Bieg Wierchami – nowa górska impreza

 „Idę! Idę skaczę po górach. Przeskakuję, pagórki…” tymi słowami piosenki Jana Kondraka, lidera, a zarazem solisty Lubelskiej Federacji Bardów można opisać przygotowywaną po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro  imprezę biegową o charakterze górskim, która odbędzie się dokładnie dzień przed słynnym, a zarazem jednym z najtrudniejszych w Europie Maratonie Wyszechradzkim.

plakat

Biegacze będą mieli do wyboru dwie trasy o różnym poziomie trudności, które z pewności zadowolą tych początkujących jak i dopiero rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem po górach.

Bieg Wierchami bo tak oficjalnie nazwano imprezę odbędzie się w całości na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, częściowo na trasach Biegu 7 Dolin organizowanego w ramach Festiwalu Biegowego co może stanowić także świetny trening można by rzec rekonesans terenu ponieważ tu znajdować się będzie najtrudniejszy podbieg krynickiego ultramaratonu.

Bieg Wierchami to także ukłon w kierunku tych biegaczy którzy na drugi dzień będą kibicować swoim przyjaciołom podczas Maratonu Wyszechradzkiego, a z rożnych względów nie byliby w stanie pokonać królewskiego dystansu.

Pierwsza trasa, krótsza bo 8,5 km została poprowadzono od Hotelu Perła Południa Doliną Wielkiej Roztoki, by dalej niebieskim szlakiem (wspomniany podbieg) dotrzeć w okolice Wdżarów Niżnych, gdzie zawodnicy zmienią kolory szlaku na zielony by po ok. 1 km znów zmienić kolor szlaku, tym razem na żółty, który prowadzi wprost w kierunku słynnych ryterskich wiatraków i bunkru z czasów II wojny światowej z majestatycznym masywem Makowicy w tle.

8km

Po dobiegnięciu do pierwszego z wiatraków rozpocznie się zbieg w kierunku Hotelu Perła Południa, gdzie zlokalizowana będzie meta.

Drugi, a zarazem bardziej wymagający pod względem kondycyjnym bieg liczyć będzie 28,5km i ok. 1320 m przewyższenia.

28km

Start biegu tak samo jak w przypadku krótszego wariantu Biegu Wierchami nastąpi z pod Hotelu Perła Południa i początkowo tak samo poprowadzi Doliną Wielkiej Roztoki.

wierchamiDalej biegacze powalczą z najtrudniejszym podbiegiem zboczami Radziejowej, który poprowadzi ich w kierunku Hali Koniecznej skąd rozpocznie się drugi podbieg tym razem zboczami Wielkiej Przechyby w kierunku niebieskiego szlaku, który dalej biegaczy poprowadzi w kierunku Schroniska na Przechybie przy którym zlokalizowany będzie punkt odżywiania. Po uzupełnieniu płynów i podniesieniu poziomu glukozy biegacze obiorę za cel nartostradę okalającą od południa Radziejową (1266 m nmp, najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, zaliczany do Korony Gór Polskich) przebiegając po drodze przez Złomiste Wierchy (na zdjęciu) sięgające wysokością ponad 1200 m npm. Za Radziejową na Przełęczy Złobki oddzielającej ją od Wielkiego Rogacza (1180 m npm) znajdować się będzie drugi punkt żywieniowy i rozpoczynać się będzie długi na blisko 9,5 km zbieg w kierunku Perły Południa, gdzie znajdować się będzie meta.

Zapisy na oba biegi prowadzi Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro -> pod poniższym linkiem <-

Już dziś w imieniu swoim, a także Stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro zapraszam na tą wspaniałą imprezę.

Z biegowymi pozdrowieniami
Ambasador Festiwalu Biegowego
Łukasz Mikulski

Post navigation

3 komentarze

  • Szkoda,ze organizatorzy wybrali ten sam weekend kiedy odbywa sie juz Bieg Rzeznika oraz Sudecka Setka i Karkonoska Stowka….

  • Szkoda w pożytek idzie. Jest już tyle biegów że chyba coraz trudniej jest znaleźć termin, by się z innym biegiem nie nakładał. Trzeba wybierać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te