Bieganie jesienią – jak się do niego przygotować? - BiegiGorskie.pl

Bieganie jesienią – jak się do niego przygotować?

Brzydka pogoda za oknem może zniechęcić do aktywności na zewnątrz, zwłaszcza jeśli dopiero rozpocząłeś sportową przygodę. Niekoniecznie musi tak być. Wystarczy, że odpowiednio się ubierzesz. Podpowiemy, co warto założyć, aby trening był przyjemny.

Bieganie nie tylko wiosną i latem

Łatwo się biega, gdy temperatura jest sprzyjająca, a dodatkowo świeci słońce. Wówczas człowiek ma chęć do wyjścia z domu, co też oznacza większą przyjemność z aktywności fizycznej. Robi się trudniej, gdy pogoda za oknem jest deszczowa, wietrzna i zdecydowanie niezachęcająca. Jednak warto pamiętać, że tak naprawdę nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiedni ubiór.

W cieplejsze dni wystarczy założyć krótkie spodenki, bluzkę z krótkim rękawkiem, skarpetki i odpowiednie buty. Jesienią należy zadbać o dobranie kolejnych elementów garderoby. Przede wszystkim w Twojej szafie muszą znaleźć się takie rzeczy, które zapewnią ciepło, a jednocześnie nie będą stanowiły obciążenia. Przykład stanowi bielizna termoaktywna. Z jednej strony pozwala ona na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, z drugiej będzie odprowadzała wilgoć na zewnątrz. To ostatnie różni ją od bielizny termicznej, która jedynie zapewnia ochronę przed utratą ciepła.

Co jeszcze musisz mieć podczas biegania jesienią?

Oczywiście sama bielizna termoaktywna to nie wszystko. Powinieneś również zainwestować w cienką kurtkę przeciwwiatrową. Warto wybrać taki model, który sprawdzi się nie tylko jesienią, ale również zimą. Taka kurtka z jednej strony powinna stanowić ochronę przed mżawką czy wiatrem. Z drugiej musi pozwolić Twojej skórze swobodnie oddychać. Wówczas nie doprowadzisz ani do przegrzania organizmu, ani do jego nadmiernego wychłodzenia.

Warto tutaj również zadbać o właściwe osłonięcie tych części ciała, które najbardziej narażone są na wychłodzenie. Komin, opaska czy apaszka świetnie osłonią szyję i uszy, chroniąc przed wiatrem. Jednocześnie nie będą obciążeniem podczas biegu. Jeśli stwierdzisz, że jest w nich zbyt ciepło, będziesz mógł je łatwo zdjąć. Bez zatrzymywania się i wytracania prędkości. Na zimę warto wybierać cieplejsze kominy czy opaski, jesienią sprawdzą się cieńsze.

Chcąc uniknąć kontuzji, musisz dbać o ścięgna Achillesa. To oznacza, że należy wybierać dłuższe skarpetki, które będą zasłaniały też niższe partie łydki. W tym przypadku tak jak w odniesieniu do każdego elementu stroju musisz unikać bawełny. W niej łatwiej o przegrzanie, a następnie nadmierne wychłodzenie, gdy już skończysz trening.

Sam strój to nie wszystko

Jeśli planujesz biegać jesienią, musisz się do tego przygotować. Jedną z głównych kwestii będzie odpowiednie dobranie stroju. To jednak niejedyna rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę. Przy niższych temperaturach warto skrócić rozgrzewkę do niezbędnego minimum. Jeżeli masz taką możliwość, statyczne ćwiczenia przeprowadź w domu. Po skończonym treningu pamiętaj, o ćwiczeniach rozciągających. Jeśli pogoda na to pozwala, zrób je na zewnątrz, jeśli nie – w domu. Warto też wziąć prysznic i wypić herbatę, aby się rozgrzać.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś biegał jesienią. Najważniejsze będzie odpowiednie przygotowanie. Zarówno stroju, w którym będziesz trenował, jak i samego planu treningowego.

Artykuł sponsorowany

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*