9 Letni Bieg Piastów za nami - BiegiGorskie.pl

9 Letni Bieg Piastów za nami

1500 na start!

Pierwszy raz w historii wszystkie miejsca na Letni Bieg Piastów rozeszły się już na tydzień przed zawodami. Pozostały jeszcze tylko miejsca dla dzieci. W zawodach, które odbędą się 28 i 29 sierpnia, weźmie udział około 1500 biegaczy z różnych regionów Polski i Czech.

Rywalizować będą na pięknych trasach Gór Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach na dystansach 12, 22 i 51 km. Z pierwszym zmierzy się 385, z drugim 450, a z trzecim 345 biegaczy. Dodatkowo rozegrany zostanie rekreacyjny marsz nordic walking z udziałem 115 osób oraz Bieg Przedszkolaka i Letnia Wyprawa Zuchów dla uczniów podstawówek.

Trasy to wspaniałe dukty leśne, odcinki kamieniste, trawiaste i asfaltowe pomiędzy Jakuszycami, stacją turystyczną Orle, Białą Doliną a Wysokim Kamieniem. Na ten wybitny szczyt wbiegną uczestnicy Jakuszyckiego Ultramaratonu, czyli biegu na 51 km. Niektórzy jego uczestnicy pretendują do zaszczytnego tytułu zdobywcy Wielkiego Jakuszyckiego Szlema dla zawodników, którzy w danym roku ukończą zimowy Bieg Piastów, Letni Bieg Piastów i Rowerowy Bieg Piastów na najdłuższych dystansach.

9 Letni Bieg Piastów – młodszy brat wielkiego Biegu Piastów na nartach biegowych, uznawany jest za łatwy bieg górski, idealny na debiut w górach. Trasy nie mają zbyt dużych przewyższeń, ani zbyt wymagającej nawierzchni, co pozwala średniej klasy amatorom pokonywać je bez większych problemów. W przeszłości wśród zwycięzców na dystansie ultra były zawodniczki klasy światowej – Patrycja Bereznowska i Aleksandra Niwińska. Przede wszystkim jednak to bieg dla każdego, kto chce zmierzyć się ze sobą oraz spędzić aktywnie i zdrowo czas na łonie cudownej, izerskiej natury.

Letni Bieg Piastów to także expo z udziałem renomowanych producentów sprzętu sportowego oraz spotkanie (w sobotę) z wybitnym narciarzem wysokogórskim, biegaczem i himalaistą Andrzejem Bargielem, który wsławił się zjazdami na nartach między innymi ze szczytów K2 i Broad Peak oraz zwycięstwem w ekstremalnie trudnym biegu Elbrus Race.

Podczas Letniego Biegu Piastów będą zbierane fundusze na pomoc na zakup protezy dla niepełnosprawnego Maksa Piwowarskiego z Piechowic. 11-letni chłopiec – wraz ze swoją mamą – wykonali rękodzieło, które każdy będzie mógł kupić w trakcie zawodów. Dla Maksa przeznaczony zostanie dochód ze sprzedaży ciast od sponsorów. W akcję włączył się także PKO Bank Polski (Sponsor Generalny wydarzenia). W jej ramach, aby pomóc chłopcu, wystarczy do koszulki startowej przypiąć kartkę z napisem „biegnę dla Maksa” i dotrzeć z nią do mety. Kartki-identyfikatory akcji można odbierać w biurze zawodów w czasie jego pracy.

W sobotę, 28 sierpnia, rozegrane zostaną Jakuszycki Ultramaraton (start w grupach od godz. 9) i Jakuszycki Półmaraton (start grupowy od godz. 10). W niedzielę od godz. 10 start Jakuszyckiej 12 i Rekreacyjnego Marszu Nordic Walking. W sobotę odbędzie się Letnia Wyprawa Zuchów, a w niedzielę Bieg Przedszkolaka.

Szczegółowe informacje na www.bieg-piastow.pl.

Zapisy na biegi dzieci są otwarte.

Szlaki i drogi leśne w trakcie zawodów będą otwarte dla turystów, ale uprasza się wszystkich o rozwagę, ustępowanie miejsca zawodnikom. Będzie im miło, gdy będą dopingowani. Organizatorzy proszą wszystkich zawodników i kibiców, by nic w lesie i górach nie zostawiali. Wszelkie opakowania po jedzeniu i napojach należy zabrać ze sobą i wyrzucić w miejscu zakwaterowania. Proszę pozostawić las czysty.

Organizatorem 9 Letniego Biegu Piastów jest stowarzyszenie Bieg Piastów, które jest wspierane przez grono Sponsorów i Partnerów. Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski, Sponsorem Głównym KGHM Polska Miedź SA, Sponsorem Technicznym Quest. Partnerem Technicznym jest Brubeck, Partnerem Motoryzacyjnym Volvo, a Partnerami: Interferie, Grinday, Termy Cieplickie, PKP Intercity, Dolny Śląsk, Miasto Jelenia Góra i Miasto Szklarska Poręba. Patroni honorowi to: Polski Komitet Olimpijski, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Patronem Medialnym jest Program I Polskiego Radia.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*