Dwa medale juniorek młodszych we Francji

Długo trwała podróż 10-osobowej reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europu Juniorów Młodszych (16-17 lat) do położonego 180 km na północ od Marsylii Gap.

Gap to 42-tysięczne miasto położone u podnóża Alp. Samo miasto leży na wysokości 750 m, ale niedaleko stąd do alpejskich czterotysięczników.

Reprezentacja

Organizowane były tu mistrzostwa świata w biegach górskich w 1993 roku. W roku 2014 odbędą się tu mistrzostwa Europy seniorów i juniorów.

DSC_0368

Do tegorocznych Mistrzostw Europy Juniorów Młodszych zgłosiła się rekordowa liczba 15 państw.

gap

Centrum Gap – foto: Aups

Po przyjeździe miało się wrażenie lekkiego chaosu, ale jak to zwykle podczas imprez rangi mistrzowskiej we Francji bywa wszystko było zapięte na przysłowiowy ostatni guzik, ale na luzie, bez spinania się i stresu.

Zwiedzanie trasy wprawiło nas w dobry humor, bo trasa dziewcząt, trudny podbieg, a potem długi, przeważnie łagodny zbieg dawała naszym zawodniczkom spore szanse na sukces. Z kolei trasa chłopców przestraszyła nowicjuszy do tego stopnia, że na odprawie technicznej zaproponowano wyeliminowanie najtrudniejszego fragmentu zbiegu. Większość jednak nie wyraziła na to zgody.

Po starcie dziewcząt jak zwykle na prowadzenie wyszły Turczynki.

Na trasie - Dias nr 70, Gostmoczyk nr 71

Nasza faworytka, Agnieszka Filipowska niepokonana nigdy na górskiej trasie starała im się nie tylko dorównać, ale je wręcz przewyższyć i zapłaciła za to wysoką cenę.

Podbieg tak ją zmęczył, że nie miała już sił walczyć na ulubionym przez siebie zbiegu o medal i zajęła ostatecznie 15 miejsce.

Z kolei Magda Dias zaczęła bardzo wolno, stopniowo przesuwała się do przodu, przez chwilę nawet prowadziła, nie była jednak w stanie dotrzymać kroku na zbiegu, ale bez problemu „dowiozła” do mety drugie miejsce.

Dziewczęta na podium

Ewelina Gostomczyk rozegrała bieg podobnie i ostatecznie zajęła 7 miejsce. Czwarta reprezentantka Edyta Bielec na ostatnich metrach ostro atakowała zmęczoną Agnieszkę Filipowską i ostatecznie zajęła 16 miejsce.

Drużyny na podium

Pierwsze miejsce drużynowo zdobyły Turczynki, ale srebro przypadło Polkom. Aby sięgnąć po złoto należało się poprawić o 5 miejsc.

DSC_0871

W biegu chłopców od początku w czołówce biegł Damian Sator, jedyny uczestnik ubiegłorocznych zawodów.

Początkowo na 5, potem na 3 miejscu i był naprawdę bliski medalu. Zadecydowała lepsza umiejętność zbiegania Włocha i Anglika, którzy na ostatnim kilometrze wyprzedzili naszego zawodnika. W sumie 5 miejsce, postęp znaczny w porównaniu z ubiegłorocznym 16, ale nasz ambitny zawodnik długo był niepocieszony. Michał Roguski, którego na początku musieliśmy hamować, bo po starcie wyszedł na prowadzenie biegł potem spokojnie i ostatecznie zajął 19 miejsce. Maciej Barański, po problemach zdrowotnych na tak trudnej trasie nie miał szans na dobry wynik i zajął ostatecznie 38 miejsce. Drużynowo Polacy na 7 miejscu.

Gostomczyk, Sator, Dias

Juniorki młodsze, 2,5 km + 170 m – 170 m

1. Burçu Subatan (Turcja) – 13:24;

2. Magdalena Dias (WKS Flota Gdynia) – 13:38;

3. Georgia Garner (Walia) – 13:47…

7. Ewelina Gostomczyk (UKS Wiking Rychnowy) – 14:04…

15. Agnieszka Filipowska (LKB Rudnik) – 14:33;

16. Edyta Bielec (MKS Halicz Ustrzyki Dolne) – 14:33

DSC_0841

Drużynowo:

1. Turcja – 20;

2. Polska – 24;

3. Rosja – 36

Juniorzy młodsi, 5,3 km + 335 m – 335 m

1. Ridvan Yilmaz (Turcja) – 23:53;

2. Onur Aras (Turcja) – 24:46;

3. Davide Magnini (Włochy) – 24:55…

5. Damian Sator (KS Słoneczko Busko Zdrój) – 25:31…

19. Michał Roguski (MKS Pogoń Siedlce) – 27:27…

38. Maciej Barański (KB MOSiR Krosno) – 31:04

Drużynowo:

1. Turcja – 17;

2. Anglia – 29;

3. Francja – 38…

7. Polska – 62

->Pełne wyniki – indywidualnie <-

->Pełne wyniki – drużynowo <-

Relacja: Andrzej Puchacz

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te