Góra Włodzicka czekana biegaczy!

Trasa tegorocznego  5. „Górskiego Biegu Niepodległości” w Świerkach k/Ludwikowic Kłodzkich  uległa istotnej zmianie. Otóż w jej końcowym fragmencie zawodnicy wbiegną na szczyt Góry Włodzickiej /757 m. npm/. Będzie to ok. 500 m.  podbieg. Poza tym jest to szybka, bezpieczna trasa, na której są trzy podbiegi, stanowiące ok.1/3 jej długości, dwa zbiegi, każdy po ok. 1 km, a reszta to płaskie odcinki wśród łąk i pastwisk. Sama frajda   dla biegaczy.

Na szczęście podbieg na Górę Włodzicką będzie ostatni, bo później trasa prowadzi już tylko  z góry, aż do upragnionej mety w Świerkach, gdzie na zawodników czekać będzie bufet końcowy i atrakcje cukiernicze oraz kulinarne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich. W tym chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym.

cropped-banerbn_nowy

Na szczycie Góry Włodzickiej znajdują się ruiny przedwojennej wieży widokowej, z której roztaczały się widoki praktycznie na wszystkie góry Kotliny Kłodzkiej oraz Karkonosze i Góry Wałbrzyskie.
Była tu również niewielka gospoda.

15159429653_d95acc08d6_z

Na szczęście decyzją rady gminy Nowa Ruda wieża w najbliższych latach zostanie odbudowana. Warto podczas biegu spojrzeć na ruinę wieży, być może po raz ostatni, bo za rok czy za dwa będzie tu już plac budowy. Nowa wieża na pewno stanie się atrakcją turystyczną tej części Gór Sowich, tym bardziej, że dojście ze Świerków czy Nowej Rudy jest dość łatwe. W tym roku na terenie wokół szczytu Góry Włodzickiej odbywała się wycinka drzew, więc szlak prowadzący jej grzbietem jest szeroki i bezpieczny.

mapka-ja1

Zatem – zdobywamy Górę Włodzicką!  Powodzenia.

Przed 2. Wojną Światową Wzgórza Włodzickie były dość gęsto zaludnione. Świadczą o tym przedwojenne mapy i pozostałości po zabudowaniach. Jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku wiele budynków było zamieszkanych. Niestety czas i ludzie dokonali ostatecznych zniszczeń. Wszystkie lekkie wzniesienia, kopce, porośnięte drzewami, to nic innego, jak miejsca dawnych domostw. Trasa przebiega np. obok dawnej gospody i szkoły. Dziś po tych budynkach nie ma śladu. Aktualnie na Wzgórzach Włodzickich jest może  4-5 zamieszkałych budynków, z tego połowa, to domy letniskowe. Dominują pastwiska i wielkie stada bydła oraz owiec. Ciekawostką jest duża liczba kapliczek przydrożnych, które  znajdują się w bardzo złym stanie/ok. 8-9 sztuk/ i wymagają renowacji.
Kiedyś mieszkali tu zielarze i uzdrowiciele.

15778861145_9386a40eee_z

Co prawda w zeszłym roku ,nie było najlepszej widoczności,ale na ok. 30 min. pojawiło się słońce i zawodnicy mieli choć przez chwilę możliwość  spojrzenia na panoramę Gór Sowich po pięknym ponad kilometrowym podbiegu. Liczymy na słoneczny dzień, bo wtedy oprócz doznań czysto sportowych dojdą jeszcze estetyczne związane z dobrą widocznością i możliwością podziwiania wspaniałych widoków. Dosłownie ,bo podczas biegu nie trzeba będzie, ani stawać, ani się odwracać, bowiem panoramy poszczególnych gór zawsze będą przed biegaczami. To tyle o Wzgórzach Włodzickich, trasie i pięknych widokach.

15594057050_f445875b21_z

Na mecie czekać będzie na wszystkich  Pani Wójt  Adrianna Mierzejewska. Każdy, kto ukończy bieg otrzyma pamiątkowy medal. A jak wyglądają tegoroczne medale obejrzeć można poniżej.

medal

Do tego oczywiście bufet końcowy, ciepły posiłek, kawa, herbata, domowe ciasta przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz chleb ze smalcem. Czegóż chcieć więcej?

Trasa ma dokładnie 10,4 km, więc musimy skorygować jej umowną długość  do 10 km.

Termin : 11.11.2016.

Gdzie: w Świerkach.

Start godz. 11,00.

certyfikat

Warto także wspomnieć iż Bieg Niepodległości został uznany za jedne z najlepszych polskich biegów w stylu anglosaskim i otrzymał certyfikat Brązowej Kozicy a co za tym idzie podwyższoną kategorię – S w Lidze Biegów Górskich Dare2B przez co udział w naszym biegu będzie jedną z ostatnich możliwości mocnego podreperowania swego dorobku punktowego przed finałem w Ustronie – 26 listopada.

Zapraszamy. Przyjeżdżajcie.

Więcej na www.bn.wielkasowa.net

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te