Beskid Wyspowy, czyli ... - BiegiGorskie.pl

Beskid Wyspowy, czyli …

… wyzwanie biegowe zaledwie 50 km od Krakowa

Ultra-Trail® Małopolska 2022 już 27-29 maja 2022 r.

Ultra-Trail® Małopolska to festiwal biegów górskich, który odbędzie się po raz szósty. Najdłuższy dystans tej edycji obejmie bieg na 240 km. W ubiegłym roku, z uwagi na ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19, wydarzenie nie miało charakteru sportowej rywalizacji. Organizatorzy umożliwili zainteresowanym przemierzenie oznakowanych tras, z częścią punktów odżywczych, bez walki o czas.

Z szansy poznania Małopolski, Beskidu Wyspowego i Gorców w ten sposób, skorzystało wówczas 25 osób, z których trasę 240 km z 14000 m w górę i 14000 m w dół pokonało 8 uczestników! W 2019 r., gdy UTM 240 odbył się po raz pierwszy, na 34 osób, które wystartowały, bieg ukończyło zaledwie 6 zawodników.

W 2022 r. limit zawodników na UTM240 wynosi 50. Większość pakietów startowych została już rozdysponowana. Bieg UTM240 stanowi duże wyzwanie. Na taki dystans i przewyższenia decydują się najmocniejsi zawodnicy.

Festiwal to także bieg na 170 km i niemal 9000 m w górę i 9000 m w dół, zapewniający pod względem dystansu i przewyższeń doświadczenie biegu Ultra-Trail du Mont Blanc. To właśnie zawodnicy, którzy wielokrotnie przemierzyli dystans UTM170, namówili Organizatorów festiwalu na „coś większego”. W ten sposób powstał bieg na 240 km.

Pozostałe biegi, równie ciekawe, ponieważ większość ich tras przebiega przez Beskid Wyspowy, obejmują 105, 64, 45, 35 i 10 kilometrów. Beskid Wyspowy to pasmo, którego warunki są coraz bardziej doceniane przez polskich biegaczy. W dużej mierze jest to konsekwencja promocji tego niezwykłego terenu przez działania Organizatorów Ultra-Trail Małopolska: festiwale w edycji letniej i zimowej, wcześniej wycieczki i obozy biegowe, ściągające w tamte strony zainteresowanie biegaczy.

Beskid Wyspowy to pasmo z odosobnionymi szczytami. Aby wejść na kolejny, musisz zejść z tego, na którym jesteś. Stopień trudności podnoszą kamieniste szlaki.

„Dzika Kuna” Marek Rutka, po przebiegnięciu UTM240: „Takiego błota, leczniczego jak w Beskidzie Wyspowym, nie ma nigdzie. Sami oceńcie”.

Więcej informacji: ultratrailmalopolska.pl

fot. UltraZajonc

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*