Odzież do biegania w górach - poradnik dla początkujących - BiegiGorskie.pl

Odzież do biegania w górach – poradnik dla początkujących

Wybór odzieży do biegania w górach nie należy do najłatwiejszych, bo choć producenci przygotowują spory wybór klasycznej odzieży biegowej i odzieży outdoorowej, połączenie ich ze sobą nie zawsze wychodzi najlepiej. Duży kłopot może sprawiać na początku samo dopasowanie stroju do pogody i warunków panujących w górach.

Zwykle bieganie faktycznie nie wymaga zbyt dużego przygotowania i inwestycji w sprzęt, ale planując treningi w górach zdecydowanie warto rozejrzeć się za odpowiednim wyposażeniem. Co proponujemy? Specjalnie dla początkujących fanów górskich treningów przygotowaliśmy krótki przewodnik po górskiej odzieży do biegania.

Od czego zacząć? Bazowa odzież do biegania w górach

Planując bieganie w górach musisz przygotować się na każdą możliwą zmianę pogody i różnorodne warunki na trasie. Nawet latem nie zawsze uda się tu biegać w prostych butach, koszulce i spodenkach, szczególnie gdy wybierasz na trening nieco dłuższe dystanse. Biegi przełajowe są doskonałym testem wytrzymałości i treningiem wydolnościowym, ale bez odpowiedniej odzieży biegowej mogą szybko stać się uciążliwe. O czym warto pamiętać?

Bielizna i skarpetki

Latem biegi w parku czy na bieżni wymagają jedynie krótkich spodenek i oddychającej koszulki, ale w górach rzadko zdarzają się warunki na tego typu strój. Z tego też względu bielizna i odzież bazowa będą jedynie podstawą w budowaniu odzieży biegowej w góry i powinny być dobrze dopasowane do pogody oraz oczekiwanego poziomu komfortu. Przy biegach długodystansowych warto zwrócić uwagę na to, by nic nie obcierało, a skóra mogła swobodnie oddychać nawet po narzuceniu na plecy kurtki czy kamizelki. W ofercie Addnature.pl znajdziesz wiele ciekawych modeli bazowej bielizny do biegania oraz inne elementy wyposażenia niezbędne podczas biegów w górach.

Wybierając bieliznę, spodenki czy koszulki biegowe pamiętaj, żeby nie sięgać po tańsze modele odzieży bawełnianej. Ta właściwie nigdy nie nadaje się do biegów i szczególnie źle sprawdza się w górach, gdzie wysiłek podczas treningu jest jeszcze większy, a odprowadzanie wody z ciała jeszcze ważniejsze. Bawełna nie oddycha podczas treningu jak należy i zatrzymuje wodę przy skórze, szybko powodując dyskomfort i przyklejając się do ciała. Jeśli na początek chcesz zainwestować w najbardziej podstawowy sprzęt, dobrej jakości krótkie i długie spodnie biegowe, koszulka z krótkim i długim rękawkiem, buty oraz kurtka biegowa będą Twoim punktem wyjściowym.

Kurtka biegowa

W górach często widuje się biegi w kurtkach, nie tylko jesienią czy wiosną, ale też latem. Odpowiednio dopasowana kurtka biegowa powinna być lekka, wiatroszczelna i wodoodporna, a także oddychająca i współpracująca z odzieżą bazową. Dedykowane kurtki biegowe dostępne u sprawdzonych producentów często nie należą do najtańszych, ale dzięki odpowiedniej konstrukcji mogą służyć Ci właściwie o każdej porze roku i z reguły nie ograniczają komfortu poruszania się na trasie, tak ważnego podczas długich dystansów.

Kamizelka do biegania

W mieście czy na bieżni zwykle nie potrzebna, ale w górach zdecydowanie niezbędna. Kamizelka do biegania po górach pozwala zabrać ze sobą przede wszystkim bidony z wodą, przekąski energetyczne i podstawowe rzeczy osobiste niezbędne podczas wyścigu oraz treningu w górach. Kamizelka spełnia rolę plecaka, ale jest od niego znacznie wygodniejsza, lżejsza i bardziej poręczna co może mieć znaczenie jeśli pracujesz nad czasem pokonania trasy. Kupując kamizelkę do treningów górskich warto zwrócić uwagę na modele z wbudowanym bukłakiem – wygodna rurka pozwala pić bez konieczności trzymania bidonu w ręce, choć wśród fanów biegów górskich są i tacy, dla których bukłak okazuje się po czasie mało wygodny.

Buty biegowe w góry

Ze względu na większe obciążenie stopy podczas biegu w górach, buty będą jedną z najważniejszych kategorii sprzętu, na który warto zwrócić uwagę planując treningi w trudniejszym terenie. Obuwie do biegania górskiego powinno posiadać przede wszystkim bieżnik, dzięki któremu utrzymasz dobrą przyczepność na trasie i unikniesz ryzykownego ślizgania się po mokrej ziemi czy nieubitych liściach w lesie. Buty z bardzo agresywnym bieżnikiem dobrze spisują się na śniegu, błocie i mokrej trawie, ale w ofercie producentów butów biegowych można spotkać się także z butami przystosowanymi do biegania po skałach oraz prostszymi butami parkowymi nadającymi się na mniej wymagające trasy trailowe.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*