UTM 2023 i inne szalone pomysły - BiegiGorskie.pl

UTM 2023 i inne szalone pomysły

Nieco ponad miesiąc temu odbyła się tegoroczna edycja Ultra-Trail® Małopolska 2022 a my ponownie rozmawiamy z Pawłem Derlatką i Piotrkiem Jasińskim z Fundacji 4 Alternatywy, tym razem o przyszłości.

BiegiGórskie.pl: Chłopaki, o co chodzi z tym UTM 2023? Dlaczego się tak spieszycie z otwarciem zapisów?

PJ: Tak, niektórzy biegacze trochę podśmiechiwali się z nas, gdy bodajże w kwietniu zapowiedzieliśmy termin i otwarcie zapisów na UTM 2023, sprawa jest jednak nieco bardziej złożona, niż wydawałoby się z pozoru. Trasy naszych najbardziej prestiżowych biegów wiodą między innymi przez tereny Gorczańskiego Parku Narodowego. Z roku na rok coraz więcej organizatorów chce urządzać zawody w tym wartościowym chronionym obszarze a przecież wiadomo, że najwyższa forma ochrony jaką jest park narodowy narzuca znaczne ograniczenia. Żeby nie zderzyć się z sytuacją, w której okazałoby się, że rozsądna liczba gości w GPN została przekroczona i nie możemy zorganizować zawodów, postanowiliśmy procedować zgody odnośnie lat 2022 i 2023. Od lat nasza współpraca z Gorczańskim Parkiem Narodowym układa się znakomicie, bardzo nam zależy, by promować walory Parku wśród zawodników z całego świata.

BiegiGórskie.pl: Przy okazji naszej ostatniej rozmowy zasygnalizowaliście zmiany, jakie chcecie wprowadzić. Czy możecie uchylić rąbka tajemnicy?

PD: Tak, ale tylko rąbka. Z pewnością będziemy zwiększali poziom trudności zawodów, stąd decyzja o rezygnacji z dystansu UTM 10. Przymierzamy się też do zmiany miejsca startu/mety, ale żadne wiążące decyzje jeszcze nie zapadły.

BiegiGórskie.pl: O! UTM 10 przecież to była jedna z najtrudniejszych dych w Polsce?!

PD: To fakt, 750 metrów w górę i w dół to niemało. Przeważyły jednak inne względy. Od pięciu lat UTM 10 był biegiem memoriałowym Bartka Czajkowskiego, męża naszej koleżanki Marty. Gdy w roku 2017 tworzyliśmy zręby tego wydarzenia założyliśmy, że będzie to okazja do spotkań przyjaciół i bliskich Bartka, wspominania jego osoby w takim nieco rodzinnym wydaniu. Atrakcje dla dzieciaków miały sprawić, że forma będzie atrakcyjna zarówno dla biegaczy, jak i ich pociech. I tak właśnie było. Minęło jednak sporo czasu, który sprawił, że te więzy są już nieco mniej ścisłe. Pamięć o Bartku jest wciąż żywa, ale formuła koleżeńskich spotkań się wyczerpała. Szukaliśmy wraz z Martą Woch-Czajkowską najbardziej optymalnego rozwiązania i postanowiliśmy, że biegiem upamiętniającym postać Bartka będzie od przyszłego roku UTM 35. Zamiast jednak koleżeńskiego spotkania postaramy się mówić o Bartku ludziom, którzy niekoniecznie spotkali go na swojej drodze.

BiegiGórskie.pl: Wracając do kwestii stricte biegowych: czyli „próg wejścia” na UTM to będzie dystans 35 kilometrów?

PD: Tak, na Winter Trail Małopolska, naszej zimowej edycji zawodów to założenie doskonale się sprawdziło. Nie ukrywamy, że UTM i WTM to zawody trudne a na długich dystansach bardzo trudne. Nie zależy nam na ciągłym zwiększaniu liczby uczestników. Chcemy, by nasze festiwale zachowały kameralny, przyjacielski charakter a jednocześnie były wyzwaniem dla biegaczy.

BiegiGórskie.pl: Czyli „our vision of running?”.

PJ: Staramy się konsekwentnie podążać drogą, którą wybraliśmy, stąd takie a nie inne decyzje. W końcu „in the end of the day”, to zawodnicy decydują gdzie i dlaczego chcą biegać. Do nas, po każdych zawodach trafia mnóstwo pozytywnego przekazu, rośnie też grono naszych biegowych Przyjaciół, z którymi spotykamy się później, nie tylko na naszych biegach, ale również na trasach innych zawodów czy na naszych zawodach miejskich, crossowych.

BiegiGórskie.pl: Drążąc temat Waszej wizji biegania – ostatnio opublikowaliście informację o utrzymaniu pierwszych progów cenowych na dotychczasowym poziomie – jak to możliwe?

PJ: Abstrahując od przyczyn (bo nasze poglądy polityczne nie mają tu nic do rzeczy) wszyscy widzimy, że życie w Polsce staje się coraz droższe. Po UTM 2022 na jednej z grup biegowych przeczytaliśmy komentarz biegacza, który podsumował wydatki związane z naszymi zawodami. Koszty paliwa, wyżywienia, noclegów i innych niezbędnych rzeczy – to dało nam impuls do przemyśleń. Mamy ten komfort, że nie robimy biegów dla pieniędzy. Każde z naszej trójki ma dobrą pracę, dzięki czemu jest pole do przeznaczania znacznej części opłat startowych na działania charytatywne naszej Fundacji. Dodatkowo pomoc naszych Partnerów powoduje, że możemy zorganizować UTM 2023 na dotychczasowym poziomie a jednocześnie ulżyć nieco biegaczom.

BiegiGórskie.pl: Biegacze darzą szczególnym sentymentem górę Szczebel, Wy chyba też?

PD: Szczebel to moja miłość, dla mnie jest Królem Beskidu Wyspowego, nie jest najwyższy, nie jest najbardziej stromy, ale jest tak różnorodny i wspaniały, że nie wahaliśmy się napisać z Piotrkiem piosenki o nim. Teraz wróciliśmy też do pomysłu trudnych biegowych zawodów na Szczeblu… Ale o tym projekcie opowiemy przy innej okazji.

fot. @UltraZajonc.

Strona UTM: https://ultratrailmalopolska.pl/pl/utm-5-2/

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*