Czym ugasić pragnienie? - BiegiGorskie.pl

Czym ugasić pragnienie?

Uczucie pragnienia jest sygnałem, że nasz organizm zaczyna się odwadniać. Jest ono jasnym sygnałem, że powinniśmy jak najszybciej się nawodnić. Co sprawdzi się najlepiej?

Wydawałoby się, że skoro nasz organizm potrzebuje płynów, to nieistotne, po co sięgniemy, byle byłby to napój. Niestety to tak nie działa. Jeżeli nie wiemy, jak prawidłowo nawadniać organizm, to pijąc, nie tylko nie ugasimy pragnienia, ale możemy przyczynić się do tego, że będziemy odwadniać się dalej. A zatem co pić, a czego unikać?

Czym najlepiej ugasić pragnienie?

Wiele osób czując pragnienie, odruchowo sięga po kolorowe gazowane napoje. Nie tylko zachęcają kolorem, ale i przyjemnym słodkim smakiem. Niestety ich skład obfituje w ogromne ilości konserwantów, które w większości mogą nam szkodzić. Być może w pierwszej chwili poczujemy, że pragnienie jest ugaszone, ale organizm nie jest nawodniony. Wynika to z obecności cukru, który nawet o 60 proc. może utrudniać wchłanianie płynów. Pomijając kwestię nawadniania, ogromne ilości cukru znacząco zwiększają ryzyko otyłości. Na odwodnienie organizmu może mieć też wpływ kawa albo napar z pokrzywy, który działa moczopędnie.

Woda to podstawa

Każdy z nas zawsze powinien mieć przy sobie butelkę wody. To podstawowy napój, jaki powinniśmy pić codziennie. W zależności od płci i wieku zaleca się, byśmy latem, kiedy wody z organizmu tracimy najwięcej, pili od 8 do 10 szklanek wody dziennie. Woda skutecznie gasi pragnienie – nie zawiera cukrów ani konserwantów, a przy tym dobrze się wchłania. Możemy pić filtrowaną wodę z kranu, a możemy pójść o krok dalej i poszukać wody mineralnej z minerałami, których spożywanie chcielibyśmy zwiększyć.

Dobrą propozycją będą też wody witaminowe lub napoje witaminowe. Nie tylko ugaszą pragnienie, ale dostarczą do naszego organizmu witamin. Sprawdzą się na przykład te ze strony: https://osheeshop.eu/napoje-witaminowe,92,0.html. Napoje witaminowe są przyjemne w smaku, mogą więc być alternatywą dla napojów słodzonych, o których była mowa wcześniej.

A może produkty mleczne?

Co ciekawe, badacze podkreślają, że w walce z pragnieniem mogą nam pomóc także produkty mleczne, jak maślanka, kefir albo jogurt. Ważne, by nie pić słodkiego mleka. Decydując się na zsiadłe mleko, możemy z jednej strony się nawodnić, bo produkty powstałe w wyniku fermentacji mają sporo wody, a z drugiej możemy zjeść smaczny posiłek. Wystarczy, że dodamy warzywa lub owoce.

Izotonik – napój do zadań specjalnych

Jeżeli trenujemy, pracujemy fizycznie, lub intensywnie pocimy się latem, to nasze zapotrzebowanie na płyny jest większe. Ponadto wraz z potem tracimy sporo minerałów. W takiej sytuacji przydać się mogą napoje izotoniczne. W składzie mają wodę i elektrolity, a ich stężenie jest zbliżone do tego, jakie jest w naszych płynach ustrojowych. Dzięki temu izotoniki wchłaniają się wyjątkowo szybko. Pijemy je chłodne, ale nie zimne i zawsze spożywamy małymi łykami.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*