Anna Figura Wicemistrzynią Świata!

Anna Figura zdobyła tytuł Wicemistrzyni Świata w narciarstwie wysokogórskim w kategorii sprint. Skialpinistka z Łysej Polany w Tatrach po raz kolejny pokazała, że morderczy sprint to jej koronna konkurencja. Mistrzostwa Świata odbyły się w Verbier (Szwajcaria) w dniach 06 – 12.02.2015r.

Sprint jest bardzo trudną i niewdzięczną – jak na tę dyscyplinę sportu – konkurencją. Liczy się bowiem każda sekunda i każda czynność. Oprócz żelaznej kondycji i mistrzowskiej umiejętności jazdy na nartach potrzebna jest też niesłychana precyzja podczas „przepinek”.

Figura 1

Trasę o przewyższeniu 90 metrów zawodnicy pokonywali na nartach, następnie trzeba było zdjąć narty i pochodzić w butach, po czym następował kolejny odcinek podejścia na nartach. Na koniec przepinka i zjazd.  Całość zajmuje od 4 do 5 minut, a najlepsi zawodnicy przechodzili kolejno do ćwierćfinałów, półfinałów i ostatecznie szóstka najszybszych do finału.

Nie spodziewałam się dojść aż do finałów, bo konkurencja była naprawdę duża, tak że radość i luz psychiczny, z jakim podeszłam do tego startu, bardzo mi pomogły. Najbardziej stresującym momentem był tak naprawdę zjazd- z pośpiechu na przepince nie wpięłam buta do wiązania i zjeżdżałam z obawą, żeby tylko się nie wywrócić, tym bardziej, że drugie miejsce było już tak blisko – mówi. – Drugi raz zdarzyło się, że sprinty wypadły dokładnie w dzień moich urodzin i drugi raz bardzo szczęśliwie!

Figura3

Druga polska zawodniczka Anna Tybor zajęła 21 pozycje na 36 zawodniczek.
Dzień później (07.02) odbył się vertical, czyli samo podejście. Zawodnicy startowali na trasie o deniwelacji 850 m. Anna Figura z czasem 51 m 7s zajęła 15 miejsce.

–  Uważam ten start za udany i jestem zadowolona z wyniku. Zeszłego roku podczas Pucharu Świata na tej samej trasie miałam czas o prawie 5min gorszy. Teraz 15 miejsce i jedynie minuta straty do takich nazwisk jak Jennifer Fiechter czy Emilie Forsberg – mówi.

Figura4

Bieg indywidualny Ania ukończyła również na bardzo dobrym – 15. miejscu. W ostatniej konkurencji polskie zawodniczki – Anna Figura i Anna Tybor – zajęły 12. miejsce.

Anna Figura od kilku lat należy do czołówki Polski i świata w narciarstwie wysokogórskim.  Jej niektóre wyniki to m.in. zdobyte w 2013 roku we Francji w Mistrzostwach Świata I miejsce  – sprint kategoria espoir, IV miejsce – sprint kategoria senior, V miejsce – vertical kategoria espoir. Jest absolwentką leśnictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Obecnie na stażu w Lasach Państwowych – Nadleśnictwie Krościenko. Jest przewodnikiem tatrzańskim. Mieszka w leśniczówce Łysa Polana.

Figura2

Zdjęcia: Archiwum Anny Figury

GRATULUJEMY i życzymy kolejnych udanych startów!

Post navigation

VII Bieg Ku Rogatemu Ranczu

W niedzielę 22 lutego 2015 r. ponad trzystu zawodników stanęło na starcie VII Biegu ku Rogatemu…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te