Festiwal Biegów Alpejskich za nami

W dniach 6-7 sierpnia 2016 r. w Zawoi odbyła się II edycja Festiwalu Biegów Alpejskich. W ramach wydarzenia uczestnicy wystartowali w V Chaszczoku – Biegu na Babią Górę, Biegu na Małą Babią, Biegu na Babią Górę – Perć Akademików oraz Etapowym Maratonie Biegów Alpejskich.

Największym wyzwaniem dla uczestników był start w Etapowym Maratonie Biegów Alpejskich, czyli 7 biegach o łącznej długości 34 km (dystans bez zbiegów, by dotrzeć na start kolejnego etapu) i ponad 5000 m przewyższenia w pionie.

baner

Cały cykl Etapowego Maratonu Biegów Alpejskich rozpoczął Chaszczok – Bieg na Babią Górę. Była to już 5 edycja tego biegu i po raz kolejny pogoda nie była łaskawa dla zawodników.

Chaszczok - Fot. Magdalena Bogdan

W Chaszczoku najlepszy czas uzyskał Bartosz Gorczyca, natomiast wśród kobiet pierwsza na mecie pojawiła się Iwona Januszyk.

Perć Akademików 2 - Fot. Magdalena Bogdan

Mężczyźni
1. Bartosz Gorczyca
2. Piotr Czapla
3. Dariusz Marek

Kobiety
1. Iwona Januszyk
2. Agnieszka Krowicka
3. Iwona Kik

Podium Chaszczoka - Fot. Krzysztof Nagacz

Drugim biegiem tego dnia był sprinterski wyścig na Mokry Kozub. Zawodnicy mieli do pokonania dystans 1 km o przewyższeniu 160 m (+150 m /-10 m). Był to krótki, ale intensywny bieg ścieżką dydaktyczną.

Mała Babia 2 - Fot. Magdalena Bogdan

W etapie tym najlepsze czasy osiągnęli Bartosz Gorczyca oraz Iwona Januszyk.

Mężczyźni:
1. Bartosz Gorczyca
2. Daniel Wosik
3. Piotr Koń

Kobiety:
1. Iwona Januszyk
2. Sylwia Bondara
3. Dominika Bolechowska

Trzecim etapem zmagań był Bieg na Małą Babią startujący z Zawoi Czatoża.

Chaszczok -Fot. Krzysztof Nagacz

Tym razem na uczestników czekał dystans dłuższy, mianowicie trasa o długości 6,7 km i przewyższeniu 1020 m (+905 m/-115 m) z metą na szczycie Małej Babiej. Kolejny raz na mecie jako pierwsi zameldowali się Bartosz Gorczyca oraz Iwona Januszyk.

Bieg na Mokry Kozub - Fot. Krzysztof Nagacz

Mężczyźni
1. Bartosz Gorczyca
2. Daniel Wosik
3. Kamil Lisicki

Mała Babia M - Fot. Krzysztof Nagacz

Kobiety
1. Iwona Januszyk
2. Sylwia Bondara
3. Dominika Bolechowska

Mała Babia K - Fot. Krzysztof Nagacz

Pierwszy dzień zmagań w ramach Festiwalu Biegów Alpejskich zakończył Nocny Bieg na Cyl.

Nocny Bieg na Cyl - Fot. Krzysztof Nagacz

Zawodnicy wystartowali spod dolnej stacji kolejki na Mosorny Groń i pokonali dystans 3,6 km o łącznym przewyższeniu 610 m (+595 m/-15). Po raz czwarty tego dnia zwyciężyli Bartosz Gorczyca oraz Iwona Januszyk.

Finał na Mosorny Groń - Fot. Krzysztof Nagacz

Mężczyźni
1. Bartosz Gorczyca
2. Daniel Wosik
3. Kamil Lisicki

Kobiety
1. Iwona Januszyk
2. Sylwia Bondara
3. Dominika Bolechowska

Drugi dzień Festiwalu Biegów Alpejskich rozpoczął Bieg na Babią Górę przez Perć Akademików.

Perć Akademików - Fot. Magdalena Bogdan

Jest to jeden z trudniejszych biegów alpejskich w Polsce. Na dystansie 7,50 km uczestnicy mają do pokonania 1040 m przewyższenia w pionie. W słonecznej aurze kolejny dzień rozpoczęli od zwycięstw Bartosz Gorczyca oraz Iwona Januszyk.

Mężczyźni
1. Bartosz Gorczyca
2. Grzegorz Ziejewski
3. Piotr Biernawski

Kobiety
1. Iwona Januszyk
2. Sylwia Bondara
3. Kinga Pachura

Na start 6 etapu zawodnicy musieli udać się na południową stronę Babiej Góry. Trasa, za wyjątkiem krótkiego fragmentu zaraz po starcie, w całości przebiegała wzdłuż granicy państwa i prowadziła na szczyt Babiej Góry.

Granica - Fot. Magdalena Bogdan

Ponownie najszybciej na Diablaku pojawili się Bartosz Gorczyca oraz Iwona Januszyk.

Mężczyźni
1. Bartosz Gorczyca
2. Daniel Wosik
3. Kamil Kozioł

Kobiety
1. Iwona Januszyk
2. Sylwia Bondara
3. Dominika Bolechowska

Po tych 6 etapach na uczestników czekał bieg finałowy – Bieg na Mosorny Groń, w którym to zawodnicy wystartowali “na dochodzenie”. Miejscem startu kolejny raz była dolna stacja wyciągu na Mosorny Groń. Trasa przebiegała po stoku narciarskim i liczyła 1,4 km z przewyższeniem +320 m. Zawodnicy w biegu finałowym wystartowali w kolejności wynikającej z sumy czasów uzyskanych na 6 etapach oraz przyznanych premii czasowych.

Mała Babia - Fot. Krzysztof Nagacz

W II edycji Etapowego Maratonu Biegów Alpejskich z dużą przewagą zwyciężyli niepokonani we wszystkich wcześniejszych etapach Bartosz Gorczyca oraz Iwona Januszyk.

Mężczyźni
1. Bartosz Gorczyca
2. Daniel Wosik
3. Kamil Lisicki
4. Przemysław Krupa
5. Konrad Swałdek

Kobiety
1. Iwona Januszyk
2. Sylwia Bondara
3. Dominika Bolechowska
4. Kinga Pachura
5. Anna Bieniecka

„Zawody tego typu jak Etapowy Maraton Biegów Alpejskich są czymś naprawdę ciekawym i rzadko spotykanym w kalendarzu biegów górskich. Dużo trudnych biegów w krótkim odcinku czasowym, mało odpoczynku i wzywanie logistyczne dla zawodników, ale także dla organizatorów. Jeśli tylko organizatorzy stają na wysokości zadania (a tak było w tym przypadku) to uczestniczy mogą liczyć na świetną zabawę biegową. Dodatkowo taka formuła biegu pozwala na lepsze poznanie innych uczestników z którymi widujemy się bez przerwy na starcie – między innymi dlatego upodobałem sobie te zawody. Mam nadzieję, że impreza będzie rozwijać się z roku na rok.” – Tak o Etapowym Maratonie Biegów Alpejskich wypowiedział się po zawodach zwycięzca – Bartosz Gorczyca.

Fot. Bartosz Gorczyca FanPage - podium EMBA

V Chaszczok – Bieg na Babią Górę oraz Bieg na Babią Górę – Perć Akademików zaliczane były w tym roku do Pucharu Polski Skyrunning.

W Zawoi podczas Festiwalu Biegów Alpejskich miał miejsce Finał Pucharu Polski Skyrunning 2016. Zwycięzcami zostali Dominika Bolechowska oraz Jan Wąsowicz.

Podium Pucharu Skyrunning

Kobiety
1. Dominika Bolechowska
2. Kinga Pachura
3. Iwona Januszyk

Mężczyźni
1. Jan Wąsowicz
2. Krzysztof Falkowski
3. Piotr Biernawski

Sponsorami oraz partnerami II edycji Festiwalu Biegów Alpejskich byli: Babiogórski Park Narodowy, PKL Mosorny Groń, Lasy Państwowe, Gmina Zawoja, DW Diablak, Garmin Polska, Regatta Polska, LEKI Polska, Tervel, HIGH5 Polska.

Biegi dla dzieci - Fot. Krzysztof Nagacz

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Katowice, Sucha24.pl, Biegigorskie.pl, Magazyn Góry, Biegamypogorach.pl, Portal Górski, Outdoor Magazyn, Run And Travel.

Zdjęcia: Magdalena Bogdan oraz Krzysztof Nagacz

Więcej informacji na: http://biegnababia.pl

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te