Zimowy Ultramaraton Karkonoski

12 marca odbędzie się już trzecia edycja Zimowego Ultramaratonu w Karkonoszach.
Mimo wymogów kwalifikacyjnych i trudnej zimowej trasy zgłosiło się ponad 600 zawodników. Wziąć udział może tylko 320 osób, dlatego, podobnie jak rok temu, organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić losowanie wśród zgłoszonych zawodników.

Trasa jest wyjątkowa, prowadzi przez cały grzbiet Karkonoszy, które zimą prezentują się w swojej najpiękniejszej odsłonie.

_18K8859

Dzisiaj ciężko jest jeszcze przewidzieć, jakie warunki będą panowały na trasie w dniu biegu. Zawodnicy dwóch poprzednich edycji cieszyli się słońcem, prawie bezchmurnym niebem i dzięki temu – przepięknymi widokami. Jakie warunki będą panowały na trasie tej zimy, bardzo trudno przewidzieć. Tak samo prawdopodobne są śnieżyca i silny wiatr..

2015-03-07 ZUK II fot. G.Lisowski 0103

Organizatorzy przewidzieli różne scenariusze na wypadek bardzo złej pogody. Zawody mogą zostać przesunięte na niedzielę albo trasa zostanie przeniesiona w niższe partie gór, gdzie ryzyko i niebezpieczeństwo nie są tak duże. Bo choć to bieg dla twardzieli, to nie każdy z zawodników zdaje sobie sprawę, jak te niepozorne góry potrafią dać w kość.

_18K8563

W tym roku na starcie pojawi się spore grono bardzo dobrych i doświadczonych zawodników m.in. Piotr Paszyński – ubiegłoroczny zwycięzca, wielokrotny medalista Mistrz Polki w biegach na orientacje, Piotr Bętkowski – zwycięzca biegu Rzeźnika, dwukrotny zwycięzca Chudego Wawrzyńca, Oskar Zimny – zwycięzca Biegu Rzeźnika, Łekmowyna Ultra Trail 150 i UltaTrail Hungary, Paweł Pigmej Krawczyk – rekordzista biegu Rzeźnika i doświadczony wspinacz.

_18K8309

Swoich sił spróbuje również Kacper Tekieli doświadczony himalaista, który wziął udział w wyprawach m.in. na Makalu i Broad Peak Middle.
Pretendentów do podium jest wielu, tym bardziej, że nad startem zastanawiają się również Bartek Gorczyca i Kamil Leśniak.

ZUK_2015_009_O5B9582

Wśród kobiet konkurencja może być równie zawzięta. Na liście startowej są takie nazwiska Jak Malwina Jachowicz – zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji, Iwona Turosz – zwyciężczyni wielu biegów górskich, Alicja Paszczak, która przede wszystkim się wspina, wygrała bieg Rzeźnika i stała m.in na podium Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego.

PDS_20150307_0094

Oczywiście nie samymi zwycięzcami żyje ten bieg. Zimowy Ultramaraton Karkonoski słynie z wyjątkowej atmosfery, nie tylko dzięki bardzo zaangażowanej i pełnej energii sporej ekipie organizatorskiej ale także dzięki biegaczom, którzy nie szczędzą uśmiechu, a po biegu, na imprezie integracyjnej mimo zmęczenia, potrafią bawić się do białego rana.

ZUK_2015_034_O5B0028

Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia Karkonoszy w tych dniach i kibicowania. Dla kibiców zostały przygotowane specjalne informacje, jak najłatwiej dotrzeć na szlak, by wesprzeć zawodników.

ZUK_2015_001_O0C8537

Zimowy Ultramaraton przebiega bowiem przez wszystkie schroniska na czerwonym szlaku od Hali Szrenickiej aż do Przełęczy Okraj, i w każdym z nich na pewno przyda się gorący doping.

PDS_20150307_0156

Bieg uczestniczy w programie „RUSZ SIĘ!” – www.ruszsie.org

Film z pierwszej edycji:

 

Film z drugiej edycji:

 

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te