Chudy Wawrzyniec z Mistrzostwami - BiegiGorskie.pl

Chudy Wawrzyniec z Mistrzostwami

Chudy Wawrzyniec to jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawanych biegów ultra w Polsce.

Od 2020 roku na ponad 80-kilometrowej trasie z Rajczy do Ujsoł odbywa się rywalizacja w ramach Mistrzostw Polski w Biegach Górskich na Ultra Dystansie.

W edycji 2023 padł jeden z najbardziej wartościowych rezultatów, odnotowanych „na polskiej ziemi” i najlepszy uzyskany przez Polaka od 2021 roku. Zwycięzca – Andrzej Witek – pokonał ponad 82 km, z przewyższeniem +3825 m w czasie 6 godzin 57 minut i 49 sekund, poprawiając wyśrubowany już rekord trasy o 39 minut! Bez wątpienia to wynik na poziomie międzynarodowym.

Czy elita polskich biegaczy ultra pojawi się 10 sierpnia 2024 w Beskidzie Żywieckim? Tego dzisiaj nie wiemy, ale pewne jest, że zapisy do edycji 2024 trwają.

Chudy Wawrzyniec – wyzwanie nie tylko dla wyczynowców

Chudy Wawrzyniec to jeden z najstarszych ultramaratonów w Polsce, rozgrywany na szlakach Beskidu Żywieckiego. Edycja 2024 zostanie rozegrana 10 sierpnia i będzie już trzynastą. Bieg jest nietypowy. Brak supportu, mała liczba punktów odżywczych, brak przepaków. Na dokładkę unikatowa formuła – wybór dystansu (w edycji 2024 to 50, 80 i 100 km) odbywa się już na trasie biegu. Limit czasu – ten sam dla każdego z dystansów – 16h. A to oznacza, że trasa 50+ (+2525 m / -2475 m) jest dobrym pomysłem dla początkujących ultrasów, bo limit pozwala pokonać dystans w dużej mierze marszobiegiem.

Mistrzostwa Polski w ultra

Trasa 80+ jest „uszyta” dla doświadczonych biegaczy górskich. Trudnością jest bowiem nie tylko dystans, ale również wspomniana już mała liczba punktów odżywczych – są tylko dwa. To właśnie na trasie osiemdziesiątki – po raz piąty z rzędu odbędą się Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na Ultra Dystansie.

„Już zawsze będę wracał do startu w Chudym Wawrzyńcu z sentymentem. Kolejna edycja odbędzie się 10 sierpnia – idealnie w dniu imienin św. Wawrzyńca, który był inspiracją do powstania biegu. Jest zatem szczególna okazja, by świętować. Wstępnie wpisałem Chudego w mój kalendarz startów, ale ostatecznie decyzję podejmę, kiedy wyklarują się inne plany startowo-obozowe, bo lato to dla mnie bardzo intensywny czas.”

Andrzej Witek, który pokonał ponad 80-kilometrową trasę w 6 godzin 57 minut i 49 sekund to niewątpliwie bohater Chudego Wawrzyńca 2023, ale trzeba podkreślić wysoki poziom całej czołówki tegorocznego biegu. Jako drugi na mecie zameldował się Kamil Leśniak, którego wynik był również lepszy od dotychczasowego rekordu trasy (7 godzin 28 minut i 3 sekundy), a brązowym medalistą MP został Tomasz Skupień, który na metę w Ujsołach dotarł po 7 godzinach 47 minutach i 9 sekundach. Wśród kobiet najlepszą w roku 2023 była Urszula Paprocka – mistrzostwo Polski w ultra zapewnił jej czas 9 godzin 8 minut i 5 sekund. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyła Alina Wyleżałek, która pokonała ponad 82-kilometrową trasę w 9 godzin 10 minut i 45 sekund. Jako trzecia na metę dotarła Sylwia Byrska, z czasem 9 godzin 47 minut i 33 sekundy.

100 km dla prawdziwych ultrasów

Najdłuższy z dystansów Chudego Wawrzyńca to 100 km. Bieg ten jest rozgrywany co dwa lata. To zdecydowanie trasa dla mocno zaprawionych w bojach ultrasów (przewyższenia wynoszą +5115 m / -5065 m). Nie każdy, kto zadeklaruje chęć pokonania 100 km, będzie mógł zrealizować swój plan, bowiem kluczowy jest czas na 70. km biegu – na szczycie Trzech Kopców. To właśnie tam trasy 80 i 100 km rozdzielają się. Jeśli biegacz nie zmieści się w ustalonym limicie czasu – będzie musiał skręcić w stronę mety.

Mała Rycerzowa oraz Muńcuł Vertical dla tych, co wolą krócej i szybciej

11 sierpnia 2024 – dzień po Chudym odbędą się dwa krótsze biegi. 20-kilometrowa Mała Rycerzowa oraz niespełna 3-kilometrowy inov-8 Muńcuł Vertical. To propozycje dla początkujących górali lub osób, które wolą szybciej przebierać nogami. Na trasie Małej Rycerzowej trzeba pokonać +1150 m, natomiast Vertical to 360 m up.

Również w niedzielę, 11 sierpnia odbędą się zawody dla dzieci i młodzieży – Chudy Hulajnik. To biegi na dystansach od 200 m do 2,5 km rozgrywane na ścieżkach w Ujsołach, gdzie swoją metę mają wszystkie dystanse w ramach Chudego Wawrzyńca. W zawodach Chudy Hulajnik mogą startować maluchy bez dolnego limitu wieku, natomiast górna granica to 18 lat.

„W ramach naszych imprez zawsze organizujemy zawody dla dzieci i młodzieży. Wierzymy, że w ten sposób pokażemy młodemu pokoleniu frajdę z aktywności fizycznej, która być może przerodzi się w wielką pasję. W listopadzie tego roku po raz pierwszy organizowaliśmy – wspólnie z Fundacją Górom z Cięciny – zawody górskie dedykowane dzieciom i młodzieży – Young Trail. To pierwsza tego typu impreza w Polsce, którą mamy zamiar kontynuować i rozszerzać na kolejne gminy na Żywiecczyźnie.” – Piotr Książkiewicz, organizator Chudego Wawrzyńca

Wsparcie lokalnych działań

Start w Chudym Wawrzyńcu to okazja do wsparcia lokalnych działań proekologicznych w Beskidach. Podczas rejestracji do biegu każdy uczestnik może wybrać pakiet charytatywny, który oznacza przekazanie przekazanie 40 zł na rzecz akcji Czyste Beskidy. To kolejny rok tego typu rozwiązania w ramach Chudego Wawrzyńca.

Zapisy trwają

Rejestracja do Chudego Wawrzyńca odbywa się na stronie www.zapisy.krokdonatury.pl.

Szczegóły są dostępne na www.chudywawrzyniec.pl.

Wiele informacji znajduje się także na profilach Chudego Wawrzyńca na Facebooku oraz Instagramie.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Krok do Natury.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*