Przygotowanie do biegów – ćwiczenia na bieżniach elektronicznych - BiegiGorskie.pl

Przygotowanie do biegów – ćwiczenia na bieżniach elektronicznych

W zdrowym ciele zdrowy duch i o tym powinniśmy pamiętać na co dzień. Dlatego tak dobrze jest rozpocząć swoją przygodę z ćwiczeniami na bieżniach elektronicznych. Każda pora jest na to dobra, gdyż pogoda nie może nam w tym przeszkodzić. Możemy ćwiczyć zarówno na siłowni, jak również w zaciszu własnego mieszkania. Przygotowując się do treningu warto skompletować odpowiednie akcesoria, takie jak strój do biegania oraz odpowiednie buty, które dadzą nam komfort i wygody, oraz zapewnią prawidłową postawę naszego ciała.

Zalety biegania na bieżni

Niewątpliwie jedną z najważniejszych zalet biegania na bieżni jest jej pogodoodporność. Możemy trenować o każdej porze dnia i nie zważając na zmianę pór roku oraz nieciekawe warunki atmosferyczne, być zawsze gotowym na trening. Bieżnia przez większa amortyzacje zmniejsza ryzyko powstawania kontuzji, które podczas biegów ulicznych jest dwu a nawet czterokrotnie większe niż podczas treningu na bieżni.

Jak wybrać odpowiednią bieżnię do domowego treningu?

• Zdecyduj do jakiego typu treningu potrzebujesz bieżni?

Jest to kluczowe pytanie, które powinniśmy sobie zadać podczas wyboru odpowiedniej bieżni do domu. Ważne jest wszystko, od wielkości silnika, poprzez rozmiar płyty i jej grubość, na amortyzacji kończąc. Jeśli masz zamiar głównie chodzić, nie będzie potrzebny ekstremalnie mocny silnik czy też potężna płyta biegowa, takie jak do intensywnego biegania. Natomiast jeśli planujesz treningi mieszane, czyli zarówno spacerowe jak i intensywne biegowe, warto aby sprzęt był o mocniejszych parametrach, aby spełnił wszystkie Twoje oczekiwania.

• Dopasuj bieżnię do wzrostu i wagi

Kupując bieżnie do domu, należy uwzględnić również swój wiek i wzrost. Nieprzestrzeganie ograniczeń sprzętowych, może być bardzo ryzykowane i spowodować szybsze zużycie pasa biegowego, silnika i deski biegowej oraz skończyć się dla nas urazem czy też kontuzją. Osoby które mają lekką nadwagę, powinny wybierać bieżnie z nieco szerszym pasem biegowym, warto zwracać również uwagę na limit wagowy, który występuje w bardziej rozbudowanych modelach. W przypadku wysokiego wzrostu, warto zwracać uwagę na długość pasa biegowego.

• Jakim budżetem dysponujesz?

Określenie naszego budżetu to kolejny ważny element podczas wyboru bieżni do treningu domowego. Należy wziąć pod uwagę zawsze górną granicę naszych możliwości, ponieważ to jednak zazwyczaj droższy sprzęt wytrzyma znacznie dłużej i będzie nam służył przez dłuższy czas. Podczas gdy sprzęt za kilkaset złotych może służyć nam jedynie przez góra dwa lub trzy lata, to bieżnia za większą kwotę, nawet kilka tysięcy, może pomagać w naszych treningach przez kilkanaście lat.

• Ile miejsca masz w domu na nową bieżnię?

Jeśli dysponujesz w swoim domu ogromną przestrzenią, zapewne nie masz się o co martwić. Natomiast jeśli bieżnia nie będzie stać w osobnym pomieszczeniu, tylko np. w salonie lub sypialni dobrym rozwiązaniem będzie zakup bieżni składanej. Dawniej miały one złe opinie, natomiast obecnie są również dobrej jakości sprzętem co ich siostry nieskładane.

Inne ważne rady odnośnie domowego treningu:

Pierwsza ważna radą przed treningiem, jest odpowiednie przygotowanie czyli ćwiczenia rozgrzewające. Dopiero po rozgrzewce możesz przejść do treningu. Kolejną istotną radą jest systematyczność, gdyż tylko systematyczność da Ci osiągnąć odpowiednie efekty. Warto pamiętać również o tym, aby uniknąć przetrenowania. Ćwiczenia w odpowiednim przedziale HRMax to równie warta wspomnienia kwestia. Zupełnie inny przedział i intensywność treningu będzie mieli podczas odchudzania, a inny gdy chcemy zbudować wytrzymałość. Trening cardio możemy również uzupełniać ćwiczeniami siłowymi.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*