Chudy Wawrzyniec już za 5 tygodni - BiegiGorskie.pl

Chudy Wawrzyniec już za 5 tygodni

Chudy Wawrzyniec to górski bieg ultra oraz towarzyszące mu: Parszywa Bendoszka (60 km), Mała Rycerzowa (20 km) i inov-8 Muńcuł Vertical (1 km). Zawody odbędą się w weekend 12-13 sierpnia, na beskidzkich szlakach. Start: Rajcza. Meta: Ujsoły. Zapisy trwają.

Chudy Wawrzyniec: 52 lub 82 km

Chudy Wawrzyniec to bieg górski, który powstał w 2012 roku. Zawody mają unikatową formułę wyboru dystansu już podczas biegu. Dzieje się to po 40. km. Długa trasa to ok. 82 km i 3825 m w górę. Po raz czwarty na tym dystansie zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na Ultra Dystansie. Krótsza z tras to 52 km i 2525 m up. Na obu dystansach limit czasu to 16h. Na obu dystansach jest zakaz korzystania ze zorganizowanej pomocy z zewnątrz, tzw. supportu. Jest coś jeszcze.

Jeśli patrzymy na dystans i przewyższenia, Chudy Wawrzyniec nie jest wyjątkowo trudnym biegiem. O jego trudności świadczą dodatkowe elementy: brak supportu i mała liczba punktów odżywczych. Na długiej trasie są dwa, na krótkiej – jeden. Taka koncepcja zawodów sprawia, że trafiamy do osób świadomych wysiłku w górach, które doceniają możliwość obcowania z naturą. Nieskromnie powiem, że to tworzy niepowtarzalny klimat naszego wydarzenia.

Piotr Książkiewicz, organizator Chudego Wawrzyńca

 

Chudy Wawrzyniec poprowadzony został na pięknej, logicznej trasie z Rajczy do Ujsoł (fot. Katarzyna Gogler)

A co jeśli nie Chudy?

Od 2021 Chudemu Wawrzyńcowi towarzyszy Parszywa Bendoszka. Dystans 60 km, 2935 m w górę. Trasa pokrywa się w części z Chudym Wawrzyńcem 80+. Zawody odbywają się co dwa lata – na przemian z Chudym na dystansie 100 km. Jest też coś dla tych, co to wolą szybciej i krócej. Mała Rycerzowa. Widowiskowe 20 km i 1150 m up. A jeśli ktoś chce jeszcze krócej, może wybrać się na inov-8 Muńcuł Vertical, czyli 1 km z ponad 40% nachyleniem (415 m up)! Dwie ostatnie propozycje to biegi, które zostaną rozegrane dzień po Chudym – 13 sierpnia. Również w niedzielę wystartują dzieciaki i młodzież w ramach Chudego Hulajnika.

Parszywa Bendoszka i inov-8 Muńcuł Vertical zostaną rozegrane po raz drugi (fot. Katarzyna Gogler)

Wsparcie lokalnych działań na Żywiecczyźnie

Każdy startujący w sierpniowej imprezie może wybrać pakiet charytatywny, który oznacza wsparcie lokalnych działań, m.in. akcji Czyste Beskidy. To kolejny rok tego typu rozwiązania w ramach Chudego Wawrzyńca. Co więcej organizatorzy cenią lokalne współprace, a to oznacza m.in. obecność na trasach zespołów muzycznych z Żywiecczyzny. Również na mecie nie zabraknie lokalnych akcentów – nie tylko muzycznych, ale także kulinarnych.

Zapisy trwają

Rejestracja do Chudego Wawrzyńca, Parszywej Bendoszki, Małej Rycerzowej, inov-8 Muńcuł Vertical i Chudego Hulajnika odbywa się na stronie www.zapisy.krokdonatury.pl.

Szczegóły są dostępne na www.chudywawrzyniec.pl.

Wiele informacji znajduje się także na profilu Chudego Wawrzyńca na Facebooku.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Krok do Natury.

Więcej zdjęć (Foto: Karolina Krawczyk):

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*