Ekstremalny Rajd HARPAGAN-57 - BiegiGorskie.pl

Ekstremalny Rajd HARPAGAN-57

Ekstremalny Rajd na Orientację „Harpagan” to największa impreza na orientację w Polsce. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią gromadzi ponad 1200 uczestników, a jej baza jest zawsze zlokalizowana w woj. pomorskim. Najbliższy Harpagan odbędzie się w Miastku w dniach 12-14 kwietnia 2019 r.
Będzie to pierwsza edycja Rajdu w tym miejscu – już teraz wiemy, że szykują się wyjątkowe trasy i niezapomniane widoki!

Na czym to polega? Uczestnicy przemierzają swoje trasy korzystając z otrzymanych na starcie kolorowych map, na których zaznaczone są tzw. punkty kontrolne. Ich charakterystyka jest bardzo zróżnicowana: mogą to być zarówno elementy topograficzne (skrzyżowanie, górka, jezioro), jak i krajoznawcze (pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, punkty widokowe, inne ciekawe miejsca).

Po odnalezieniu takiego punktu w terenie, dokonywane jest jego potwierdzenie, poprzez zbliżenie chipa elektronicznego do stacji stojącej przy punkcie (chipa można wypożyczyć w Bazie Rajdu). W zależności od chęci i możliwości, pamiętając o limicie czasowym obowiązującym na danej trasie, uczestnik następnie zmierza do mety. Kompas się przyda, ale można sobie poradzić bez niego 😉

Wybór Miastka na miejsce Bazy jest nieprzypadkowy, bo dostępność lasów daje uczestnikom szansę przeżycia wyjątkowej przygody. Liczby mówią same za siebie – lesistość w tym regionie wynosi niemal 50% – uczestnicy będą mieli okazję spędzić czas wśród pięknych siedlisk leśnych, z dala od zgiełku miast.

Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Starosta Powiatu Bytowskiego Leszek Waszkiewicz, Burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Łączna powierzchnia terenów, na których odbywa się każdy Rajd to od 800 do 1400 km2.

Jako pierwsze, w piątkowy wieczór, z placu startowego wyruszają trasy: piesze 100 km, 50 km oraz mieszana 150 km. W sobotę rano – rowerowe 20, 50, 100 i 200 km i pozostałe piesze: 10, 25 oraz 50 km. Najlepiej o dobrej organizacji świadczy fakt, że na każdej edycji 60-70% to osoby, które już wcześniej brały udział w przynajmniej jednej edycji, których do tej pory odbyło się ponad 50.

Zazwyczaj w ciągu dnia w bazie imprezy mają miejsce dodatkowe atrakcje, przygotowywane przez gminy goszczące Rajd. Oficjalne zakończenie odbywa się godzinę po zamknięciu limitu czasowego najdłuższej trasy pieszej, o godz. 22:00. Następuje wtedy uhonorowanie najlepszych pamiątkowymi certyfikatami i medalami, a także losowanie cennych nagród wśród wszystkich obecnych uczestników Rajdu.

Orientacja jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi, bowiem łączy aktywność fizyczną i umysłową, w pięknych okolicznościach przyrody.

Każdy znajdzie dystans dla siebie – zgłoś się już dziś! Zapraszamy!

Więcej informacji i zapisy: http://www.harpagan.pl/rajd/
Strona FB wydarzenia: https://www.facebook.com/harpagan

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*