Co zabrać w góry na 3 dni? - BiegiGorskie.pl

Co zabrać w góry na 3 dni?

Krótka wycieczka krajoznawcza, a może zdobywanie wysokich szczytów? To najczęstsze powody, dla których wybieramy się w góry na kilka dni. Należy jednak pamiętać, że niezależnie, czy jedziecie na tydzień, czy na weekend w górach wymagane jest odpowiednie wyposażenie. Chodzi zarówno o ubrania, jak i o sprzęt, jaki musicie ze sobą zabrać. O czym warto pamiętać? Sprawdźcie nasz krótki poradnik, w którym przygotowaliśmy dla was listę przedmiotów niezbędnych podczas urlopu.

Ubrania

Zacznijmy od odzieży, która ma znaczenie nie tylko dla osób chcących wychodzić w wysokie partie gór, ale także dla tych z was, którzy będą czas spędzać na spokojnych spacerach po urokliwych górskich miejscowościach. Pogoda lubi płatać figle, dlatego nie warto sugerować się słońcem, jakie widzicie za oknem, gdy wybieracie się na wyprawę. W ciągu chwili klimat drastycznie może się zmienić, a temperatura spaść. Do rzadkości nie należą także gwałtowne opady deszczu czy śniegu, dlatego też – przewidując te anomalia – powinniście zabrać ze sobą ubrania dopasowane do różnych warunków atmosferycznych. Świetnie sprawdzi się odzież termoaktywna, która oprócz właściwego wentylowania ciała, zapewnia także komfort termiczny – niezależnie od panujących warunków. W realizacji niezbędnych zakupów z pomocą przyjdzie szybka pożyczka.

Górskie wędrówki wymagają odpowiedniego obuwia. Nie mogą to być z pewnością szpilki, choć jak zapewne doskonale wiecie, kobiet wybierających się na przykład na Morskie Oko w butach przeznaczonych na imprezę nie brakuje. Dotyczy to także panów, dla których najwygodniejszym obuwiem są klapki. Buty powinny doskonale stabilizować stopę, a przy okazji zabezpieczać przed poślizgnięciem się. Ma to znaczenie nie tylko w sezonie zimowym, ale także latem, gdy będziecie pokonywać trasy pełne wilgotnych i śliskich kamieni. Co więcej, w wysokich partiach gór, nawet w środku lata spotkacie śnieg, dlatego też odpowiednie buty to podstawowe wyposażenie każdego miłośnika wysokogórskich wypraw.

Sprzęt

Osobną kategorią jest sprzęt, w jaki należy się wyposażyć. Jego rodzaj zależny jest od sposobu spędzania czasu. Jeśli planujecie jedynie spacerować po mieście, wówczas nic specjalnego nie będzie wam potrzebne. Zupełnie inaczej natomiast wygląda sytuacja wśród osób chcących wyruszyć w wyższe partie gór. W tym przypadku przyda się na pewno jakaś dobra laminowana mapa, odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Idealnym rozwiązaniem będzie też nawigacja przeznaczona do wykorzystania w górach, którą kupicie z pomocą szybkiej pożyczki.

Aby sprzęt elektroniczny był zawsze gotowy do użycia, nie możecie zapomnieć o zapasie energii, czyli pojemnych powerbankach. Dzięki nim naładujecie nie tylko wspomnianą nawigację, ale także telefon czy elektroniczny kompas. Na liście niezbędnych przedmiotów powinna znaleźć się latarka, wyposażona w akumulator, a nie w zwykłe baterie. Przyda się podczas wędrówek wczesnym rankiem lub w porze wieczornej. Konieczny jest również termos, w którym zabierzecie wrzątek lub herbatę.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*