Już niebawem VI Maraton Beskidy

Na liście startowej do VI Maratonu Beskidów oraz V Rajdu Nordic Walking, który odbędzie się za 16 dni jest ponad 500 zawodników. Ten znany nie tylko na Żywiecczyźnie maraton, wielokrotnie wyróżniany różnego rodzaju nagrodami zgromadzi na starcie wielu znakomitych biegaczy.

Tego w Polsce nie było, aby na jednym biegu spotkało się tylu znakomitych ultrasów. Aktualnie na liście startowej mamy 10 SUPERMARATOŃCZYKÓW którzy startowali w SPARTATHLONIE.

Dla nie zorientowanych podam, że to bieg z Aten do Sparty non stop 246 km.

9.11.2013 r podczas VI Maratonu Beskidy w Radziechowach zobaczymy: Zbyszka Malinowskiego Kołobrzeg 10 krotnie pokonał Spartathlon, pierwszą Polkę która ukończyła ten morderczy bieg Irenę Lasota Wałcz,  Edyta Szczygielska Słupsk która w tym roku uporała się z tym dystansem, Mirek Lasota Wałcz, Dariusz Jacek Labudzki Sandomierz, który przed 1 1/2 miesiąca Pokonał ze Zbyszkiem Malinowskim w Himalajach 220 km…

beskidy1

Tadeusz Ruta Łódz 6 zawodnik Spartathlonu 2005 r. Stanisław-Adam Olbryś Nasielsk, Łukasz Nowosielski Józefów, Ryszard Kołaczyński Witunia, to słynny ultras, który po raz 10 wystartował w Atenach i nie dotarł do mety (a przecież przez wakacje tego roku przebiegł przez całą, Polskę z Zakopanego do Wituni i nasz krajan z Bielska Stanisław Giemza ,któremu ta sztuka tez nie powiodła się w tym roku.

O stopniu trudności niech świadczy fakt, że w tegorocznym Spartathlonie wystartowało 330 zawodników, a metę w Sparcie zobaczyło i ucałowało palec Leonidasa tylko 149 zawodników.

beskidy3

Czekamy na dalsze zgłoszenia, start zapowiedział kolejny ultras Spartathlończyk August Jakubik Ruda Śląska, który przed dwoma dniami ukończył sztafetę Ruda Śląska  Rzym-Watykan.

Skąd tylu Spartan w Radziechowach? To pytanie zadają wszyscy, a oto odpowiedz : Edward Dudek popularny Baca był pierwszym Polakiem, który pokonał Spartathlon. Pierwszy raz w 1995 r (na 4 miejscu) i sztuki tej dokonał jeszcze dwukrotnie.

To on przecierał szlaki do Aten i naszej wspaniałej Polonii z Bogdanem Iberem, Wiolą Gawlik Sarafandonis, Józefem Wasylem Jowanisem, Jackiem Gmochem i Polską Ambasadą.

beskidy2

Oprócz wyżej wymienionych zobaczymy znanych maratończyków i biegaczy górskich, którzy właśnie w Radziechowach chcą podsumować sezon startowy. W gronie faworytów, zwyciężczyni V Maratonu Beskidy Magdalena Janowska z Katowic, Maria Kawiorska, czy Justyna  Supińska.

kawiorska

Wśród mężczyzn warto wymienić Jakuba Glajcara  zwycięzcę ubiegłorocznego maratonu i tegorocznego Silesia Maraton, nie zabraknie medalisty ostatnich lat naszego maratonu, brązowego medalisty Mistrzostw Polski na górskim długim dystansie  – Lucjana Chorążego.

glacjarchorazy

Foto: Jakub Glajcar i Lucjan Chorąży

Z naszych Żywieckich maratończyków zobaczymy Piotra Kocierza,  Andrzeja Moczka i Władysława Olszewskiego oraz niezawodną nasza uczestniczkę Małgosie Piątek i Magdę Worek z Żabnicy.

beskidy0

beskidy10Warto zaznaczyć, że część zawodników będzie rywalizowało w dwuboju biegowym, którego pierwsza część odbyła się w Opawie 31.08.br na dystansie o połowę krótszym, gdzie nasi zawodnicy stanęli na podium: Weronika Dudek była druga, a Janusz Sobkowski wywalczył 3 miejsce w nordic walking.

W tej to konkurencji zobaczymy również wielu zawodników którzy posiadają tytuły Mistrzów Świata. Warto tu wymienić Elżbietę Wojciechowską i Mirosława Bierkusa, którzy już w Radziechowach stawali na najwyższym stopniu podium.

V Rajd Nordic Walking to zdaniem maszerujących zawodników, bardzo selektywna i wspaniała trasa z Radziechów przez Ostre, Zimnik na szczyt Skrzycznego 1257 m n.p.m. i powrót do Zimnika i końcówka przez Golgotę Beskidów meta obok Domu Ludowego w Radziechowach, długość trasy 42.195 km taka sama jak mają maratończycy.

beskidy7

Dodatkową atrakcją dla wszystkich będzie 8.11.2013 r. ( piątkowy) Bieg Podwieczorkowy , który odbędzie się na trasie 4,2 km.

Początek zawodów  Rondo Radziechowy o godz. 15:00. Zawodnicy będą mieli trasę poprowadzoną Golgotą Beskidów ze wspaniałymi widokami na Beskid Żywiecki, Mały i Śląski., oraz wspaniałe widoki Stacji Drogi Krzyżowej na Matysce. Po biegu odbędzie się w Domu Ludowym Wieczór Maratończyka na którym, będą wyświetlane filmy i slajdy ze wspaniałych imprez ultra w których uczestniczyli moi Przyjaciele, a mają co pokazać i opowiedzieć.

do firm

Do zobaczenia w Radziechowach 8 i 9.11.2013 r.

Start na boisku GKS Radziechowy-Wieprz.

BACA

Foto: Jarosław Haczyk i Andrzej Tomczyk

->Wyniki 2012 r. <-

Strona zawodów: http://www.maratonbeskidy.pl/

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te