Kornatka XRUN – zapowiedź

XRUN Kornatka – tutaj znajdziecie wszystko co jest najfajniejsze w biegach górskich. Mimo, że dystans nie jest ultra długi bo wynosi około 16 km to trasę udało się zaprojektować w taki sposób abyście doświadczyli na niej wszystko co jest ważne w biegach górskich.

W biurze zawodów czekać będzie na Was bufet z miejscowymi pysznościami a na mecie w ramach posiłku regeneracyjnego kotlet schabowy i piwo.

Trasa prowadzi przez las i jest bardzo urozmaicona. Spotkacie na niej szybkie odcinki, strome podbiegi, jak i trudne technicznie zbiegi. Miejscami czeka na Was przeprawa przez jar rzeczny albo strumień.

kornatka3

Nawierzchnia zmienia się, od ubitej drogi leśnej do błotnistej ścieżki pokrytej luźnymi kamieniami i liśćmi. Ukształtowanie terenu jest pagórkowate a częste podbiegi i zbiegi wycisną z Was siódme poty.

Trasa prowadzi przez Pasmo Glichowca, nazywane również Pasmem Ostrysza lub Pasmem Trupielca.

kornatka1

Trupielec przez miejscową ludność nazywany jest Trupiarką. Nazwa szczytu związana jest z wydarzeniami z XVII wieku – na jego zboczach doszło do niewielkiej potyczki ze Szwedami. Niezagrzebane szczątki zabitych zwierzęta rozniosły po lesie. W miejscu tym, długo można było trafić na ludzkie kości. Na Trupielcu znajdują się również mogiły z VII-IX wieku. Zostały odkryte w 1934 roku. Prawdopodobnie są to kurhany ciałopalne. Są trzy kurhany: jeden na szczycie, jeden 100 m pod szczytem i jeden u podnóża Trupielca. Kilkanaście mniej wyraźnych kurhanów znajduje się w rejonie skrzyżowania szlaku turystycznego z drogą łączącą Zasań i Kornatkę.

kornatka2

W czasie II wojny światowej w Paśmie Glichowca działały silne oddziały partyzanckie AK.

Na przysiółku Sarnulki pod Glichowcem miał swoją siedzibę sztab oddziału Wincentego Horodyńskiego „Kościesza”, a na Zasańskiej Przełęczy partyzanci organizowali udane zasadzki na niemieckie oddziały.

xrunio_black

Wszelkie informacje na temat biegu znajdziecie na stronie www.xrun.io oraz na naszym fan page https://web.facebook.com/xrun.io/

link do wydarzenia https://web.facebook.com/events/633419716843216/

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te