Bieg górski po dnie morza

Możesz biec po dnie morza dystans jak wokół Mont-Blanc!
Abstrakcja? Nie. Regatta Ultra-Trail® Małopolska!

Regatta Ultra-Trail® Małopolska już 19-21 maja. Uczestnicy pięciu biegów górskich, z dystansami od 10 do 170 kilometrów będą przemierzać szlaki Beskidu Wyspowego i Gorczańskiego Parku Narodowego. Start i meta biegów znajdują się przy schronisku górskim usytuowanym najbliżej Krakowa – Schronisku PTTK na Kudłaczach.

Zawodnicy, którzy zdecydują się na start w najdłuższym biegu, 170-kilometrowym UTM170, będą biec po dnie morza dystans jak wokół Mont-Blanc.

„Po dnie morza?” – na to pytanie odpowie Piotr Jasiński z Fundacji 4 Alternatywy, która organizuje wydarzenie.

„Tak, dnem morza pobiegnie każdy uczestnik Regatta Ultra-Trail® Małopolska. Beskid Wyspowy, jak i całe Karpaty Zewnętrzne, powstał w wyniku zderzenia płyt afrykańskiej, arabskiej, indoaustralijskiej z euroazjatycką. Na trasach Regatta Ultra-Trail® Małopolska biegniesz po zlepieńcach, piaskowcach, mułowcach i iłowcach, które tworzą kombinację nazywaną „fliszem”. Wszystkie te utwory powstały na dnie mórz, w wyniku działania prądów zawiesinowych – grubszy materiał osiadał wcześniej, drobniejszy później. Zobaczysz to jeśli dokładnie przyjrzysz się mijanym podczas biegu skałom. Bardzo dawno temu skały budujące dziś Beskid Wyspowy powstawały w morzu a Ty będziesz biegł po jego dnie. „Zamknij na chwilę oczy, może usłyszysz jego szum.” – dodaje Piotr Jasiński.

„Podczas pierwszej edycji Regatta Ultra-Trail® Małopolska, w 2016 r., ktoś zapytał mnie dlaczego ustawiłem na szlakach wszystkie kamienie na sztorc” – śmieje się Paweł Derlatka, kierownik festiwalu biegów. „To nie są łatwe biegi, ale to wyzwanie warto podjąć. Regatta Ultra-Trail® Małopolska to wspaniała przygoda, możliwość zwiedzenia większej części Małopolski w jeden weekend i zmierzenia się ze sobą. Przygotowaliśmy w tym roku pięć dystansów: 10, 48, 64, 107 i 170 kilometrów. Każda trasa jest pętlą. Warto pamiętać, że najdłuższy z biegów dystansem i sumą przewyższeń odpowiada Ultra-Trail® du Mont Blanc. Będziemy dbać o wszystkich śmiałków i ich potrzeby tak, żeby mogli skupić się tylko na przygodzie i biegu. Piękne widoki, wspaniała atmosfera tworzona przez ludzi, którzy lubią biegać i kibicować. To właśnie Regatta Ultra-Trail® Małopolska. Zapisy nadal trwają.” – zaprasza Paweł Derlatka.

Regatta Ultra-Trail® Małopolska to także zbiórka na rzecz bezdomnych zwierząt w ramach akcji Człowiek zwierzakowi bratem. „Z każdej opłaty startowej wnoszonej przez zawodnika, 5 zł przeznaczamy dla bezdomnych zwierzaków, ich żywienie i zabiegi weterynaryjne. W czasie organizowanych przez nas wydarzeń, zbieramy karmę, koce, zabawki. To nie muszą być nowe rzeczy – każdy z nas ma w domu takie, których nie używa a które dla kogoś innego mogą okazać się niezbędne. Cieszy nas coraz większe zainteresowanie akcją Człowiek zwierzakowi bratem” – mówi Magdalena Zyguła z Fundacji 4 Alternatywy.

Wydarzeniem towarzyszącym Regatta Ultra-Trail® Małopolska jest piknik rodzinny z zawodami biegowymi i zajęciami edukacyjnymi dla dzieci: etnograficzno – folklorystycznymi, animacjami, ogniskiem i możliwością kibicowania zawodnikom na mecie.

Udział w pikniku, który odbędzie się przy Schronisku PTTK na Kudłaczach 21 maja w godzinach 10.00-18.00 jest bezpłatny.

www.ultratrailmalopolska.pl /

www.facebook.pl/UltraTrailMalopolska

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te