II Mistrzostwa Polski Skyrunning za nami

W niedzielny pogodny – wbrew zapowiedziom synoptyków – poranek w Zakopanem odbyły się II Mistrzostwa Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning.

Ta najtrudniejsza odmiana biegów górskich, o podwyższonym stopniu trudności zdobywa na całym świecie w tym także w Polsce coraz większą rzeszę fanów.

poranek

skyrunning2aOrganizacja Skyrunning Polska powstała w 2012 roku i w tym samym roku przyjęta w poczet członków International Skyrunning Federation (ISF) dzięki współpracy z prężnie działającym Zakopiańskim Towarzystwem Gimnastycznym Sokół od razu przystąpiła do realizacji pierwszego swego celu – czyli rozegrania Mistrzostw Polski.

TG Sokół okazał się nieocenionym partnerem w realizacji tego celu. Zaangażowanie Zakopiańczyków, ich możliwości w tym świetne zaplecze pozwoliły zorganizować Mistrzostwa w godnej tej rangi zawodom oprawie.

Mistrzostwa zostały rozegrane w ramach IV Wysokogórskiego Biegu im. F.Marduły na 25,5 kilometrowej trasie biegnącej z Jaszczurówki (900 m np.m.) poprzez Polanę Kopieniec (1260 m n.p.m.), Murowaniec (1500 m np.m.), Karb (1853 m n.p.m.), Przełęcz Świnicką (2051 m n.p.m) , Beskid (2012 m n.p.m.), Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) , Myślenickie Turnie (1352 m n.p.m), Kuźnice (1027) do mety na Kalatówkach (1198 m np.m.).

skymapa

Suma podbiegów wyniosła około 1753 m a zbiegów 1437 m!

Zapisy do tych niesamowitych zawodów zakończyły się błyskawicznie a na starcie pojawiło się 329 zawodników.

Nie zabrakło ani jednego z wymienianym przed zawodami faworytów. Znawcy tematu zgodnie twierdzili iż głównymi kandydatami do medalu są obrońcy tego trofeum sprzed roku: Marcin Świerc (Salomon Suunto Team)

marcin

i Anna Celińska (Byledobiec Anin/Bielsko – Biała).

celinska

Wiadomo jednak było że rywale łatwo broni nie złożą.

Wśród mężczyzn początkowo biegła spora grupa zawodników, wśród których znaleźli się m.in. wspomniany Marcin Świerc, Daniel Wosik, Piotr Koń  (obaj RMD Montrail Team) oraz dość niespodziewanie Przemysław Dąbrowski (AZS AWF Biała Podlaska) i Lucjan Chorąży ze Skawinek.

W tym dniu Marcin Świerc potwierdził swe bardzo dobre przygotowanie do imprezy i pomału zaczął odrywać się od rywali – najdłużej trzymał się za nim Przemysław Dąbrowski.

marcin1

Jednak na Przełęczy Świnickiej  Marcin zameldował się już samotnie ze sporą przewagą nad słynącym z niesamowitej waleczności Danielem Wosikiem…

daniel

i Lucjanem Chorążym, który w tym dniu był naprawdę w wybornej formie.

lucek

Tuż za nimi biegli Przemysław Dąbrowski …

dąbrowski

Piotr Koń (RMD Montrail), Łukasz Wirkus (Telex Borzytuchom)  i Paweł Dybek (Salomon Suunto) …

kon

Nieco za nimi byli Rafał Ulfik (RMD Montrail)i Jacek Michulec (KS Halny Węgierska Górka) …

rafał

ania2Wśród Pań okazało się że Mistrzyni mniej stromych i krótszych dystansów Dominika Wiśniewska-Ulfik nie zamierza oddać Ani Celińskiej złota bez walki.

Obie zawodniczki cały czas walczyły łeb w łeb…

W sporej odległości od nich toczył się bój o brązowy medal Mistrzostw Polski  Skyrunning.

O brąz walczyły: zeszłoroczna brązowa medalistka Antonina Rychter ze Szczecinka z rewelacją tegorocznych rozgrywek Ligi Biegów Górskich Marią Cebo z Górek Wielkich.

Z każdym kilometrem, podopieczna Izabeli Zatorskiej Maria Cebo zdobywała jednak coraz większą przewagę nad góralką znad morza …

cebo

antonina

Wracając do mężczyzn. Gdy Marcin Świerc zameldował się na szczycie Kasprowego Wierchu z około 2 minutową przewagą nad Danielem Wosikiem, znając jego odwagę i świetna technikę zbiegu wiedzieliśmy że tylko jakiś pech czy kontuzja może wyrwać Marcinowi złoto…

marcin2

Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło i Marcin na zbiegu zdołał jeszcze powiększyć przewagę do około 5 minut nad goniącym do Danielem Wosikiem…

daniel2

oraz Lucjanem Chorążym, dla którego medal Mistrzostw Polski Skyrunning jak sam przyznał na mecie był największym osiągnięciem w dotychczasowej karierze – zwłaszcza że nawet przez samego Lucka nie spodziewany. Brawo Lucek!

lucek2

Wśród Pań mieliśmy także sporą niespodziankę – Dominika Wiśniewska -Ulfik wzniosła się po raz kolejny na wyżyny i pokonała faworyzowaną Anię Celińską o ponad dwie minuty!

dominika 2

To 3 złoty medal w górach Dominiki w tym roku! Wcześniej wywalczyła złoto w stylu anglosaskim i na krótkim dystansie.

 ania3

Świetnie spisała się chwalona przez Izabelę Zatorską, jej podopieczna – Maria Cebo – zdobywając swój drugi w tym roku brąz w górach.

cebo2

Trzeba jednak zaznaczyć iż wszyscy, którzy ukończyli te zawody a było ich 301 są zwycięzcami i bohaterami!

To były naprawdę trudne ale i piękne zawody!

medal

Dziękujemy

D.Ząbczyński

Skyrunning Polska

-> Pełne Wyniki <-

-> Galeria nr 1 <-

-> Galeria nr 2 <-

-> Galeria nr 3 <-

Post navigation

W drogę! Biegiem do serca Tatr!

Przed wszystkim… Soczyście zielono wokół. Góry witają kolejnych śmiałków swoim dzisiejszym, jakże zmiennym klimatem. Z pewnością…

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te