Maraton-Selekcja czyli góry dla twardzieli

„Nie poddawaj się. Idź własną drogą.”

Celem Maratonu-Selekcji jest uczczenie pamięci płk Sławomira Berdychowskiego – Twórcy i Pierwszego Dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT (JWA) oraz kierownika pierwszej selekcji do JWA.

Start: 7 października 2017 r. o godz. 7:00 z Cisnej.
Dystans: około 30 km
Limit czasu: 8 godzin

Strona zawodów: http://www.biegrzeznika.pl/maraton-selekcja/

Trasa:

Ogólny plan przebiegu trasy oraz przebieg konkurencji zostanie podany przez organizatora podczas odprawy technicznej. Dokładna trasa, jej przebieg oraz dystans nie będzie podawany zawodnikom.

Zawodnik nie będzie wiedział, gdzie jest meta, oraz jaki ma do pokonania dokładny dystans.

Każdy uczestnik musi posiadać obowiązkowo:

Bluzę z długim rękawem, spodnie (długie nogawki) np. mundur polowy, bojówki itp. nie dopuszczalny jest udział w zawodach w spodniach biegowych obcisłych np. typu legginsy; buty sznurowane za kostkę np. trekkingowe.
Plecak o pojemności minimum 25 litrów.

Wyposażenie plecaka otrzymane od organizatora w biurze zawodów podczas rejestracji; ważenie plecaka nastąpi na starcie i na mecie, gdzie minimalna waga plecaka powinna wynosić 10 kg na całej trasie biegu.
Przegląd umundurowania nastąpi w dniu 07.10.2017 przy odprawie w godzinach 6:30-7:00.

W ramach opłaty startowej zawiera się:

woda, napoje, określona ilość amunicji, broń i obsługa strzelania, lekki posiłek, który serwowany będzie na mecie, podstawowa obsługa medyczna oraz GOPR w czasie biegu, dodatkowe świadczenia uzależnione od pozyskanych sponsorów.

Dodatkowo, wszyscy, którzy ukończą bieg, otrzymają pamiątkowe medale. Nie gwarantujemy otrzymania pełnych pakietów startowych przez osoby zapisujące się na Bieg po 30 września 2017r.

Przewidywane są statuetki i nagrody rzeczowe dla 6 pierwszych miejsc w kategorii open kobiet i mężczyzn. Zestaw nagród jest uzależniony od pozyskanych sponsorów. Podczas zawodów prowadzona będzie dodatkowa klasyfikacja kobiet i mężczyzn w kategorii wojskowej i cywil. W kategorii tej przewidziane są trofea za miejsca 1-3.

płk Sławomir  Berdychowski„Czarny”

Pułkownik Sławomir  Berdychowski (ur. 07.08.1968 r., zm. 09.02.2016 r.) od początku służby zawodowej związany z Wojskami Specjalnymi. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych („Zmech”, 1988-1991) na kierunku rozpoznawczym. Zaraz po promocji przeszedł selekcję do JW GROM (JWG). W latach 1991 – 1992 brał udział w Taktycznym Kursie Jednostek Przeciwterrorystycznych prowadzonym przez specjalistów z USA, po którym został operatorem sekcji szturmowej JWG.

Był twardym, bezkompromisowym komandosem, bardzo zaangażowanym i profesjonalnym żołnierzem, konsekwentnym, niebojącym się nigdy nowych wyzwań oraz podejmowania trudnych decyzji. Tuż przed śmiercią ukończył tzw. kurs generalski, przygotowujący do służby na najwyższych stanowiskach oficerskich. Jego odejście to niepowetowana strata dla WS i całych SZ RP.

INICJATYWA ZORGANIZOWANIA MEMORIAŁU

Po niespodziewanej śmierci płk Berdychowskiego pojawiła się wśród jego byłych żołnierzy z JW AGAT inicjatywa uczczenia pamięci Pułkownika poprzez zorganizowanie ekstremalnego, jak przystało na Wojska Specjalne, biegu w Bieszczadach.

Płk Berdychowski prezentował przez cały okres swojej służby doskonałą sprawność fizyczną, którą potwierdzał wielokrotnie min. przez poprowadzenie pierwszej selekcji do JW AGAT w dniach 12-17.09.2011 r. w roli kierownika i instruktora.

Selekcję rozpoczęło wówczas 10 żołnierzy Jednostki a ukończyło ją 9. Był wymagającym Dowódcą ale sprawiedliwym, jak wspominają żołnierze. Często dając osobisty przykład ogromnych możliwości i pokazując ile trudności jest człowiek w stanie znieść. W trakcie pierwszej selekcji jej przebieg wizytował ówczesny Dowódca Wojsk Specjalnych gen. Piotr Patalong. Powiedział wtedy:

„W końcu to, co się teraz dzieje przejdzie kiedyś do historii. Trzymam kciuki za AGAT i płk. Berdychowskiego. Wierzę, że uda im się stworzyć Jednostkę, z której wszyscy będziemy dumni”.

Ponadto płk Berdychowski miał w zwyczaju przyjeżdżać na zakończenie selekcji i brać osobiście udział w jednym z testów, którym był test wytrzymałościowy czyli maraton 42 km. O godz. 01.00 w nocy razem z kandydatami stawał na linii startu i z podobnym wyposażeniem (plecak około 20 kg) rywalizował z najlepszymi. Maraton w ciężkim terenie górskim udawało mu się zazwyczaj kończyć w czołówce z czasem poniżej 7 godzin. Tak robił za każdym razem, kiedy wizytował selekcję.

Kierownikiem selekcji od początku JW AGAT przez 6 lat był mjr Wojciech Zacharków. (od 30.04.2017r. w rezerwie). Dzięki przekazanemu doświadczeniu, wpojonych zasadach i wartości przez płk Berdychowskiego kontynuował jego filozofię selekcji przez kolejne lata służby.

Kiedy Pułkownik opuścił JWA, mjr Zacharków, dziękując za wspólną służbę, prowadząc rekonesans do kolejnej selekcji, wysłał Pułkownikowi list z Bieszczad z pozdrowieniami od kadry zabezpieczającej selekcję. W odpowiedzi otrzymał poniższe słowa:

„Zachar,
Dziękuję za zdjęcia. Faktycznie dużo się zmieniło. W okolicach Rabe przechodziłem swoją własną selekcję w 1991 r. Tam też odbywały się pierwsze selekcje do Gromu. Dlatego też w tamtej okolicy zrobiłem pierwszą selekcję dla Was. Taki mały symbol. Nawiązanie do przeszłości, do początków polskich selekcji i wojsk specjalnych, ale też i osobisty sentyment do tamtego miejsca. Fajnie było połazić po tych samych trasach dokładnie 20 lat później w roli dowódcy jednostki. (…)

„Nie poddawaj się. Idź własną drogą.”

Powodzenia,
S. Berdychowski”

„Niespodziewana śmierć Pułkownika, wspólna, często trudna służba, ogromna szkoła życia, przekazane wartości w JW. Agat, a także moje odejście do rezerwy, sprawiły że zrodził mi się pomysł o zorganizowaniu biegu: „Maraton – Selekcja” jako uczczenie pamięci naszego pierwszego Dowódcy. Współorganizując ten bieg chciałbym, żeby wśród uczestników została w sercach i pamięci sylwetka płk Berdychowskiego jako oficera Wojsk Specjalnych o ogromnych, godnych naśladowania wartościach moralnych i etycznych, które do dzisiaj kształtują morale żołnierzy. Jego wysoka sprawność fizyczna, o której świadczył własnym przykładem, a także ciągły rozwój osobisty, sprawiły, że jest i będzie dla nas prawdziwym wzorem do naśladowania.

Cześć  Jego pamięci!
mjr rez. Wojciech Zacharków

Strona zawodów: http://www.biegrzeznika.pl/maraton-selekcja/

Regulamin zawodów:
http://www.biegrzeznika.pl/wp-content/uploads/2017/09/Regulamin-maraton-selekcja-2017.pdf

Link do zapisów:
https://b4sportonline.pl/Maraton_Selekcja

Organizator
Fundacja Bieg Rzeźnika

Partnerzy
Jednostka Wojskowa AGAT
Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM,
Zachar Training Group,
7,62 Group

Zapraszamy wszystkich , którzy chcą poznać swą „Próbę twardości”.

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te