Biegaczu: pomyśl o niezbędnych badaniach! - BiegiGorskie.pl

Biegaczu: pomyśl o niezbędnych badaniach!

Rozpocząłeś uprawianie aktywności fizycznej, bo chciałeś zadbać o zdrowie? Nie jesteś jednak pewien, z jakiej pozycji zaczynasz i czy Twojemu organizmowi czegoś nie brakuje? Intensywny, regularnie uprawiany wysiłek stanowi większe obciążenie dla poszczególnych układów, zwłaszcza systemu krążenia. Zobacz, jakie badania powinni wykonać biegacze. Sprawdź, które z nich mogą uchronić Cię przed poważnymi chorobami – z zawałem włącznie.

Morfologia, czyli podstawowe badanie krwi

Dzięki morfologii można określić hematokryt, czyli stosunek objętości krwinek do objętości krwi. Niski wynik HCT w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia mógłby być odczytywany jako symptom anemii. Jednak zupełnie inaczej jest względem biegaczy i innych aktywnych fizycznie osób. Niski odczyt hematokrytu to wskaźnik dostosowania się organizmu do wytężonej pracy.

Poziom glukozy

Warto wykonać badanie na określenie poziomu glukozy we krwi. Zbyt niski poziom może wskazywać na stan osłabienia organizmu. Wówczas lepiej nie brać udziału w mocno wyczerpujących biegach, na przykład ultramaratonach. Z kolei zbyt wysoki odczyt to powód do podejrzenia cukrzycy. Aby mieć pewność co do stanu zdrowia, wynik warto omówić z lekarzem.

Stężenie amylazy

Wiele o stanie zdrowia biegacza mówi amylaza – enzym, którego niskie stężenie może świadczyć o wspomnianym już zawale mięśnia sercowego, ale też o uszkodzeniu wątroby, zapaleniu trzustki czy mukowiscydozie.

Żelazo

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, koniecznie sprawdź poziom żelaza we krwi. Jego wynik ma bezpośrednie przełożenie w procesie powstawania hemoglobiny, odpowiedzialnej za transport tlenu. Dlatego też ważne jest, aby poziom żelaza we krwi biegacza był stosunkowo wysoki. Przekłada się to na lepszą wydajność i wyniki treningu. Niedobory żelaza mogą świadczyć o nieprawidłowej, ubogiej w mięso, diecie bądź zbyt częstym przyjmowaniu przetworzonych pokarmów.

Magnez

Bez odpowiedniego poziomu magnezu we krwi trudno mówić o efektywności treningów, a także o prawidłowej pracy układu mięśniowego. Dlatego też niezbędne jest przebadanie się pod kątem jego zawartości w organizmie. To absolutny must have w przypadku sportowców.

Potas

Osoby cierpiące na częste skurcze mięśni powinny zwrócić uwagę nie tylko na stężenie magnezu, ale też potasu w organizmie. Oba te składniki są niezwykle istotne w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz w pracy mięśni. Zwłaszcza ci, którzy ostro trenują i planują pokonywać kolejne rekordy, powinni stale kontrolować poziom potasu.

EKG spoczynkowe i wysiłkowe

Pierwsze z badań umożliwia określenie częstotliwości bicia serca wraz z jego rytmem. Na tym etapie można wychwycić wszelkie nieprawidłowości, związane na przykład z niewłaściwym ukrwieniem mięśnia sercowego, wadą wrodzoną czy też zaburzeniami rytmu serca. Tego rodzaju profilaktyka ma ogromne znaczenie – może bowiem przeciwdziałać zawałowi i jego poważnym konsekwencjom. EKG wysiłkowe pokazuje pracę serca obciążonego narastającym wysiłkiem.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*