. Ten wymagający wyścig biegnie malowniczymi ulicami duńskiej stolicy. Koszt rejestracji to 5060 DKK, a w cenę wliczone są m.in. plecak, posiłki, koszulka i medal. Dostępna jest również dziecięca wersja Ironmana (0–12 lat), która odbywa się w Amager Strandpark i obejmuje dystans 300, 600 lub 1000 m. Na wyścig do Kopenhagi można dolecieć samolotem lub dopłynąć promem. Promy Świnoujście–Trelleborg kursują każdego dnia – ze szwedzkiego portu wystarczy pojechać do Malmö i przejechać przez Most nad Sundem, by znaleźć się w Kopenhadze. Promy w Świnoujściu Unity Line kursują też do szwedzkiego Ystad.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*